Saobraćajne kamere u Beogradu imaju mogućnost "očitavanja" registarskih tablica i snimanja prekršaja, nakon čega na adresu vozača stiže kazna zbog prekoračenja brzine, vožnje "žutom trakom", vožnje bez upaljenih svetala, nepoštovanja semafora i pešačkih prelaza ili nedozvoljenog preticanja.
Iako mnogi vozači misle da su se "izvukli" kada im kazna ne stigne u roku od nekoliko dana, nepijatno se iznenade kada vide prekršajni nalog u svom sandučetu mesecima kasnije. Nekima se kazne za to vreme "nagomilaju", pa istovremeno moraju da plate nekoliko kazni i ukupni iznos koji može da bude veći od 100.000 dinara.
Zbog čega kazne stižu nakon nekoliko meseci, koji rok ima vozač da ih plati, postoji li pravo na žalbu i šta da radi vozač kome se kazne nagomilaju idostignu velike sume, za MONDO su odgovorili iz Prekršajnog suda u Beogradu.
UKUPNA KAZNA 153.500 DINARA ZBOG NEREGISTROVANOG AUTOMOBILA
Redakciji MONDA obratio se Petar Janković iz Beograda, koji tvrdi da odjednom mora da plati više saobraćajnih kazni u ukupnom iznosu od 153.500 dinara, zbog toga što je mesec dana vozio automobil kome je istekla registracija.
"Inače sam iz Kruševca, vozio sam u Beogradu auto kome je istekla registracija. Pošto kazne nisu stizale, mislio sam da me kamera nije snimila. Ipak, nakon pet meseci odjednom je stiglo više od deset kazni, za svaki dan prekršaja. Pitao sam zašto odmah nisu poslali prvu kaznu i čemu čekanje od pet meseci, pa mi je rečeno da su sudovi prenatrpani, ali da su kazne stigle u važećem roku. To znači da moram da platim sve istovremeno, što je ogroman iznos", kaže Petar Janković.
PREKRŠAJNI SUD: MOŽE DA PLATU POLOVINU U ROKU OD OSAM DANA
Za svaki saobraćajni prekršaj za koji je propisana kazna u fiksnom iznosu, vozač kome je izdat prekršajni nalog može ovu kaznu platiti u polovini iznosa, bez obzira što je nalog dostavljen nakon nekoliko meseci, kaže za MONDO predsednica Prekršajnog suda Olivera Ristanović.
"Ako je vozač učinio prekršaj koji je snimljen i nakon par meseci mu je dostavljen prekršajni nalog, on može platiti polovinu novčane kazne koja je u nalogu naznačena u roku od osam dana od dana dostavljanja. Zakonom nije propisano da se može žaliti nakon izdatog prekršajnog naloga, već može podneti zahtev za sudsko odlučivanje takođe u roku od osam dana od dana dostavljanja naloga. Zahtev se podnosi u sudu na teritoriji na kojoj je učinjen prekršaj i vozač će u tom slučaju imati svojstvo okrivljenog lica", kaže Olivera Ristanović.
KAZNA JE VAŽEĆA AKO NIJE PROŠLO GODINU DANA
To što je prekršajni nalog uručen nekoliko meseci nakon učinjenog prekršaja ne može se napadati bilo kojim pravnim lekom jer se prekršajni postupak može pokrenuti sve dok ne prođe jedna godina od dana izvršenja prekršaja.
"Rok za pokretanje prekršajnog postupka za prekršaje iz oblasti saobraćaja je jedna godina. To znači da prekršajni nalog treba da se uruči pre isticanja roka kako ne bi nastupila zastarelost pokretanja postupka u slučaju podnošenja zahteva za sudsko odlučivanje", kaže predsednica Prekršajnog suda za MONDO.
ŠTA AKO VAS NE ZATEKNE KOD KUĆE?
Prekršajni nalog za saobraćajne prekršaje policja uručuje lično vozaču, a ako je prekršaj snimljen kamerom to onda uručuje pošta, kažu iz Prekršajnog suda.
"Ako se dostavlja poštom onda poštar dolazi na adresu i kovertu uručuje licu kome je naslovljena. Ako ga ne zatekne pokušaće uručenje u naredna 24 sata. Ako ga opet ne zatekne ostavlja pismeno obaveštenje u kome stoji gde se kazna može preuzeti, kao i rok u kome ga može preuzeti. Kazna se smatra uručenom kada istekne rok od 15 dana od dana ostavljanja obaveštenja na mestu na kome je pismeno trebalo da bude uručeno. Građanima je dostupan Registar neplaćenih novčanih kazni, gde mogu pristupiti unošenjem svojih podataka i videti da li imaju neku neplaćenu novčanu kaznu. Na ovaj način mogu izbeći neprijatnosti ukoliko im je možda poštar ostavio obaveštenje da preuzmu pismeno u sudu, a oni su to propustili da učine", kaže predsednica suda.
AKO NE PLATITE KAZNU, ONDA ZATVOR
Ukoliko vozač kome je izdato više prekršajnih naloga ne može da ih plati, Zakon o prekršajima ne predviđa mogućnost plaćanja novčane kazne u više mesečnih rata, kao što je to slučaj u redovnom postupku.
"Verujem da je zakonodavac smatrao za dovoljnu olakšicu to što se novčana kazna izrečena prekršajnim nalogom može platiti u polovini iznosa. Ukoliko kažnjeni ne plati dobrovoljno izrečenu novčanu kaznu, to se može zameniti kaznom zatvora, tako što se 1.000 dinara novčane kazne menja u 1 dan zatvora. Zatim, 1.000 dinara novčane kazne menja se u 8 sati rada u javnom interesu, a može se prinudno skinuti i sa zarade od strane poslodavca ili naplatiti sa računa koje kažnjeni ima u banci", kaže naša sagovornica.
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu