• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KAKO SRBI TRAGAJU ZA ZAKOPANIM BLAGOM? Kod Valjeva iskopao rimski novac od 100.000€, ali ova priča ima MRAČNU pozadinu

Autor Aleksandra Vasić

Nelegalno prodavanje arheoloških umetnina jedna je od rastućih grana kriminala u Srbiji, ali i Makedoniji, BIH, Rumuniji i Bugarskoj, tvrde upućeni.

 Nelegalna trgovina umetninama Izvor: Shutterstock/Xolodan

Nakon što dođu do predmeta sa nalazišta i lokaliteta u Srbiji, "arheološka mafija" prodaje ih na crnom tržištu u inostranstvu po vrtoglavim cenama koje dostižu pola miliona evra po predmetu, kažu upućeni za MONDO. 

K.L., magistar arheologije i kustos muzeja u Beogradu koji je želeo da ostane anoniman, za naš portal je otkrio kako kriminalci u Srbiji saznaju za lokalitete, ko ima mašine za iskopavanje i detektore za metal i kako je meštanin sela iz okoline Valjeva prodavao rimske novčiće nepoznatom čoveku za 20.000 evra. 

VREDNE LOKACIJE NEOBEZBEĐENE

Kako kustos K.L. kaže za naš portal, u Srbiji postoji oko 200 arheoloških nalazišta koja su zaštićena, od čega se manji deo ubraja u kulturno dobro od velikog značaja.

"Zakonom je zabranjeno neovlašćeno izvođenje arheoloških radova, za koje je zaprećena kazna do tri godine zatvora. Ipak, lokacije nalazišta su javne i nažalost nije retkost da dođe do zloupotrebe i krađe. Mesta gde se nalaze iskopine često su nezaštićena i neobezbeđena. To ih čini lakom metom za kriminalce koji zarađuju ogroman novac na ovaj način. Trgovina arheološkim predmetima jedna je od najprofitabilnijih vrsta kriminala, odmah posle trgovine oružjem, ljudima i drogom, iako se u javnosti o tome malo govori", kaže naša sagovornica. 

NOĆNO KOPANJE 

Izvor: Shutterstock/NERYXCOM

Ovakve krađe se mnogo teže otkrivaju od onih koje se počine u muzijima, budući da se predmeti sa nalazišta kradu ili preprodaju pre bilo kakvih informacija o njima. 

"Teško je dokazati da je neko sa nalazišta uzeo predmet za koji arheolozi nisu ni stigli da utvrde poreklo, vrednost, period niti da naprave dokument. Krađe na nalazištima u Srbiji se izvode na različite načine. Umetnine mogu da kradu kriminalne grupe ili pojedinci koji imaju dogovor sa arheologom ili radnikom sa nalazišta. Prvo dobijaju informacije, nakon čega organizuju noćno kopanje", kaže arheolog iz Beograda za MONDO. 

IMAJU BOLJU OPREMU OD ARHEOLOGA

Mnogi ilegalni trgovci opremljeni su detektorima za metal, dinamitom i građevinskim mašinama.

"Dešava se da imaju bolju opremu nego arheolozi, više znanja o nalazištu i tačno znaju šta traže i gde da kopaju. Dobro su obavešteni, angažuju radnike i kopače, zatim preduhitre arheloge koji rade za državne institucije. Tako smo u neprestanom gubitku, jer ostajemo bez vrednih istorijskih predmeta i saznanja. Naši predmeti prodaju se kupcima na aukcijama u Austriji i Nemačkoj, umesto da ostanu u zemlji. Dešava se da se predmeti legalno iskopaju, ali nakon toga budu ukradeni i prodati, nakon čega se pojavljuju na aukcijama u inostranstvu", tvrdi on. 

NAŠAO RIMSKI NOVAC VREDAN 100.000 EVRA

Izvor: YouTube/Classical Numismatics/Screenshot

Osim organizovane krađe, nije retkost ni da meštani pojedinih mesta u Sremu, Valjevu, Smederevu, Ćupriji i Paraćinu gde postoje lokaliteti, otkriju vredan predmet u svom dvorištu. 

"Često se neki od ovih ljudi pojave u muzeju, kako bi im kustos dao procenu vrednosti predmeta, za koji tvrde da su nasledili od babe ili dede. Kada čuju koliko muzej nudi da im plati, kažu da će razmisliti i nikada se više ne pojave. Za to vreme nađu kupca koji im da ogroman novac. Tako je čovek iz okoline Valjeva nedavno pronašao 40 kilograma rimskog novca, koji je prodao za 20.000 evra, a vrednost novčića je bila 100.000 evra. Mnogi od njih nadaju se da će opet pronaći skriveni ćup sa blagom i nastavljaju da kopaju, ne shvatajući da se nalaze u leglu kriminala", kaže kustos i arheolog. 

MEŠTANI NABAVLJAJU DETEKTORE I KATALOGE

Zbog toga su meštani pojedinih sela nabavili kataloge arheoloških predmeta i detektore za metal, kako bili spremni da nešto pronađu.

"Dešava se da pronađu predmete, novac, posuđe iz perioda neolita, kao i antičke i srednjovekovne predmete. Kada se to desi, nađu kupca i obično se zadovolje sumom od 50.000 do 100.000 evra i predmet prodaju anonimnom kupcu. On to zatim nosi u Nemačku i Austriju, gde su cene mnogo više i na aukcijama se takvi predmeti prodaju za milion ili dva miliona evra", otkriva naš sagovornik. 

PRODAJU NA PIJACAMA I GRADE KUĆE

Kada arheološke umetnine završe kod onih koji ne znaju njihovu pravu vrednost, predmeti se prodaju na pijacama.

"Dešavalo se čak i da meštani sela koja se nalaze u blizini velikih lokaliteta iskopaju ili pronađu nešto vredno, ali ne prepoznaju o čemu se radi ii materijal iskoriste za gradnju kuća. Kada se zbog krađe pozove policija, ni ona često nije obučena da prepozna ove predmete i njihovu vrednost. Tako se potpuno uništavaju predmeti od velike istorijske i finasijske vrednosti". 

Pročitajte još

Komentari 8

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Pitanja

Zasto je kriminal ako nadjes nesto na svom imanju? Tvoje imanje- tvoje vlasnistvo. Nek muzej ponudi ljudima milion evra pa nece prodavati za 50 hilj preprodavcima.

1000

Ko zna koliko se do sada iznelo iz drzave.Meni je zao kada procitam ovakve stvari,treba promeniti zakon i kaznjavati tipa 20 godina zatvora i 5000 evra kazne pa da vidimo.

W

Po kom tačno zakonu mi zabranjujete da tumara po Srbiji u potrazi za "blagom"? Uglavnom ako nešto pronadješ,onda moraš da predaš "državi". A onda to "država" proda a tebi dodeli zahvalnicu. Čitam ,kad Britanac npr. nadje nešto van lokaliteta,to je njegovo. Ako proda ,plati porez državi. Ili država to kupi od njega ako treba.

special image