• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PAPRENI RAČUNI U RESTORANIMA: Konobari naplate ono što niste poručili, pa traže novac - ovako pokušavaju da se izvuku

Autor Nikola Todorović

Račun u restoranu uvek ćete više platiti zbog pribora za jelo.

 Cena hrane u restoranima skuplja zbog kuvera Izvor: Shutterstock/Iakov Filimonov

Izašli ste na večeru u restoran, poručili omiljeno jelo i piće, a kada ste dobili račun primetili ste jednu stavku za koju ste sigurni da je niste naručili, a uredno vam je naplaćena. Reč je o kuveru, a ako nikad niste čuli za njega, evo šta je u pitanju.

Kuver (le couvert) potiče iz Francuske i originalno je označavao osnovni pribor za ručavanje: escajg, stolnjak, salvete, čaše i slično. Ovu stavku su u cenu obroka prvi počeli da uračunavaju francuski ugostitelji koji su za ovakav potez kao opravdanje smatrali troškove održavanja inventara, pre svega pranje escajga i peglanja salveta.

Kako je naplaćivanje ove stavke naišlo na veliko negodovanje, pokušali su da se izvuku uvođenjem hleba i maslaca koji su išli uz ovu stavku.

Kako se naplaćuje kuver? 

U profesionalnom restoraterstvu se uvek računa broj kuvera toga dana, odnosno koliko kuvera se pravi po stolici. To je istovremeno i jedinica mere. Pod kuverom, u praksi se podrazumevalo da klijent dobije i hleb koji se nije posebno naplaćivao. Kako su gosti protestiovali protiv kuvera, te nepotrebne i neopravdane takse, restorateri su dodatno poslužili maslac obični, slani ili sa začinima i slično.

Možda će vas zanimati

To je trebalo da smiri gosta, te da mu savlada osnovnu glad dok očekuje ostala jela. Treba napomenuti da se ovde najčešće radilo o klasičnom restoraterstvu gde su se jela pravila po narudžbini, što je iziskivalo strpljenje gosta - tako da gladan gost ima šta da "prezalogaji" do donošenja ostalih jela.

U beogradskim restoranima kuver se naplaćuje od 100 do 300 dinara, a najčešće uključuje različite vrste hleba ili peciva i neku vrstu umaka - krem sir, maslinovo ulje ili puter. Prema pisanju luftika.rs, konobari kažu da se najviše bune stranci, jer kuver najčešće podrazumeva pecivo, koje većina stranaca nije navikla da konzumira uz obrok.

"Onda to najčešće mi platimo iz svog džepa", navode ugostitelji.

Bonton kaže, da ukoliko gost plaća ovu uslugu nije dužan da ostavlja napojnicu, osim ako je, naravno izuzetno zadovoljan uslugom- napojnica, kao i uvek treba da bude deset posto računa.

Zamena za kuver

Možda će vas zanimati

U restoranima širom sveta sve postaje popularna praksa da se gostima nude različita mala jela takozvane "mise en bouche", poslužena u specijalnom malom priboru - čašice, kašike, ražnjići i slično. Gost ima taj prvi zalogaj napravljen od strane profesionalca, uživa u maštovitosti , kreaciji i ukusu te konačno ceni znanje i trud restoratera koji tako pokazuje i brigu za svog gosta.

Kuver je i danas predmet polemika – da li ga treba naplaćivati, šta treba da sadrži i koliko košta. Najčešće zamerke restoranima su upućene na to što naplata kuvera neretko nije jasno naznačena ili je jednostavno sakrivena u fusnoti, pa se često pojavljuje kao neprijatno iznenađenje na računu.

(MONDO)

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

JJ

Inače se to radi i da se gosti malo "disciplinuju" ako mogu tako da kažem,s obzirom da veliki broj ljudi voli da sedne za postavljen sto za ručavanje,a naruče samo kafu i kiselu i tome sl.

Dr NO

Pa to je tako otkad znam za sebe , imam 55 god i 35 godina staža, klasični restorani su to uvek naplaćivali i nikada nije bilo problema!

bole

Nee moguce

special image