• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ROBOTI "KRADU" POSAO LJUDIMA U SRBIJI!? Mladi NEĆE da rade, a ovo je rešenje? "Smanjuje radnu snagu za 90 odsto"

Autor Ivana Vlajković

Roboti bi mogli da reše nedostatak radne snage u Srbiji, za početak u voćnjacima i vinogradima.

 Roboti u Srbiji bi mogli da zamene radnike u voćnjacima Izvor: RTS/screenshot

Nedostatak radne snage, za početak u voćnjacima i vinogradima, mogle bi da reše digitalizacija i robotizacija poljoprivrede. Slopehelper ili pomagač na nagibima je robot na električni pogon koji upravo ima taj cilj. 

Slopehelper zahvaljujući veštačkoj inteligenciji skenira okruženje i izvršava instrukcije koje mu zadaje vlasnik. Zavisno od priključka može da se koristi za malčiranje, kao prskalica, kosačica ili berač. Sa jednim punjenjem može da radi i do 14 sati. 

"Ono što mi želimo sa ovim robotom da postignemo jeste potpuna autonomija rada, bez direktnog uticaja radne snage, gde ovaj uređaj može raditi i noću, i po magli, i po kiši potpuno autonomno", ističe Igor Kordik iz slovenačkog "Pek automotiva".

Prema njegovim rečima, korišćenje ove mašine smanjuje radnu snagu za 90 odsto. Upravo je nedostatak radne snage ono sa čime se svakodnevno suočavaju vinogradari i voćari u Srbiji. "U našem vinogradu rade ljudi koji su odavde iz sela i već dugi niz godina, sada više zapošljavamo mlade ljude, zaista je sve teže naći radnike u Srbiji, što se tiče poljoprivrede", ističe Tijana Radovanović.

Stevan Pribanović, inženjer zaštite vinarije "Aleksandrović", takođe navodi da je nedostatak radne snage sve veći problem. "Svesni smo činjenice da je ljudska radna snaga sve veći i veći problem, neminovnost je da se uvode mašine koje bi zamenile ljudski rad", rekao je Pribanović.

Roboti u poljoprivredi ne samo da menjaju ljudski rad već redukuju i troškove proizvodnje i kontrolišu upotrebu hemijskih preparata. Značajan je i uticaj na životnu sredinu. "Neminovnost je da takve mašine zažive. Živimo u takvom vremenu gde je akcenat na smanjenju emisije ugljen-dioksida i gasova koji zagađuju planetu, fosilnih goriva je sve manje", ukazuje Milan Pršić iz "Agrouniverzala".

U PKS-u smatraju da i Srbija treba da prati svetske trendove. "Ukoliko se ne prati taj tempo sve veće primene novih tehnologija, teško da možemo da planiramo u budućnosti ono što je danas na svetskom tržištu", ističe Aleksandar Bogunović iz Udruženja za biljnu proizvodnju PKS-a. Električni robot za poslove u voćarstvu i vinogradarstvu biće predstavljen i na predstojećem Sajmu poljoprivrede u Novom Sadu.

(MONDO/RTS)

Možda će vas zanimati

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

beogradska seljačina

"Nemaju" da plate čoveka 50e, ali 300 soma za robota vadi gayzda ko iz topa.

S

Eeee a kad se iznerviraju kažu nisam ja robot. Sad poslodavac kaže evo robota molim lepo. Nego jel ima neka robotica prostitutka ?

special image