Deda Radosav Marković iz sela Ražana kod Kosjerića jeste zagazio u pozne godine, ali za njega se može reći da je jedan od najinovativnijih farmera u Srbiji. Deda Raćo, dok njegovi vršnjaci uzgajaju krave, ovce i kokoške, ima kalifornijske gliste i to ne bilo kakve već one koje daju kvalitetan humus. Kako kaže, rad ga je održao, pa mu nije teško da sate provodi u glistenjaku. Raćo je ovim neobičnim poslom počeo da se bavi sasvim slučajno i to nakon što je gledao emisiju na televiziji u kom je bilo reči upravo o tome kako kalifornijske gliste prave humus.

Radoslav Marković navodi kako mu je cela priča delovala primamljivo, ali kako su ga mnogi tada gledali neshvaćeno.

"Nije im bilo jasno ni šta je to, ni kako funkcioniše. Predložio sam prijatelju da od toga možemo napraviti čudo, dok su nas komšije gledale radoznalo i pitali zašto se ne bavimo nekim normalnim poslom. Nabavili smo veću količinu kalifornijskih glista iz Brčkog i počeli proizvodnju humusa za domaćinstva, što se nakon nekog vremena pokazalo kao odličan potez“, objašnjava Raćo Marković.

Bez obzira na to što je svaki početak težak, od svoje ideje nije odustao, kapacitete je širio i danas može da se pohvali da je broj legla kalifornisjkih glista u njegovom domaćinstvu čak 100 i da sam može da proizvede i do 350 litara humusa. Iako ceo proces zahteva dosta rada, Raćo kaže da ovakav vid proizvodnje nije čest u našoj zemlji i da može biti odličan poslovni potez za mlađe poljoprivrednike koji imaju volje i elana da se upuste u izazove.

Naglašava da humus kalifornijskih glista predstavlja vrlo kvalitetno organsko đubrivo koje se dobija preradom organskog otpada, kao što su ostaci voća, povrća, lišća, stajnjaka, ostataka hrane.

Pogledajte fotografije!

Rina Gliste, Humus, Kosjerić

"Uzgajaju se u zrelom stajnjaku kojeg razlažu pri ishrani, a ostatak koji ne usvoje u organizmu izbacuju kao humus. Ono što je važno jeste da on uvek ima dobru otkupnu cenu, a potražnja je zadovoljavajuća. Ovo đubrivo nema nikakav miris niti ima hemijske dodatke i odličan je za one koji žele na organski način uzgajati povrće, voće ili cveće. Glistenjak možete i sami napraviti ako nabavite leglo kalifornijskih glista“, otkriva deda Raćo.

Đubrivo proizvedeno na ovaj način poboljšava strukturu tla, ali i sadrži mnogo veću količinu korisnih bakterija i mikroba koji pozitivno utiču na razvoj i kvalitet same biljke. Glistenjak se kao osnovno đubrivo koristi i kao deo supstrata za proizvodnju rasada i sadnica, ali i za prihranu biljaka tokom cele godine.

Radosav Marković ističe da su kalifornijske gliste poput vrednih radnika koji rade na malim farmama.

kalifornijske gliste
Rina 

"Veoma su profitabilne i mogu da proizvedu velike količine humusa na godišnjem nivou. Lako se razmnožavaju, pa tako na tim malim farmama iz dana u dan imate sve više radnika koji ustvari delaju za vas. Jedna glista izleže oko 20 novih glistica. Nisu zahtevne i mogu se uzgajati kako na otvorenom, tako i na zatvorenom prostoru. Od opreme najvažnije je da imate dobra kolica da dovozite stajnjak, kantu za zalivanje i lopatu“, objašnjava deda Raćo.

Ovakva proizvodnja postaje sve zastupljenija u svetu, pa je to svakako motiv više da se upustite u avanturu i sami formirate svoju malu farmu. Produkti dobijeni uz pomoć humusa kalifornijskih glista postaju sve traženiji i samim tim deficitarni na domaćem, ali i na svetskom tržištu.

(MONDO/RINA)