Prva 3D štampana kuća "ProtoDom" u istočnoj Evropi, koju su napravila dva čoveka i jedna mašina za samo 21 sat i 15 minuta, premijerno je predstavljena u Naučno tehnološkom parku Čačak. Ova inovativna kuća odmah je spremna za život, napravljena je od betona i pruža apsolutnu sigurnost, jer su testiranja rađena u saradnji sa Građevinskim fakultetom Univerziteta u Beogradu. Kuća je pokazala da je otporna na vetrove, zemljotrese i druge nepogode.
U izgradnji kuće korišćena je inovativna tehnologija 3D štampača napravljenih u Srbiji. Izgradnjom 3D štampanih kuća smanjuju se troškovi investitora, kao i povrede na gradilištima širom sveta i količina otpada koju viđamo pored njih.
U Naučno tehnološkom parku Čačak predstavljena je prva 3D štampana kuća u Srbiji. O inovativnosti i značaju ovog projekta, o tome kakva je to štampa i gradnja i da li ćemo u budućnosti svi živeti u 3D kućama i stanovima, pitali smo Nikolu Rakića, vođu projekta "Natura Eco".
Nakon brojnih putovanja po Srbiji Nikola se zapitao "zašto je toliko fasada nedovršeno, zašto cene kuće na kraju probiju planirani budžet i zašto se uvek kasni", i došao je na jedinstvenu ideju kako da reši ovaj problem. Kako je tekao njegov put do prve štampane 3D kuće, ispričao je za naš portal MONDO.
"Nakon svega što sam video, rekao sam sebi: mora da postoji neki način da se to reši - i tako se rodila ideja za 3D štampu objekta. Te 2018. godine sam pročitao da u Americi i Danskoj već postoje takve firme i rekoh: eto, neko razmišlja unapred, 2019. godine sam krenuo u ozbiljnu izradu biznis plana i 2020. godine u julu nazvao Nemanju Lazovića iz Čačka. Krajem avgusta te godine otvorili smo firmu i to je početak. Do kraja 2020. godine smo okupili tim iz cele Srbije, i u martu 2021. godine smo ištampali prve test-segmente (do 45cm visine). Onda smo narednih sedam meseci testirali i unapređivali recepturu, kako uspešno tako i bezbroj neuspešnih sesija i 14.10.2021. je ištampan prvi zvanični deo Proto-Doma. Odatle je trajalo 21.15h da se završi cela kuća", rekao je Nikola.
Cela ideja Nature Eco je da građevinsku industriju automatizuje i digitalizuje, jer će je to učiniti, brzom, sigurnijom i isplativijom. Nikola za naš portal dodaje, da je cena kuće prema zvaničnim proračunima jeftinija od tradicionalne gradnje.
"Budući da ova tehnologija klijentu štedi 15 puta više vremena, cena će biti nekada i viša (u zavisnosti da li se radi projekat skućavanja socijalno ugroženih ili ne). Mi kupcima naših objekata štedimo vreme - a vreme je zdravlje i novac: ne čekate 30 dana za 50m2, nema probijanja rokova, nema iznenadnih troškova jer je majstor A "lošije" uradio nego majstor B, pa se ruka plaća "koliko daš" ili je zid kriv, a instalacija pogrešno postavljena, a na kraju: tačno dobijate to što ste želeli: a ne, "majstor je uradio to kako najbolje zna", rekao je Nikola i dodao da:
"Cenu diktira veličina problema koji rešavate, a mi rešavamo najveće probleme: sigurnost na gradilištu - koje je sada jedna mašina, i brzinu - jer vreme je novac i kvalitet, a tu prvenstveno mislim na kvalitet materijala i zdravlje naših kupaca odnosno kvalitet života", rekao je Nikola za portal MONDO.
Nikola je istakao za naš portal, da ovakve kuće u potpunosti mogu da budu adekvatna zamena standardnim kućama.
"Standardne kuće tj. ne samo kuće nego standardna gradnja betonom i čelikom se na Zapadu i Bliskom Istoku kompletno gasi, jer nije zdravo okruženje za život, te se razvijaju novi materijali, nove tehnike gradnje i štampe u građevinskoj industriji. Standardna gradnja možda jeste jeftina, ali plati jeftinu kuću i plaćaćeš skupo i struju, grejanje i ostalo održavanje (jeftina gradnja, a skuplji život). 30% svih ispitanika je potvrdilo da će platiti i 40-50% više za ekološki efikasnu gradnju, jer dugoročno štede novac a i zdravlje se čuva samo ekološki pametnom gradnjom", rekao je Nikola.
Za Nikolu adaptibilnost je ključ, a mašine proizvodi i distribuira po zahtevu projekta.
"Mašine se prave po potrebi klijenta, a na kraju: mi smo jedini koji rade kako CNC mašine, tako i Robotske sisteme i Hibride, a samo takav pristup omogućava da štampamo i niskogradnju i visokogradnju na kraju", rekao je NIkola za MONDO.
Srbija će izvoziti mašine i gradiće kuće širom regiona.
"Mi već imamo prodatu mašinu koja ide za Banja Luku, te radimo na novoj mašini za Građevinski fakultet Atina, a takođe smo u pregovorima sa Hrvatskom za prvu mašinu. Trenutno je još nekoliko pregovora u toku, ali da - mi ćemo izvoziti mašine. Ali nije mašina ta koja je na kraju cilj: već materijal, jer mi kao 100% vlasnik recepture time obezbeđujemo stabilan biznis model", rekao je Nikola za naš portal.
Prednosti 3D štampane kuće u odnosu na one koje su tradicionalno građene su kvalitet i čvrstina materijala, koji je u odnosu na standardni beton i opeku 3-5 puta čvršći. Izgradnjom 3D štampanih kuća sigurnost učesnika na gradilištu je potpuna što je neizmerno važno ako se ima u vidu da je pad sa skele u našoj zemlji među najčešćim povredama na radu.
Pogledajte kako je proteklo predstavljanje prve 3D kuće ProtoDom u istočnoj Evropi.
(MONDO)
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu