Biber sprej je sredstvo za samoodbranu koje koriste žene širom sveta, jer staje u torbicu a može da u trenutku onesposobi eventualnog napadača, ukoliko se nađete u pretećoj situaciji. Nakon vesti da je serijski silovatelj pušten na slobodu i da se kreće po Beogradu, mnoge Beograđanke pitaju se gde se kupuje biber sprej i koja mu je cena.

Biber sprej je inflamatorni agens, reaguje sa sluzokožama očiju, nosa, grla i pluća. Izaziva poteškoće u disanju, zatvaranje očiju, curenje iz nosa i kašalj. Na taj način onesposobljava napadača a puni efekti traju između 20 i 90 minuta. Iskustva ljudi koji su ga osetili na svojoj koži kažu da biber sprej može da ostavi posledicu u vidu crvenila i peckanja očiju i do 24 sata. Biber sprej ne izaziva trajno oštećenje vida i dozvoljen je za nošenje od 2016. godine. Mnogi, ipak, misle da je biber sprej zabranjeno nositi, ali se ta zabrana i dalje odnosi na suzavac. U pitanju su preparati različitog sastava i jačine dejstva. Biber sprej se ne može isprati vodom, već mora da "izađe" iz sistema kroz suze, umivanje ne daje efekat već samo razređuje sprej.

Kao i druga sredstva za samoodbranu, i biber sprej se mora koristiti odgovorno i njegova upotreba podleže regulaciji. Ukoliko se upotrebi u neodgovarajućoj situaciji, odnosno prevazilazi nivo samoodbrane - otklanjanja trenutne pretnje - moguće su posledice, jer se samoodbrana definiše kao upotreba sile koja nije veća od sile pretnje. Drugim rečima, ukoliko je napad samo verbalni, ne smete da ga upotrebite ali ako je pretnja i fizička, takva upotreba može spadati u samoodbranu.

Cena biber spreja u prodavnicama u Srbiji varira od nekih 900 dinara, pa sve do nekoliko hiljada dinara. Cena biber spreja zavisi od količine supstance koja se nalazi u pakovanju, odnosno veličine pakovanja, kao i njegove kompleksnosti pošto postoji i biber sprej dizajniran da "imitira" karmin, ogledalce ili drugu stvar koju biste očekivali da pronađete u ženskoj tašni.

(MONDO)