• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NOVA NAJEZDA SMRDIBUBA U SRBIJI, ZAVLAČE SE SVUDA! Sprejevi im ne mogu ništa a ovo je JEDINI način da ih se rešite!

Autor Jana Desovski

Stručnjak objasnio kako se rešiti smrdibuba kojih ima sve više u Srbiji.

 Najezda smrdibuba u Srbiji Izvor: Shutterstock

Septembar i oktobar su meseci kada se smrdibube spremaju za spavanje, zbog čega ovih dana opsedaju kuće i stanove u Srbiji. One nisu opasne, ali definitivno nose titulu najgadnijih insekata. Napolju će prezimeti u mrtvim stablima, ali često kroz otvorene prozore i vrata nalaze svoj put do domova ljudi.

Ali osim u domovima, ima ih svuda: i u baštama, i na voću i povrću. Napadaju zreo paradajz i papriku, ima ih na kruškama i jabukama, mladim tikvicama, ali i na opranom vešu. Osim što haotično lete, prave štetu na jesenjim plodovima.

"Smrdibube na ovim prostorima oduvek žive, ali sada imamo i dve invazivne vrste – mramorasta azijska i etiopska. One su kod nas došle pre petnaestak godina, nemaju prirodnih neprijatelja i šire se nekontrolisano", objašnjava Željko Tomanović sa Biološkog fakulteta za RTS. Najbolji spas od njih su, kako kaže komarnici. Ne treba ih uzimati u ruke, treba ih izbaciti, to je najbolji način da ih se rešite jer im sprejevi ne mogu ništa.

Krajem jeseni ih više primećujemo jer ne vole zimu i pokušavaju da se sklone u tople domove. Smrdibube su štetočine u poljoprivredi, pa se tako u evropskim zemljama šteta meri u stotinama miliona evra. Zbog toga su u mnogim evropskim zemljama počeli da uvoze njihove prirodne neprijatelje, pa su tako u Italiji već rašireni neki paraziti koji napadaju njihova legla. Njima će biti potrebno duže vreme da se rašire i do nas.

Sličan primer je sa puževima golaćima koji su ovde oduvek živeli i predstavljali sezonsku napast i štetočinu, ali je pre 20 godina u Srbiju stiglo nekoliko invazivnih vrsta, poput velikog crvenog golaća sa Iberijskog poluostrva.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mile M...

A da ih zgazimo ili tako nešto... A da, to nije politički korektno ili kako se to kaže danas...

lolzinjo

Ljudi iskreno mi smo ovo uvezli ,same nisu dosle. Ovde u Smederevu nalazi se Kineska luka gde je stara zelezara , svaki put kada se otvori neki kontenjer iz Kine izajdje milion smrdibuba. Postoji procedura za uvoz koju mi nemamo a ona glasi da je uvoznik duzan da radi deratizaciju kontenjera pre i posle pakovanja. Ovo mi je ispricao jedan prijatelj iz Australije koji radi slican posao. Elem postoji vrlo toksican pesticid za prskanje koji ih ubije, vilotrin. Obavezno poprskati roletne kao i njihove zljebove tu umeju najvise da se zbiju.

Darko

Pored komarca i strsljena, treca je koja treba da se istrebi jer ne sluzi ama bas ni cemu.

special image