• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U BEOGRADSKOM LOKALU NAPLAĆENA USLUGA "OTVARANJA FLAŠE VINA" To koštalo 400 dinara, a sada se oglasio i menadžer kafića!

Autor Jana Desovski

Oglasio se menadžer vinoteke u Beogradu u kojoj su gostu naplatili uslugu "otvaranja flaše vina."

 Oglasio se kafić u kom su naplatili uslugu otvaranja vina Izvor: Shutterstock/G.MARTYSHEVA/Twitter/screenshot

Račun na kojem je naplaćena usluga otvaranja flaše vina 400 dinara koji je izvesni Nebojša objavio na Tviteru izazvao je lavinu komentara u stilu "idući put nosim svoj vadičep sa sobom" i "hoće li da naplate i sedenje na stolicama". Međutim, reč je o usluzi "corkage fee" ili kako se kod nas zove "kork" (čep) koju su neki naši restorani i vinarije uveli još pre nekoliko godina, a u svetu je odavno uobičajena, kaže za "Alo" menadžer prozvane beogradske vinoteke Miloš D.

"Vinoteka uvek ima nižu cenu pića od restorana. Na primer, jedna flaša tamjanike kod nas košta 890 dinara i to je cena ako je kupite i ponesete kući. Međutim, ukoliko se odlučite da popijete vino kod nas, sednete za naš sto, koristite naše čaše i uslugu konobara, to naplaćujemo 400 dinara, i to piše u cenovniku. U tom slučaju, kad sve saberete, flaša vina košta vas 1.290 dinara, dok bi u bilo kojem restoranu isto to morali da platite 3.000 dinara. Tako da je to opet mnogo jeftinije nego da ste otišli u restoran", objašnjava Miloš.

Možeš da doneseš i svoje vino, ali i to košta

Inače, postoji nekoliko vrsta ove usluge. U Rusiji, Kanadi, SAD, mnogim evropskim restoranima možete da donesete svoju flašu vina i popijete uz meze ili večeru, a oni vam naplaćuju to što niste naručili nešto iz njihove ponude, a koristite čaše i pijete svoje piće u njihovom prostoru.

Koliko će biti naplaćena ta usluga, odlučuje podrum pića ili restoran, a može biti od 150 dinara pa do nekoliko hiljada, u zavisnosti od toga koliko procene vlasnici da su "izgubili" zbog toga što gost pije sopstveno piće. Na računu koji je podigao prašinu na društvenim mrežama, pisalo je "otvaranje boce vina" što je, kako su iz tog vinskog bara i prodavnice pića kasnije objasnili, nespretan prevod usluge "corkage fee".

Izvor: Twitter/printscreen

"Pronađoh na Instagramu, ajde da je gost doneo svoju flašu vina pa bih razumeo, ali ovako da prodaš svoju flašu vina i da naplaćuješ otvaranje je vređanje zdravog razuma", napisao je jedan tviteraš koji je među prvima podelio sliku prilično neverovatnog računa. "Usluga, kaže, otvaranja vina. Mislim da sam sada sve video. I odgovor na to nije neki, sam ću, već sad sam ti došao i nikad više“, napisao je tviteraš Nebojša, a ispod su se samo nizali komentari, uglavnom sarkastični.

"I treba da im naplate, ako ne mogu gosti sami da otvore jednu običnu flašu vina", ocenio je jedan korisnik Tvitera dok je drugi dodao: "Pa što samo to? Mogli su da stave i: usluga iznajmljivanja stola i stolice, usluga grejanja i klimatizacije, usluga izdavanja računa, usluga naplate računa, usluga donošenja vina, usluga pranja korišćenih čaša..."

(MONDO/Alo)

Pročitajte i ovo

Komentari 56

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Igor

Po profesiji sam Sommelier i tkzv”Corkage fee” se naplacuje samo gostu koji donese svoje vino i prethodno to naglasi prilikom pravljenja rezervacije.Nije mi jasno kako maloprodaja ima pravo da sluzi alkohol koji prodaje.Takva praksa je zabranjena na zapadu.Inace sam Head Sommelier u prestiznom restoranu u NYC i tkzv”Corkage Fee” naplacujem 50$ po boci ili 100$ za Magnum.

lolz

Onaj koji je citao racun taj ocigledno ne daje baksis , zato su i naplatili ...

VT

I u inostrantvu ovo vazi samo ako donesete vino koje ne postoji u Vinskoj Listi. U suprotnom nemozete doneti svoje vino. Spustite malo loptu. U praksi ljudi donose svoje vino ako to ima za njih neku simboliku. Recimo slave godisnjicu braka, a tu flasu su kupili na Medenom Mesecu pre 25 godina. Desava se da gost organizuje Event na kom zeli da otvori Sampanjac iz svoje zalihe. U tom slucaju se proveri kolika je cena flase tog Sampanjaca na trzistu pa se servis ili "corkage fee" naplacuje 5% od vrednosti flase, sto je 10-15€ u proseku.

special image