Pravo na vaučere od po 5.000 dinara za odmor u Srbiji imaju nezaposleni, penzioneri, lica starija od 65 godina koja nemaju primanja, studenti, lica koja koriste tuđu negu i pomoć i zaposleni koji imaju plate niže od 70.000 dinara. U našoj zemlji postoje brojne destinacije na kojima pomenuti vaučeri mogu da se iskoriste, a koje nisu toliko popularne kao na primer Zlatibor, Kopaonik ili Vrnjačka Banja.
Na mestima koje smo odabrali uglavnom nema gužve, ali je odmor zagarantovan. Jedno od njih jeste Zlatar. Planina Zlatar se nalazi na jugozapadnu Srbije i nalazi se samo četiri kilometra od Nove Varoši i 35 kilometra od Priboja. Nadmorska visina najvišeg vrha, Golo brdo, iznosi 1627 metara. Na ovoj planini čak 285 dana godišnje je sunčano i proglašena je za vazdušnu banju. Razvijeno je planinarenje, lov na sitnu i krupnu divljač, splavarenje, foto-turizam, sportsko-rekreativni (vožnja džipovima, krstarenja, vožnja kvadova, kajaka, bicikla, zip line i tako dalje) i izletnički turizam.
Druga atraktivna destinacija jeste planina Goč na kojoj, takođe, uglavnom nema gužve. Nalazi se u centralnom delu Srbije. Najviši vrh, Krnja jela, nalazi se na nadmorskoj visini od 1127 metara. Od Vrnjačke Banje je udaljena oko 15 kilometra. Ljubitelji prirode leti na Goču pored svežeg planinskog vazduha mnogobrojnih šuma četinara i listopada mogu uživati u šetnji poljima borovnica, šumskih jagoda, poljima obraslim planinskim travama.
Sledeća planina koja može mnogo da ponudi turistima jeste Jastrebac. Davno ju je Josif Pančić nazvao najšumovitijom planinom Balkana. Planina je idealna za šetnju jer ima nekoliko šumskih, pešačkih staza. Posebnu izletničku atrakciju Jastrepca čini malo akumulaciono jezero koje prihvata vodu Jastrebačke reke. U letnjim danima ono služi izletnicima za plivačku rekreaciju i odmor. Na južnim padinama nalazi se jedno veće jezero koje je opkoljeno šumom i zove se Bresničko jezero.
I Banja Vrujci je veoma atraktivno mesto za odmor i u njoj je gužva, uglavnom, daleko manja nego na primer u Vrnjačkoj Banji. Nalazi se u Kolubarskom okrugu i predstavlja i kupalište i lečilište. Nalazi se između planine Suvobor i reke Toplice, odnosno između Ljiga i Mionice.
Sokobanja, poznata i pod nazivom "Zeleno srce Srbije" oslanja se na obronke Ozrena i Device. Stihovi koji je najbolje opisuju jesu: "Sokobanja Sokograd - Dođeš star, odeš mlad", a koje je napisao poznati Branislav Nušić. Vazduh u ovoj banji prepun je kiseonika i negativnih jona. Sokobanja je veoma sadržajno turističko odredište i pruža brojne mogućnosti za odmor, tako da podjednako privlači i porodične ljude i pojedince koji tragaju za avanturom i uzbuđenjem. Turističku ponudu Sokobanje čine brojne atrakcije, kulturno-istorijski spomenici, te objekti i ljudske tvorevine koji na najbolji način oslikavaju tradiciju ovog područja. Tvrđava Sokograd je najpoznatiji kulturno-istorijski spomenik, tursko kupatilo Amam se nalazi u samom centru Sokobanje u banjskom parku, a ovo su samo neka mesta koja treba posetiti u ovoj banji.
(MONDO)
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu
Igrao za Zvezdu i rekao najskuplje "ne" u istoriji evro-košarke! Jedan čovek mu se sada smeje zbog 12 miliona
Svetislav Pešić dobio dva strašna pojačanja: Još jača Srbija napada Dansku u Beogradu!