Sveti Nikola rođen je u Patari u porodici bogatih roditelja, čiji je imetak nakon njihove smrti razdelio sirotinji. Postao je sveštenik vrlo mlad, a posle toga i episkop svog rodnog grada. Bio je potpuno posvećen svešteničkom životu i milosrđu i neumorno je radio na širenju i utvrđivanju Hristove vere.
Stalno je putovao i najveći broj njegovih čuda, koje je činio za života, vezan je za putovanja, naročito za spasavanje moreplovaca iz oluja i magle.
Sahranjen je u sabornoj crkvi u Miru, a kada su Turci u 11. veku osvojili taj grad, hrišćani su mošti Svetog Nikole 1096. godine preneli u tada pravoslavni Bari u Italiji, gde se nalaze i danas. Nikoljdan je, uz Jovanjdan i Đurđevdan, najčešća slava kod Srba.
Ovom prazniku posebno se raduju deca, koja uoči Svetog Nikole ostave čizmicu u koju se potajno ostavljaju pokloni. Običaj potajnog ostavljanja poklona vezan je za život Svetog Nikole jer on dobročinstva i milosrđa nikada nije činio javno.
Sveti Nikola slavi se u vreme Božićnog posta, pa vernici pripremaju isključivo ribu i drugu posnu hranu. Za ovog sveca vezano je najviše običaja, a ovo su neki od najvažnijih.
U naseljima Vojvodine, do Drugog svetskog rata ulicama je išao maskirani čovek, ogrnut bundom, sa šubarom na glavi i bradom od kučine, štapom u jednoj ruci i tkanom torbom o ramenu, pa je ulazio u kuće gde ima dece i darivao ih slatkišima i voćem.
Svetog Nikolaja Čudotvorca narod je još za života proglasio svetiteljem. Bio je milosrdan i skroman, veliki borac za pravdu i istinoljubiv. U galeriji možete pogledati fotografije sa prošlogodišnje liturgije Svetom Nikoli:
KOJI SU OBIČAJI KOJI SE VEZUJU ZA NIKOLJDAN?
Prvi zapisi o episkopu i dobročinitelju poreklom iz Male Azije, Svetom Nikoli, potiču iz četvrtog veka nove ere. Od ovog sveštenog lica, poznatog po humanosti, nastale su mnoge legende i priče o današnjem Deda Mrazu.
Zapravo, zapadni svet - pogotovo SAD - u potpunosti je izjednačio Svetog Nikolu sa Deda Mrazom u svojoj kulturi, na taj način se prilagođavajući modernim vremenima.
Posebno je bio naklonjen deci, a zabeleženo je da je pomogao trima devojčicama kako bi ih zaštitio od sirmaštva. Legenda kaže da je tri večeri zaredom prolazio pored njihove kuće i kroz prozor ubacivao vrećice sa novcem, ne bi li im poklonio dovoljno novca kako bi preživele. Upravo tako nastao je i običaj koji se treba ispoštovati.
Postoje i verovanja da na Nikoljdan nerotkinje treba de se mole Svetom Nikoli, a ponegde je i zabranjeno obavljanje takozvanih ženskih ručnih radova.
Duh pomaganja i darivanja siromašnih, bio je smisao i životno opredeljenje svetog Nikole, pa i sutra treba darivati one koji nemaju i pomoći im. Zato je tradicija da se darivaju orasi, lešnici, jabuke i slatkiši stavljanjem u cipele pokraj kreveta ili u prozore.
Osim što se praznuje kao najveće srpsko krsno ime, Sveti Nikolaj Čudotvorac takođe je esnafska slava, odnosno zaštitnik zanata lađara, splavara, ribara i vodeničara.
Zbog toga se još naziva vodena slava, a veruje se da na ovaj dan ne treba započinjati ni putovanja. Takođe se u narodu smatra da je zaštitnik putnika i sirotinje.
Poslušajte i molitvu Svetom Nikoli u nastavku:
(MONDO)
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Ako nas ne motiviše Zvezda, ne znam ko će": Žocova poslednja poruka pred derbi!