Vozači bi trebalo da imaju i brigu više jer aparati kojim policija detektuje narkotike pokazuju pozitivne rezultate i kod običnih lekova za smirenje.

"Kad govorimo o drogama, najopasniji su alkohol i benzodijazepini, odnosno spektar lekova - bensedin, leksilijum, ksanaks, koji se vrlo često koriste. Kad policija bude kontrolisala vozače sa još većim brojem aparata to će biti najveći problem", rekao je u jutarnjem programu Kurir televizije dr Ivica Mladenović, načelnik Klinike za bolesti zavisnosti Instituta za mentalno zdravlje.

Problem će nastati upravo zbog toga jer svaki četvrti građanin Srbije pije antidepresive, pa se postavlja pitanje koliko je opasno njihovo prisustvo u saobraćaju.

Kako kaže, dr Mladenović ovi lekovi na vozača deluju vrlo slično kao alkohol jer pogađaju iste receptore.

"Najveći broj saobraćajki kod alkoholemije je od 0,5 do 1,5 promila alkohola u krvi. To su najopasniji vozači kod kojih motorna koordinacija nije najznačajnije oštećena, periferni vid je još prisutan, ali dobiju samopouzdanje na kub. Zato su i najopasniji što će istraživanja i pokazati", navodi sagovornik i apeluje na vozače da ne sedaju za volan posle jednog ili dva pića jer je i to izuzetno opasno.

"Ista je priča sa benzodijazepinima. Male doze dižu, kod većih doza se teturaju i pospani su, oni nisu opasni jer su svesni da su u debelom problemu u tom trenutku", objasnio je stručnjak.

SEMINARI ZA NESAVESNE VOZAČE

Duško Pešić, direktor Agencije za bezbednost saobraćaja, dodao je da zato postoje seminari za nesavesne vozače.

"Kada sakupe 18 kaznenih bodova i ostanu bez vozačke dozvole. Do sada je kroz seminare prošlo 9.000 vozača. Oko 10.000 ih je ostalo bez dozvole, ali se nisu prijavili na seminar. Za osam godina smo imali 52 njih koji su dva puta sakupili 18 bodova. Najčešći razlog zbog čega ostaju bez poena i dozvole jeste alkohol", ispričao je Pešić i dodao da je predlog Agencije da se svima onima koji su dva i više puta izgubili pravo na vozačku dozvolu, na kraju trajno oduzme dozvola, a sledeći korak bi bio i trajno oduzimanje automobila.

(MONDO/Kurir)