• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pirotehnička sredstva nisu igračke – koristi ih pravilno!

Izvor Promo

Mirko (16) je tokom prošlogodišnjih novogodišnjih praznika zadobio opekotine od petardi, a da ih nije čak ni bacao. Bio je u društvu onih koji su nepravilno koristili petarde „da bi pukle jače“.

 Pirotehnička sredstva nisu igračke Izvor: promo/videonet

Mirko je samo jedan od oko 30 građana Srbije koliko u proseku bude povređenih svake godine tokom novogodišnjih i božićnih praznika zbog nepravilnog rukovanja pirotehničkim sredstvima.

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP Srbije) svaki treći povređeni tokom praznika nije ni upotrebljavao pirotehnička sredstva. „Godišnje u Srbiji u proseku bude oko 30 povređenih oko Nove godine i Božića. Nekada je taj broj viši ili niži, ali prosečno oko 30 ljudi godišnje zadobije opekotine, lakše ili teže telesne povrede zbog nepravilne upotrebe petardi i vatrometa“, kažu iz MUP-a Srbije. Oni dodaju da tokom poslednjih pet godina na taj način povređeno je više od 250 građana. Nažalost, ponekad je dovoljno da neko bude blizu neodgovornih korisnika pirotehničkog sredstva da se povredi. Neretko se događa da dolazi i do težih telesnih povreda koje mogu biti trajne (povrede prstiju, šake, očiju, ušiju, lica).

Izvor: promo/videonet

 Pirotehnička sredstva moraju da se upotrebljavaju isključivo prema uputstvima za bezbednu upotrebu (koja su naznačena na proizvodu ili pakovanju) da bi se izbegao bilo kakav vid povređivanja. Maloletnim licima nije dozvoljena kupovina i korišćenje pirotehničkih sredstava. Ona se mogu koristiti na bezbednoj udaljenosti, što podrazumeva da u prostoru oko njihu trenutku aktiviranja ne sme da bude prolaznika, dece, životinja ili zapaljivih i osetljivih predmeta koje petarda ili drugo pirotehničko sredstvo mogu da oštete. Profesionalne vatromete mogu legalno da kupuju i ispaljuju samo za to obučeni stručnjaci i na odobrenoj lokaciji uz rešenje koje je izdalo Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.

Izvor: promo/videonet

 Sa namerom da upozori da pirotehnička sredstva moraju da se koriste na ispravan način da bi se izbeglo povređivanje građana usled nepravilnog rukovanja, u okviru projekta „EU za Srbiju – podrška bezbednijim proizvodima“, čiji je glavni korisnik Ministarstvo privrede, lansirana je kampanja „Pirotehnička sredstva nisu igračke“ namenjena njihovoj bezbednoj upotrebi i pravilnoj kupovini. Kampanja će trajati od sredine decembra do sredine januara, kada je njihova upotreba i najčešća.

Izvor: promo/videonet

 Kroz projekat „EU za Srbiju – podrška bezbednijim proizvodima“ Evropska unija podržava Ministarstvo privrede i druga resorna ministarstva u usklađivanju zakonodavstva Republike Srbije sa zakonodavstvom Evropske unije u području slobodnog kretanja roba. Ta oblast, uz slobodu kretanja ljudi, usluga i kapitala, predstavlja jednu od osnovnih sloboda na kojima se zasniva Evropska unija, jer jedinstveno i zajedničko tržište predstavlja srž evropskih integracija.

Izvor: promo/videonet

 Uklanjanje prepreka postiže se ujednačavanjem nacionalnih propisa za proizvode, čime se obezbeđuje jednak tretman proizvodima, dovodi do povećanja konkurentnosti, nižih cena i većeg izbora za potrošače, a osigurava se i jednak nivo zaštite javnog zdravlja, potrošača i životne sredine na celokupnom unutrašnjem evropskom tržištu.

Kampanja o pirotehničkim sredstvima, koju zajednički sprovode Ministarstvo privrede i Ministarstvo unutrašnjih poslova u okviru projekta „EU za Srbiju – podrška bezbednijim proizvodima“, prva je od nekoliko kampanja o bezbednijim proizvodima koje će biti sprovedene tokom trajanja projekta.

Iako Zakon ne zabranjuje upotrebu pirotehničkih sredstava, Ministarstvo unutrašnjih poslova apeluje na građane da ih ne koriste!
Evropska unija pruža kontinuiranu podršku Srbiji u otklanjanju tehničkih barijera trgovini i slobodnom kretanju roba. Proces usaglašavanja sa propisima i standardima Evropske unije ostvaren je, između ostalog i kroz tehničku podršku institucijama kroz nekoliko projekata čija je vrednost viša od 10 miliona evra. Direkcija za mere i dragocene metale, kao i deset drugih laboratorija, korisnici su specijalizovane opreme iz donacije vredne četiri miliona evra.

Pogledajte video o bezbednoj upotrebi pirotehničkih sredstava

Tagovi

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Emi

Ma samo nek rokaju, sto vise sakatih to bolje. Kakav primitivizam, i ne, nije mi zao kada nekome dinamitara odvali saku, pola face, rame. Realno za bolje i nisu.

bhm

Mene zanima koji debil je doneo zakon da je prodaja i korišćenje pirotehničkih sredstava dozvoljeno bez ikakve kontrole!?Čemu služi taj mentalno zaostali običaj iz srednjeg veka u današnje vreme kad je zabranjeno da glasno prdneš posle 22h ?Deca se sakate,životinje umiru ili se šlogiraju,ljudima bude često neprijatno kada im eksplodira bomba ispod prozora a sve to zbog?Kad sam ja bio dete pravili smo prangije a samo retki su na crno kupovali do 10 petardi"Petlovki"i kad ih bacaju svi se skupe da vide taj događaj jer je bila retkost a vidi ovo danas,samo što kašikare ne bacaju a face jednolične,nema smeha,radovanja već samo eksplozija radi eksplozije...glupost.

special image