Veliki broj ljudi koji putuje van granica naše zemlje ne zna da Srbija ima sporazum o socijalnom osiguranju sa brojnim državama. Ova informacija podrazumeva da sva osigurana lica Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) imaju pravo da koriste zdravstvenu zaštitu na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja u određenim slučajevima.

Zdravstvena zaštita na teret RFZO u inostranstvu može da se iskoristi samo u slučaju hitne medicinske pomoći kako bi se otklonila neposredna opasnost po život i zdravlje osiguranih lica. Republički fond za zdravstveno osiguranje ima potpisane međunarodne sporazume sa 20 zemalja o uzajamnom pružanju hitnih medicinskih usluga, a te zemlje su: Austrija, Belgija, BiH, Bugarska, Holandija, Italija, Luksemburg, Mađarska, Severna Makedonija, Nemačka, Švajcarska Konfederacija, Rumunija, Slovačka, Francuska, Hrvatska, Crna Gora, Češka, Slovenija, Turska i Tunis.

Uslov da naši građani dobiju hitnu medicinsku pomoć o trošku RFZO je da imaju overenu zdravstvenu knjižicu, kao i dvojezični obrazac, osim Poljske i Velike Britanije, za koje je potreban samo dokaz o osiguranju i putna isprava. "Da bi osiguranik dobio potvrdu za korišćenje prava na hitnu medicinsku pomoć, a o trošku RFZO, u državama s kojima Srbija ima sporazum, potrebno je da pre polaska na put nadležnoj filijali RFZO dostavi važeću karticu zdravstvenog osiguranja i nalaz i mišljenje izabranog lekara kojim dokazuje da ne boluje i da u poslednjih 12 meseci nije bolovao od akutnih ili hroničnih bolesti u akutnoj fazi za koje je potrebno duže ili stalno lečenje, odnosno da nije u stanju koje bi ubrzo po dolasku u inostranstvo zahtevalo duže lečenje i hospitalizaciju, uključujući i druge zdravstvene usluge. Izdavanje potvrde je besplatno", navode iz RFZO, piše Alo.

Putnici, turisti treba da predaju potvrdu nosiocu inostranog zdravstvenog osiguranja u mestu boravka, koji će im izdati dokument na osnovu koga će imati pravo na pružanje hitne medicinske pomoći u državnim ustanovama te zemlje.

(MONDO)