U Srbiji je oko 300.000 zavisnika od kocke, među kojima prednjače mladi a svi su mislili da će na lak način i za kratko vreme rešiti finansijske probleme ili zaraditi novac. I obično uspevaju, u prvih par puta. Onda, međutim, ulaze u zavisnost. Patološko kockanje je među najbrže rastućim bolestima mentalnog zdravlja u svetu. Zavisnost je u rangu zavisnosti od opojnih supstanci, a to nije samo bolest pojedinca, već i čitave njegove porodice koja trpi različite vrste nasilja. Posebno zabrinjava podatak da je među onima koji se kockaju u Srbije najviše mladih starosti od 18 do 25 godina, kaže Jelena Manojlović, koordinator tima SOS centra za prevenciju i lečenje patološkog kockanja.
Kada govorimo o broju kockarnica po glavi stanovnika, Srbija je na drugom mestu u Evropi, a broj zavisnika od kockanja u Srbiji se povećava iz dana u dan. Kockaju se žene, ali i muškarci, a posebno zabrinjava podatak da kada govorimo o zavisnicima od kocke, u Srbiji je najviše mladih starosti od 18 do 25 godina.
"Kocka je dostupna, nije zakonski zabranjena, kladionice su na svakim koraku, deca ulaze tamo čisto iz zabave, provoda, druženja. Kocka je primamljiva, ali moram da kažem da na kutiji cigareta piše - pušenje ubija, obratite se za stručnu pomoć, vi to nigde nemate u kladionicama ili kockarnicama. Ne postoje zakonske regulative koje govore da deca ispod 18 godina ne mogu da uđu u kladionice i da kladionice ne smeju da budu 300 metara vazdušnom linijom od škola", navodi Manojlovićeva i objašnjava da se u kockanje kreće iz zabave i želje da se do novca stigne brzo i lako.
"Deca sa 100 dinara pokušavaju da naprave 300, često im to uspeva. Kažu, ide vikend, ajde da se provedemo, da pokušamo da napravimo 2.000 ili 3.000 dinara, obično uspevaju u tim momentima, i to samo probudi u dečjim mozgovima želju, kažu - eto, našao sam sistem, našao sam način kako da dođem do para", objašnjava gošća Jutarnjeg programa.
Pohlepa je, dodaje, jedan od osnovnih ljudskih mehanizama koji nas vuče kroz život, pa hajde, hleba preko pogače. Tako se i deca ponašaju, pokušavaju da dođu do nekog većeg novca na kocki.
"Kada se pojavilo onlajn kockanje, smatrala sam da će kockarnice polako da se gase. Međutim, apsolutno nije došlo do toga, kockarnice se i dalje otvaraju na svakom koraku, svaka ulica ima bar pet kladionica i kockarnica, tako da se apsolutno samo povećao broj zavisnika od kocke i dostupnost samom kockanju. Jer vi više ne morate fizički da odlazite u kladionicu, sedite tamo i gledate utakmice i popunjavate tiket, jer vi imate sada onlajn aplikaciju i uplatite koliko hoćete", objašnjava Manojlovićeva.
KAKO PREPOZNATI DA LI JE NEKO KOCKAR?
"Ako primetite da vam fale pare kod kuće, da je osoba zapustila samog sebe u smislu da se ne kupa, da dva-tri dana oblači istu garderobu. Ako je školarac u pitanju - slabe ocene u školi, problem sa spavanjem, sve su to pokazatelji da negde postoji neki problem", objašnjava ona.
Odvikavanje od kocke može da potrajati više godina. Prvi korak je poziv, a posle razgovora stručnjaci SOS linije predlažu savetovanje, ili odlazak u neki od centara za lečenje zavisnosti. Pacijentima se savetuju grupne terapije u okviru porodice. Čak 90 odsto klijenata su mladi od 18 do 25 godina. Kako kaže, proces odvikavanja veoma je specifičan i da bi terapija bila uspešna, neophodna je pomoć porodice.
"Kod nas osoba ne može da dođe sama, dolazi u pratnji porodice jer je jako bitna porodična podrška u samom procesu odvikavanja. Što je porodica kompaktnija i stabilnija, to je ishod lečenja bolji", ističe Manojlovićeva.
U sklopu odvikavanja koriste se poligrafska testiranja koja govore koliko je osoba zaista iskrena u nameri da prestane da kocka i da li zaista prati iskustva programa odvikavanja.
"Znači, postoje neke metode koje se uče s nama u centru i prosto to se testira na poligrafu da li se primenjuje", navela je Manojlovićeva.
(MONDO/RTS)
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Crvena zvezda - Partizan uživo: Poslednji minut u Areni!