• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KOLIKO IMA LAŽNOG NOVCA U SRBIJI I KAKO DA GA PREPOZNATE? Najviše se falsifikuju ove novčanice - BUDITE NA OPREZU!

Autor Nikola Todorović

Tokom prva tri meseca 2022. godine, u postupku ekspertize novca primljenog pod sumnjom da je falsifikovan, otkriven je 1.300 komad falsifikovanih novčanica gotovog novca, objavila je Narodna banka Srbije.

 Kako da prepoznate lažne novčanice? Izvor: MONDO/Stefan Stojanovć

Među otkrivenim lažnjacima najzastupljeniji su dinarski falsifikati, kojih ima 1.061 komada. U njihovoj strukturi najviše je falsifikovanih novčanica apoena od 2.000 dinara (84,83 odsto), 1.000 dinara (8,86 odsto) i 500 dinara (5,56 odsto).

"Ako se uporede otkrivene falsifikovane novčanice gotovog novca s gotovim novcem u opticaju, uočava se da je na milion komada originalnih novčanica u opticaju otkriveno 2,16 komada falsifikovanih novčanica gotovog novca, odnosno na milijardu dinara u opticaju otkriven je 5.568,71 dinar falsifikovanog novca", navedeno je u Izveštaju NBS o otkrivenim falsifikovanim novčanicama za period januar-mart 2022.

U posmatranom periodu u postupku ekspertize novčanica primljenih pod sumnjom da su falsifikovane, otkriveno je 239 komada falsifikovanih deviza.

Konkretno, otkriveno je 140 komada falsifikovanih novčanica evra, od čega najviše apoena od 50 i 100, kao i tri komada falsifikata američkog dolara u apoenu od 100. Inače, tokom godina, primetno je da je među falsifikovanim novčanicama američkih dolara dominantno učešće apoena od 100 dolara.

Takođe, u posmatranom periodu okriveno je i 96 komada falsifikovanih novčanica hrvatskih kuna.

"Od ukupno 4.744.183,27 dinara, kolika je dinarska protivvrednost falsifikata svih valuta, može se videti da je dominantan udeo otkrivenih falsifikovanih novčanica domaće valute, i to u iznosu od 1.958.600 dinara (41,28 odsto), zatim ostalih valuta (hrvatskih kuna) u iznosu od 1.495.372,80 dinara (31,52 odsto), evra u iznosu od 1.257.680 dinara (26,51 odsto) i američkog dolara u iznosu od 32.530,47 dinara (0,69 odsto)", navedeno je u izveštaju NBS.

Kako proveriti da li je "lažnjak"

S obzirom na to da su napredovale tehnologije falsifikovanja novca, sve je teže "nestručnom" oku da primeti da s novčanicom nešto nije u redu. Ukoliko posumnjate da je to slučaj, možete da prijavite najbližoj policijskoj stanici ili banci, a i u menjačnicama postoji obavezan aparat za otkrivanje lažnih para. Iako prave i lažne novčanice izgledaju identično, prelaskom jagodicom prsta na originalu mogu se osetiti neravnine, dok na falsifikatu ne!

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mrčela

Mene to ne moze da pogodi. Pričate o prevelikim ciframa. Eto, bar nešto da me zaobiđe.

special image