• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ISTRAŽUJEMO: GDE JE NAJBOLJE OTIĆI NA VIKEND PO SRBIJI? Planine i banje skoro pa džabe, a ove lokacije su NAJSKUPLJE

Autor Aleksandra Vasić

Nisu sve destinacije u Srbiji jeftine, neke su čak neopravdano skupe. Sa turističkim radnicima razgovarali smo šta vredi posetiti i kakve su prosečne cene aranžmana.

 Najjeftinije letovanje i putovanje u Srbiji Izvor: MONDO/Goran Sivački/Strahinja Stojanović/Rina.rs

Letnji odmori još uvek nisu završeni i mnogi pokušavaju da iskoriste poslednji momenat pre uvođenja novih korona mera, kako bi putovali po Srbiji. 

Iako se to smatra jeftinijom varijantom od putovanja po inostranstvu, iz turističkih agencija kažu za MONDO da nije uvek tako i da postoje velike razlike u cenama među destinacijama u Srbiji. 

Smeštaj na popularnim planinama, jezerima, banjama i etno selima može da košta pareno, a opet, možete i da prođete veoma povoljno ako odaberete nešto drugačije ture.

Možda će vas zanimati

KAJAK, PLANINARENJE I PEŠAČKE TURE

Za kratke odmore koji traju do pet dana ljudi uglavnom biraju jezera i planine, dok je sve popularniji i takozvani aktivan odmor, kažu za MONDO iz beogradske turističke agencije. 

"Porodice uglavnom žele smeštaj pored jezera ili reka, dok su mlađi, parovi i veća društva sve više zaiteresovani za aktivan odmor, koji uključuje planinarenje, kajak ili pešačke ture. Popularne destinacije su naravno skupe, cenu drže Vrnjačka banja, Zlatibor i Kopaonik, ali mesta koja su takođe vredna obilaska mogu da se nađu povoljno", kažu iz turističke agencije. 

HOTEL ILI BUNGALOVI?

Isto kao i kada je u pitanju more, odmor u Srbiji zavisi od debljine novčanika. Ono na šta najviše novca ode jesu skupi hoteli. 

"Samim tim,  prenoćište je po pravilu jeftinije tamo gde se odseda u privatnim kućama, bungalovima i drugim vrstama smeštaja. Neka od sve posećenijih mesta su Ovčar i Sijarinska banja, planina Tara i selo Katići, gde ima povoljnih aranžmana. Dok su Srebrno jezero i Belocrkvanska jezera mesta gde je smeštaj uglavnom nešto skuplji", kažu iz agencije. 

BELOCRKVANSKA JEZERA I BORSKO JEZERO DRŽE CENU

Smeštaji pored jezera kao što su Palić, Bela crkva i Borsko jezero iznose oko 50 evra po noći za dve osobe i uglavnom su skuplji nego pored reka Save, Dunava i Drine.

"Na rekama možete da nađete prenoćište od 10 evra do 130 koliko je najam cele vikendice. U Belocrkvanskim jezerima kupanje je moguće i na rekama Neri i Karašu i smeštaj u apartmanima košta oko 6.000 dinara. Srebrno jezero poznato je po lepim peščanim plažama, u blizini jezera su srednjovekovni Golubački grad, Ramska tvrđava i Viminacijum i pun pansion košta oko 4.300 dinara", kažu za MONDO iz agencije.

KRSTARENJE ĐERDAPOM NAJATRAKTIVNIJE I NAJSKUPLJE

Što se tiče krstarenja rekama koja su jako popularna, najskuplje je jednodnevno krstaranje Đerdapskom klisurom, za šta je potrebno 6.000 ili 7.000 dinara.

"U ponudi su izleti po celoj Srbiji, koji koštaju od 1.200 do 8.800 dinara. Jedan od najskupljih dvodnevnih aranžmana košta 13.000 dinara. Između ostalog uključuje putovanje vozom, boravak u hotelu s četiri zvezdice na Zlatiboru. Mnogo je onih koji su zainteresovani za to putovanje. Tu su zatim jezero Zlatar, Divčibare, Kopaonik", objašnjavaju iz agencije.

NAJJEFTINIJE STARA PLANINA I GOČ

Inače, najskuplji hotelski smeštaj u našoj zemlji je u Beogradu gde prosečna cena standardne dvokrevetne sobe iznosi 80 evra, dok je Palić najjeftiniji za prosečnom cenom od 40 evra.

"Najjeftiniji mesec uglavnom je mart, sa prosečnom cenom noćenja od 49 evra. U proseku, najjeftinije planine su Stara planina i Golija, a zatim Goč i Zlatar. Na Tari su doline Drine, Rače, Dervente i Belog Rzava, koje stvaraju kanjone, klisure. Najbliže mesto je Bajina Bašta i polupansion košta oko 2.550", objašnjavaju. 

OVČAR I SIJARINSKA BANJA OD 2.300 DO 3.700 DINARA

Oni koji se odluče za Ovčar banju, imaju u blizini staze na Ovčaru i Kablaru, treba da znaju da u okolini banje imaju čak deset manastira i jezero. 

"Pun pansion je 3.700 dinara po danu. Sijarinska Banja ima 18 izvora mineralne vode i gejzir tople vode visok do osam metara, zatvoren bazen i sportske terene. Pansion je od 2.300 do 3.200 dinara. Na jezeru Perućac postoje bazeni, splavovi, kanu i brodovi, a pun pansion je oko 2.100 dinara".

KOPAONIK I ZLATIBOR ZA JAHANJE, KVAD, PARAGLAJDING...

Prema rečima turističkih radnika, Kopaonik i Zlatibor kao najpopularnije destinacije sigurno imaju mnogo toga da ponude. 

"Kopaonik tokom leta nudi organizovane škole jahanja, paraglajding, vožnje kvadovima.Tu su mnoge škole sporta za decu. Na Zlatiboru su na raspolaganju  vežbališta, jahanje, paraglajding, izleti do Sirogojna, Šarganske osmice, manastira Mileševa. Cene smeštaja se kreću oko 4.500 dinara", kaže ona. 

Možda će vas zanimati

Komentari 20

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dusan Dzigurski

Druze, ima nas jos takvih, i ja rmbam ceo mesec za neku sicu ali zato ima njih 20-30 odsto u Srbiji koji ne znaju sta ce sa parama a ne rade bas nista. Treba ici odavde, znam da to nije lako i da ni napolju nije mnogo bolje ali ako odes u Nemacku, Austriju, traze kvalitetnu radnu snagu a plate su tri-cetiri puta vece nego ovde. I posteniji su sistemi nego ovaj nas.

Mile

Kod mene je džabe, a dobija se kompletna usluga, malo zsjedničkog truda oko ručka, domaći proizvodi, a doručak i večera domaći proizvodi, jaja šunka slanina kobasica. Planinski vazduh. Eto

Toplicki okrug

Radim 26 dana u mesecu za 40 000, i sad treba da gledam odmor za 30-50e nocenje u SRB.??? Ko je ovde lud, ja jedva izguram mesec

special image