Mišljenje da ćete izdvajanjem visoke sume novca za neki poznatiji brend dobiti bolje nije uvek tačno - jer se danas napredne tehnologije mogu pronaći i u monitorima nižih i srednjih klasa manje zastupljenih proizvođača u sferi monitora kao što su AOC, IIYAMA ili HP. Pa se često pitamo, da li je bolje da za izdvojeni novac kupimo neki model srednje klase poznatijeg proizvođača ili da za istu sumu kupimo najbolji model manje zastupljenog proizvođača.

Kako bismo vam olakšali izbor, u ovom članku ćemo istražiti neke od ključnih tehnologija, a finalnu odluku prepuštamo vama.

IPS, LED, VA ILI NEŠTO DRUGO:
Današnje tehnologije ekrana nude širok spektar funkcija i mogućnosti. Dok su IPS, LED i VA među tri najpopularnije - svaka sa svojim prednostima i manama. Pored njih, tehnologije FreeSync i G-Sync igraju takođe važnu ulogu za one koji žele gladak i besprekoran prikaz slike - ovo je pogotovo bitno za izbor gaming monitora.

IPS ekrani:
IPS je vrsta LCD monitora (displej sa tečnim kristalima), tehnologije koja nudi široke uglove gledanja i preciznu reprodukciju boja i prikaza. IPS ekrani su poznati po odličnoj preciznosti boja i doslednom kvalitetu slike, što ih čini idealnim za profesionalne aplikacije kao što su grafički dizajn i uređivanje fotografija. IPS ekrani takođe imaju brzo vreme odziva, što ih čini najboljim izborom za gejming.

LED ekrani:
LED je displej koji koristi svetleće diode kao sistem pozadinskog osvetljenja ekrana. LED displeji su poznati po svojoj energetskoj efikasnosti i maloj potrošnji. LED ekrani takođe nude svetle i žive boje, što ih čini idealnim za gledanje filmova, u kancelariji ili svakodnevnom korišćenju.

VA ekrani:
VA ekrani koriste tehnologiju tečnih kristala koja nudi dublju crnu boju i veći odnos kontrasta od pomenutih tehnologija. VA displeji su poznati po visokokvalitetnoj reprodukciji slike i odličnoj preciznosti boja. Takođe su poznati po svojim širokim uglovima gledanja i brzom vremenu odzivom - sporijem od IPS tehnologija, ali bržim od ostalih. Što na neki način nudi najbolje iz dva sveta.

2.jpg
Promo 

ŠTA JE ODZIV MONITORA I ZAŠTO JE BITAN:
Odziv monitoraje vreme potrebno da monitor promeni boju iz jedne u drugu. Ovo se meri u milisekundama (ms). Što je vreme odziva kraće, monitor može brže da promeni boje, što rezultira sa manje zamućenja i pojave ghosting efekta u igrama.

Na primer, monitor sa vremenom odziva od 1 ms može brzo da prikaže objekte koji se brzo kreću. Dok monitor sa vremenom odziva od 5 ms ili više može dovesti do zamućenja pokreta, što otežava da se vidi i reaguje na ono što se dešava na ekranu. U igrama, vreme odziva je ključno. Ako vaš monitor ima sporo vreme odziva, osetićete kašnjenje ili zamućenje pokreta, što u velikoj meri utiče na vašu sposobnost da brzo i efikasno reagujete. Ovo posebno važi za igre sa brzim tempom, kao što su pucačine iz prvog lica ili trkačke igre. Za konkurentne igrače je neophodno imati monitor sa malim vremenom odziva. To može značiti razliku između pobede i poraza. Generalno, gejmerski monitori sa vremenom odziva od 1 ms do 3 ms su idealni za takmičarsko igranje igara.

G-SYNC ILI FREESYNC:
Šta je G-Sync?

G-Sync je tehnologija koju je razvila NVIDIA. Radi tako što sinhronizuje brzinu osvežavanja vašeg monitora sa izlazom vaše grafičke kartice. To znači da će se vaš monitor osvežiti u isto vreme kada vaša grafička kartica emituje novi frejm, eliminišući lag i cepanje prikaza slike - poznatiji termin za to je screen tearing. G-Sync takođe ima ugrađeni skaler, koji omogućava vašem monitoru da prikazuje niže frekvencije kadrova bez gubitka vizuelnog kvaliteta.

Šta je FreeSync?
FreeSync je tehnologija otvorenog koda, koju je razvio AMD. Što znači da je praktično svako može koristiti. FreeSync, kao i G-Sync sinhronizuju brzinu osvežavanja vašeg monitora sa izlazom vaše grafičke kartice, eliminišući lag i cepanje prikaza slike. Međutim, FreeSync nema ugrađeni skaler, što znači da vaš monitor možda neće tako glatko prikazati niže frekvencije kadrova kao kod G-Sync.

Koji je bolji?
G-Sync monitori mogu biti skuplji od FreeSync monitora zbog dodatnog potrebnog hardvera. Ako vam je cena glavna briga, FreeSync je bolja opcija jer može raditi nezavisno od izbora grafičke kartice. Sa druge strane G-Sync ima dodatnu tehnologiju koja je možda vama presudna. Na kraju dana obe tehnologije rade prilično dobro, tako da konačna odluka između G-Sync i FreeSync tehnologije se svodi na vaše lične preferencije i budžet.

3.jpg
Promo 

Veliku ponudu monitora možete pogledati na sajtu Lirs.rs, a ako želite da Vaš nov monitor uparite sa gaming računarom, pogledajte Lirs konfiguracije računara, koje mogu i da se sklapaju po vašoj želji. Za dodatnu pomoć pri odabiru, možete se obratiti tehničarima Lirs Shop-a.