Kako je naveo, ove vremenske prilike su uobičajene za našu klimu, postoje neke male varijacije iz decenije u deceniju, ali da nema suštinskih promena.

"Naveo bih čestinu pojave sušnih i toplih leta. Njihova čestina se menja približno na svakih 35 godina. Poslednjih 30 godina bili smo u jednom periodu kada je bila češća pojava ekstremno toplih leta. Pa šezdesetih i sedamdesetih je bila retka pojava tih ekstremno toplih leta", kaže Todorović.

Meteorolog napominje da je u Beogradu ovo leto po srednjim temperaturama zauzelo treće ili četvrto mesto u nizu od stotinak godina. Prema njegovim rečima, najveće amplitude u našem klimatu su u proleće i jesen.

"U Beogradu je to malo ublaženo, jer je Beograd toplotno ostrvo zbog saobraćaja, grejanja itd. U oktobru je desetak, 12 stepeni, a u Zaječaru, amplituda može da bude i do 22-23 stepena", naveo je Todorović.

I dalje, napominje, imamo i proleće i jesen. Ističe da će narednih dana biti toplo, ali već od srede pad temperature.

"Maksimalna temperatura će tada biti oko 15, posle toga malo toplije. Oktobar će da bude prosečan. Kiša u četvrtak i petak će samo malo da ublaži sušu. Pretpostavljam da će krajem oktobra i u novembru biti više kiše. Međutim, počinju i prvi mrazevi, magla po kotlinama i košava", naglasio je Todorović i dodao da, ako se ravnamo po srednjem datumu, tako bude krajem novembra u većini mesta u Srbiji, ali da je svaka sezona priča za sebe i da je neuhvatljivo za prognozu.

(MONDO/RTS)