• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ODMOR ZA CELU PORODICU NADOHVAT RUKE! Posetite JOŠANIČKU BANJU i doživite autentičnu kuhinju, prirodu i blagodeti vode

Autor Nikola Todorović

Srbija je zemlja koja pored čuvanja bogatog kulturnog nasleđa i istorije neguje i kulturu velnesa, a tu se posebno ističe banjski turizam koji je razvijen u nadaleko poznatoj Jošaničkoj banji u Raškoj opštini.

 Vikend u Jošaničkoj banji Izvor: YouTube/Printscreen/Regionalna televizija Kraljevo i Ibarske novosti

Osim toga što je Raška bila kolevka i centar srednjovekovne srpske države, i što pored brojnih kulturno-umetničkih dešavanja poput vašara u oktobru i manifestacije "Dani Milunke Savić" koji se obeležava svake godine, ono što privlači ljude u ovaj biser Srbije jeste i lekovita Jošanička banja.

Jošanička Banja ubraja se među balneološka naselja sa najtoplijom vodom u Evropi, čistom i očuvanom prirodom bogatom zelenilom i šumama u kojima dominira drvo "Banjski borjak" koji predstavlja deo prirode posebne vrednosti, naročito za zdravstvene i rekreativne potrebe. Kada je u pitanju temperatura vode ona znosi 77 stepeni celzijusa, pa je tako ova banja druga u Srbiji po termalnosti. Zahvaljujući ovim lekovitim pogodnostima, Jošaničku Banju posećuju ljudi kako bi regulisali brojna fizička oboljenja, odmorili se i proveli kvalitetno vrmee sa porodicom i prijateljima. Osim toga Jošaničku banju posećuju i sportisti koji ovde dolaze na pripreme pred velika takmičenja.

Obeležene pešačko biciklističke staze pružaju mogućnost ljubiteljima prirode i avanturistima da se upoznaju sa skrivenim lepotama ovog dela planine, odnosno Zelenim vratima Kopaonika. Pored uživanja u prirodi i blagodetima vode, svi koji je posete oduševe se bogartom kulinarskom ponudom koja pruža nezaobilazne tradicionalne srpske specijalitete.

Još od antičkih vremena poznata su lekovita svojsta voda u Jošaničkoj Banji, a prvi su ih otkrili Rimljani, nakon njih banjski kapacitet negovali su i razvijali Turci. Poslednjih godina, realizovani su projekti uređenja banjskog parka, izgradnje keja, rekonstrukcije Starog i Novog kupatila, izgradnje Blatnog kupatila tako da je Jošanička banja dobila novo moderno ruho sa posebnim osvrtom na unapređenje kapaciteta zdravstvenog i sportskog turizma. Renovirano "Novo kupatilo" raspolaže manjim bazenom, ima osam manjih hidromasažnih kada i jednan veliki đakuzi. U kupatilu je otvorena ambulanta fizikalne medicine koja poseduje aparate za sve vrste elektroterapija, laseroterapiju, terapiju ultrazvuka i nisko frekventnu magnetnu terapiju, aparat za presoterapiju, odnosno limfnu drenažu ekstremiteta i celog tela.

Voda u slivu reke Jošanice dugom 39 kilometara, koja izvire na visini od 1.560 metara iz jezera ispod planine Željin, veoma je brza i hladna u gornjem toku, dok u srednjem toku temperaturu povećavaju topli izvori u Jošaničkoj Banji. Tu se nalazi jos dvadesetak izvora hladne i čiste planinske vode sa izdašnošću do jednog litra po sekundi koju za svakodnevne potrebe koriste meštani. Među izvorima u slivu Jošanice najpoznatiji su termalni izvori Jošaničke Banje iz kojih izvire nisko mineralizovana termalna voda na tri lokacije. Glavno izvorište je u samom naselju sa leve strane Jošanice sa 11 izvora. Drugo se nalazi na desnoj strani reke i sastoji se od tri izvora, i treće, Slanište, na udaljenosti od 1.850 metara od centra banje. Najveću izdašnost ima grupa toplih izvora koja se nalazi na levoj terasi Jošanice, u parku samog centra naselja. Na 500 metara uzvodno od centra banje nalazi se Luški potok, izvor hladne gvožđevito-ugljenokisele vode. 

Pored razvijenih banjskih kapaciteta, Jošanička banja neguje i svoje istorijsko nasleđe Raške oblasti u kojoj su rođeni poznati Srbi poput Milunke Savić i srpskog patrijarha Germana. Tako se u ovoj banji može posetiti kuća patrijarha Germana koja je izgrađena 1899. godine i crkva presvete Bogorodice izgrađena 1868. godine.

Kako doći do Jošaničke banje?

Jošanička Banja je saobraćajno dobro povezana s obzirom da se nalazi na putu Raška – Biljanovac – Jošanička Banja – Kopaonik – Brus i na putu Jošanička Banja -Aleksandrovac, dok na 10 kilometara od Jošaničke Banje prolazi železnička pruga Beograd – Kraljevo – Kosovska Mitrovica. Od Beograda je udaljena 245 kilometara i od Kraljeva 74 kilometara. Do Banje se stiže auto-putem Beograd – Niš (sa odvajanjem prema Kraljevu) i državnim putem IB reda 22 Beograd – Kraljevo – Raška (sa odvajanjem u Biljanovcu).

Tekst je objavljen u sklopu projekta koji je sufinansiran iz budžeta opštine Raška. Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

(MONDO)

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dzordan

Jošanica - reka koje više nema, zahvaljujući mhe.

special image