Sud u Misuriju poništio je u utorak osudu čoveka koji je odslužio skoro 28 godina doživotne kazne za ubistvo za koje je prvobitno tvrdio da ga nije počinio. Lamar Džonson (50) zatvorio je oči i odmahnuo glavom dok ga je član njegovog pravnog tima tapšao po leđima nakon odluke. Prilikom donošenja odluke, okružni sudija Dejvid Mejson je objasnio da moraju da postoje "verodostojni dokazi o stvarnoj nevinosti", prenosi AP njuz.
Po izlasku iz zgrade suda, Džonson je prišao novinarima i zahvalio se svima koji su radili na njegovom slučaju, kao i sudiji. On je kratko prokomentarisao: "Ovo je neverovatno." Okružni tužilac Kim Gardner podnela je u avgustu zahtev tražeći Džonsonovo puštanje iz zatvora nakon što je istraga koju je sprovela njena kancelarija uz pomoć projekta Nevinost dokazala njegovu nevinost.
Kancelarija državnog tužioca predvođena republikancima borila se da Džonson ostane u zatvoru. Portparolka kancelarije Medlin Siren rekla je u mejlu da kancelarija neće preduzimati dalje mere u vezi sa slučajem i ponovo je branila pokušaj kancelarije da zadrži Džonsona iza rešetaka.
"Naša kancelarija je branila vladavinu prava i radila na potvrđivanju prvobitne presude koju je porota na osnovu činjenica iznetih na suđenju", rekli su. Džonsonovi advokati kritikovali su kancelariju tužioca nakon saslušanja, rekavši da nikada nisu prestali da tvrde da je Lamar kriv i da ne bi bili srećni da umre u zatvoru.
Džonson planira da se ponovo poveže sa svojom porodicom i uživa u iskustvima koja su mu bila uskraćena tokom većeg dela života. "Ništa ne može da vrati sve što mu je država uzela. Ne može da vrati skoro tri decenije koje je izgubio dok je bio odvojen od ćerki i porodice. Dokazi koji dokazuju njegovu nevinost bili su dostupni na suđenju, ali su ih sakrili ili ignorisali oni koji nisu videli nikakvu vrednost u životima dvojice crnaca", rekli su njegovi advokati. Džonson je osuđen za ubistvo Markusa Bojda u oktobru 1994. godine, koga su dva maskirana muškarca upucala na njegovom prednjem tremu. On je od samog početka tvrdio da je nevin i da je bio sa devojkom miljama daleko od mesta ubistva kada se zločin dogodio. Dobio je doživotnu kaznu zatvora, dok je drugi osumnjičeni, Fil Kembel, priznao krivicu u zamenu za kaznu od sedam godina zatvora.
Džonson je na saslušanju svedočio da je bio sa svojom devojkom u noći zločina, osim nekoliko minuta kada je napustio kuću prijatelja da proda drogu. Njegova tadašnja devojka, Erika Barou, svedočila je da su bili zajedno cele noći, osim oko pet minuta kada je otišao da prodaje drogu. Udaljenost između kuće u kojoj su bili i Bojdove kuće je prevelika da bi Džonson stigao tamo i vratio se za pet minuta.
Oslobađajuća presuda Džonsonu je usledila jer je ključni svedok odustao od svog svedočenja i priznao da je on druga osoba umešana u ubistvo, a ne Džonson. Džejms Hauard (46) služi doživotnu kaznu zatvora za ubistvo i nekoliko drugih zločina koji su se dogodili tri godine nakon Bojdovog ubistva. Svedočio je da su on i Kembel odlučili da opljačkaju Bojda, koji je jednom od njihovih prijatelja dugovao novac od prodaje droge. Takođe je rekao da Džonson nije bio tamo.
Hauard i Kembel su pre nekoliko godina potpisali izjavu u kojoj su priznali zločin i tvrdeći da Džonson nije umešan. U međuvremenu, Kembel je umro. Džejms Gregori Elking je u decembru svedočio da je bio na tremu sa Bojdom dok su pokušavali da kupe kokain kada su dvojica naoružanih napadača sa crnim skijaškim maskama prišla kući. Elking, koji je kasnije proveo nekoliko godina u zatvoru zbog pljačke banke, prvo je rekao policiji da ne može da identifikuje napadače, ali je ipak odlučio da pogleda osumnjičene. Priznao je da nije mogao da identifikuje nijednog od njih kao ubica, pa mu je detektiv Džozef Nikerson rekao "Znam da znaš ko je to" i pozvao ga da 2pomogne da ove momke skloni sa ulice".
Zatim je imenovao Džonsona kao jednog od ubica. Gardnerova kancelarija je otkrila da je Elking takođe plaćen najmanje 4.000 dolara nakon što je pristao da svedoči. Detektiv je rekao da je Elkingova identifikacija Džonsona zasnovana na onome što je mogao da vidi na licu ubice - njegovim očima. - Džonson ima jedno oko koje izgleda drugačije od drugog, to se jasno vidi, rekao je Nikerson.
Dvajt Voren, koji je osudio Džonsona 1995. godine, rekao je da je, osim Elkingovog svedočenja, glavni dokaz protiv Džonsona bio razgovor u zatvorskoj ćeliji. Zatvorski doušnik, Vilijam Mok, rekao je istražiteljima da je čuo kako Kembel i Džonson razgovaraju kada je jedan od njih rekao: "Trebalo je da ubijemo tog belca", očigledno misleći na Elkinga.
U martu 2021. Vrhovni sud Misurija odbio je Džonsonov zahtev za novo suđenje zbog vremena koje je prošlo od presude. Slučaj je doveo do donošenja državnog zakona koji tužiocima olakšava dobijanje novih saslušanja u slučajevima kada postoje novi dokazi o pogrešnoj osudi. Tim zakonom je prošle godine oslobođen još jedan dugogodišnji zatvorenik, Kevin Striklend, koji je služio više od 40 godina zbog trostrukog ubistva u Kanzas Sitiju.
(MONDO)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu