Najbolje što možete da uradite jeste da prvo obavite sve neophodne radove i doterate svoju nekretninu, jer prema rečima stručnjaka, samo sveže renoviran stan utiče na prodajnu cenu koja na kraju može biti i nekoliko hiljada evra viša nego kada prodajete stan bez prethodnog uređivanja.
“Nikakve fotografije vam neće pomoći da prodate stan po visokoj ceni jer će kupac doći na lice mesta i otkriti pravo stanje stvari. Kada se misli na renoviran stan, takav stan apsolutno ne sme da bude nimalo korišćen. Džaba vam ako je stan uređen, ali korišćen godinu dana, potpuno je druga priča”, objašnjava za MONDO Mileva Kovačević iz agencije za nekretnine "Favorit" koja navodi da na višu cenu stana od tržišne, generalno gledano, utiče puno faktora.
“Na prvom mestu je lokacija, drugom spratnost, a na trećem geografska pozicija, odnosno da li je stan jednostran ili dvostran, da li je okrenut ka jugu ili severu. Značajno je i kada se stan nalazi na uglu jer svaki stan koji se nalazi na uglu zgrade ima veću širinu i naprosto diše. Takođe, važno je i kakav stan ima pogled”, objašnjava agent za nekretnine.
Naša sagovornica napominje da kako biste prodali stan po višoj ceni od tržište, on pre svega, treba da se izdvaja od stanova koji su u tom kvartu ili u istoj zgradi. Dodaje da kupci gledaju i kvalitet zgrade, ali i kulturu života u zgradi u smislu adekvatnog održavanja.
“Stan može da bude divan, ali ako je kultura života u zgradi u kojoj se nalazi na nezavidnom nivou, onda to umanjuje cenu samog stana. Na sam stan možete da utičete tako što ćete ga urediti, ali ne možete na čitavu zgradu i na sve stanare”, kaže agent za nekretnine.
Kada je spratnost u pitanju, ona kaže da su u zgradama bez lifta za kupce prihvatljivi stanovi koji se nalaze do drugog sprata, dok su viši spratovi bez lifta, naravno, isto prihvatljivi, ali po nižoj ceni.
Visoki spratovi u trendu
“Kod nas je u poslednje vreme krenuo da se primenjuje zapadni sistem po kojem su stanovi na višim spratovima traženiji od onih na nižim, iz razloga što su ti stanovi svetliji, čistiji, manje je zagađenje itd”, kaže Kovačević. Svakako, kako objašnjava, cenu stana pre svega diže potražnja, kao i u svakoj trgovini, gde manjak robe povećava cenu za istu.
“Danas su u svim delovima grada stanovi izuzetno traženi, odnosno došli smo u situaciju da je veća potražnja od ponude. Dešava se da oglasim stan i prodam ga gotovo istog trena, nebitno da li je u pitanju Novi Beograd, Vračar ili Lion”, priča naša sagovornica i ističe da su obodi Zvezdare postali jako atraktivni, kako zbog čistijeg vazduha, tako i zbog blizine centra grada.
U pogledu kvadrature, ističe da su mali stanovi - jednosobni i garsonjere u vrhu tražnje, te da su oni veličine od 25 do 45 metara kvadratnih ujedno i najskuplji, odnosno imaju najvišu cenu kvadrata.
“Na Starom gradu i Vračaru garsonjere se kreću oko 4.000 evra po kvadratu, pa i više, dok je manje kupaca za velike stanove kojima je, samim tim, niža cena”, zaključuje naša sagovornica.
(Mondo)
Bolan poraz Crvene zvezde u Milanu: Radonjićeva bomba nedovoljna, prolaz u Ligi šampiona nemoguća misija!
"Partizan ide na Fajnal-for, Evroliga je prava košarka": Igrao sa Lebronom, a u Evropi pokazuje kakav je majstor
"Navijači nas već vide na fajnal-foru": Marinković zna da su igrači gladni, ali je oprezan
Italijani, pa ipak Zvezda dolazi - zar samo toliko pažnje? U fokusu im Vlahović i Zlatanova svađa...
Mondo ukrštenica za 11. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!