Da li i kod vas sećanje na miris mora izvetri sa pojavom prvih hladnijih dana? Ako je odgovor potvrdan, to znači da se uklapate u profil prosečnog turiste, koji, čim se završi letnja sezona, kuje planove za nova putovanja. Međutim, pandemija već drugu godinu mrsi konce turistima. Koliko daleko se može stići bez vakcine i ko je sve zatvorio vrata za Sputnjik i Sinofarm?
Kad kupaći kostim zamene dugi rukavi, u nama naprasno ispliva želja da napokon ispravimo krivi toranj u Pizi, zaigramo flamenko ispred Sagrada familije, okušamo sreću u kazinima na Azurnoj obali. Ovo su samo neke od misija "siti brejk" putovanja. Reč je o kraćim obilascima, od dva do pet dana, na kojima se sve od oktobra pa do novogodišnjih praznika posećuju evropske metropole, ali i manja, ušuškana mesta koja važe za turističke bisere, piše RTS.
Prag, Beč, Milano, Rim, Barselona, Istanbul - predvodnici su liste najpopularnijih jesenjih aranžmana. Tako je bar bilo pre korone. I posle više od godinu i po dana pandemije, putovati po svetu nije jednostavno. Iako su mnoge zemlje rešile da koliko-toliko otvore svoje granice, bez potvrde o vakcinaciji i PCR testa se gotovo ne može na put.
Neki bi rekli - ništa sporno. Vakcinišeš se ili testiraš i ideš kuda si naumio.
Ako nije EU priznata vakcina - karantin!
Da stvar nije tako jednostavna govori podatak da mnoge zemlje priznaju jedino vakcine koje je odobrila Evropska agencija za lekove, eventualno i one koje su zeleno svetlo dobile od Svetske zdravstvene organizacije. Tako će strane državljane koji su vakcinisani ruskom ili kineskom vakcinom većina zemalja tretirati kao nevakcinisane. A nema mnogo nama bliskih turističkih destinacija na kojima su nevakcinisani dobrodošli.
Na vožnju venecijanskim gondolama turisti iz Srbije koji nisu primili Fajzerovu ili Astrazenekinu vakcinu, mogu da zaborave, jer u tom slučaju Italija traži da obavezno odete u karantin. Plan propada i onima koji bi da lutaju hodnicima Šenbruna ili šopinguju u Pandorfu, ali su primili rusku vakcinu, koja u Austriji nije dovoljan razlog da se ne ide u samoizolaciju.
Ako nemate vakcinu koju priznaje EU, oprostite se i od eksiranja krigli po praškim pivnicama, jer u Češku nećete moći ni da uđete. Ništa bolje nećete proći ni sa Španijom, osim ukoliko dokažete da putujete iz preke potrebe - a za to morate da imate pozivno pismo i urađenu rezervaciju karata. Kofere mogu da odlože i oni koji su se uželeli mirisa kroasana, jer po selfi ispred Ajfelovog tornja ne možete otići ako niste vakcinisani nekom od vakcina koje priznaje Francuska.
Ukoliko ste primili Sinofarmovu vakcinu i Sputnjik sa liste "TOP 10 mesta koje možete obići ove jeseni" precrtajte i dvorce Bavarske - poručuje Nemačka.
Gde su nam širom otvorena vrata
Ovde nije kraj spisku primamljivih, a teško dostupnih destinacija, ali pravila su manje-više ista svuda. Kriterijume za ulazak u zemlju diktira trenutna epidemijska situacija, pa ih države često koriguju. Zato je neophodno dobro proveriti da li ispunjavate aktuelne uslove, i to najmanje dva puta - pre nego što počnete da se spremate za put, ali i na sam dan kada u tu zemlju treba da uđete.
Prema podacima sa sajta Ministarstva spoljnih poslova, trenutno u samo osam zemalja sveta državljani Srbije mogu da uđu bez kovid dokumenta. Od zemalja EU, samo u Mađarsku, za koju vam i u ovoj novoj normalnosti treba jedino pasoš.
Od država koje nas okružuju, slobodno se može putovati samo u Bosnu i Hercegovinu, dok u Severnu Makedoniju , Crnu Goru, Albaniju možete ući sa bilo kojom vakcinom, negativnim testom ili potvrdom o preležanoj bolesti. Rumunija prima sve vakcinisane i one koji su preležali kovid-19, a ukoliko nameravate da se u toj zemlji zadržite manje od 72 sata, možete putovati samo sa pi-si-ar testom.
U Hrvatsku državljani Srbije mogu ući uz "opravdani razlog", kao i uz neki od standardnih uslova - potvrda, test ili bilo koja vakcina. Zeleno svetlo za sve vakcine koje se koriste u Srbiji dala je i Turska, a na put se može i samo sa testom ili potvrdom o preležanoj bolesti.
U Bugarsku nam ulazak nije dozvoljen, kao ni u neke druge zemlje sveta - što zbog toga što su Srbiju stavile na listu rizičnih područja, što zbog potpunog zatvaranja granica za sve goste iz inostranstva. Osim BiH i Mađarske, u ovom trenutku bez ikakvih potvrda i testova državljani Srbije mogu putovati samo još u Meksiko, Centralnoafričku Republiku, na Jamajku.
Ni test ni vakcina nisu potrebni za Kostariku, Palau i Pakistan, ali se tamo ili meri temperatura, ili odlazi na lekarski pregled po dolasku, ili se popunjava zdravstveni obrazac, ili se zahteva posebno zdravstveno osiguranje koje pokriva i kovid.
To, međutim, ne znači mnogo onima koji su se uželeli "siti brejka", budući da sve ove zemlje premašuju i kontinent, i trajanje putovanja, i najvažnije - budžet. Jesenja skitnja po Evropi uglavnom košta od 40 do 100-200, pa i 300 evra, a na put do neke od egzotičnih destinacija sa ove liste ne možete poći bez minimum "hiljadu i kusur" evra u džepu. Nepredvidivi troškovi do kojih može doći zbog kovida nisu uračunati u cenu.
Vakcine koje su odobrile EMU i ZSO
Evropska medicinska agencija je do sada odobrila sledeće vakcine: Komirnati (Fajzer), Spajvaks (Moderna), Vakszevria (Astrazeneka), Jansen (Džonson end Džonson).
Svetska zdravstvena organizacija priznaje još i Kovišild (Astrazeneka za indijsko tržište), kao i kineske vakcine Sinofarm, koja se daje u Srbiji, i Sinovak.
(Mondo/RTS)
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu