• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"JEDNIMA UZELI 300€, A DRUGIMA 700€! SVE NAŠI LJUDI" Ovo su KLJUČNE LOKACIJE u Grčkoj na kojima LOPOVI obijaju vozila

Autor Uroš Matejić

Prema dosadašnjim iskustvima, lopovi najčešće "operišu" na parkinzima velikih supermarketa i tržnih centara širom Grčke.

 GetOriginalImageById.jpg Izvor: MONDO/Stefan Stojanović/Facebook/Screenshot

"Pažnja, lopovi obitavaju na plaži Nea Kalikratija", "U Solunu obijena čak tri automobila jedan za drugim", "Ukraden beli klio ispred supermarketa na plaži Pefkohori", samo su neka od upozorenja koja su prethodnih dana sve češća u Fejsbuk grupi "Grčka info", u kojoj članovi međusobno razmenjuju iskustvo o plažama, smeštaju, cenama, hrani... Nažalost, na meti lopova nisu samo srpski turisti, nego svi oni koji, kako se čini, ostave ranac, naočare ili bilo koji lični predmet u automobilu, a koji privuče pažnju lopovu, pa zbog toga i obije taj auto. Grčki nadležni organi apeluju na sve posetioce letovališta da ne ostavljaju ništa u svojim vozilima, kao i da obrate pažnju kada se parkiraju na određenim mestima koja su, izgleda, omiljena lopovima.

I turisti i građani Grčke potpuno su svesni problema sa obijanjima automobila na parkinzima, razbijanja stakala i krađama stvari, kao i činjenice da je poslednjih godina ovakva vrsta kriminala povećana u Grčkoj. Nažalost, mnogi srpski turisti našli su se prethodnih dana na meti lopova u Grčkoj, a među njima je i Jovana Gmitrović iz Sokobanje kojoj je obijen automobil ispred nosa.

"Bili smo smešteni u Potosu, a svakog dana smo obilazili drugu plažu i ostavljali smo auto na divljim parkinzima. Osmog dana rešili smo da odemo na plažu koja se nalazi ispred Notos plaže, parkirali smo se ispred nekog hotela, oko nas je bilo oko pedesetak automobila. Na plaži smo se zadržali nekih 3 do 4 sata. Kad smo krenuli nazad, primetili smo otvoreni prozor, mislili smo da su ga deca ostavila. U kolima ništa nismo primetili, tek kad smo pokušali da ga zatvorimo, shvatili smo da nam mehanizam ne radi", priča Jovana za Nova.rs.

Ona i suprug primetili su da je obijanje pokušano preko prozora, jer su lopovi iza sebe ostavili trag.

"Posle smo videli da je pokušano i na bravi vozača. Izbezumljeni, krenuli smo ka Potosu nazad na naš parking koji smo plaćali svakog dana baš iz bezbednosnih razloga. Odmah sam pozvala našu domaćicu koja je iz Srbije. Pozvala je policiju i poslala svog prijatelja Grka da nam se nađe. Policija je slikala automobil, uzeli su nam podatke i rekli su da će nam javiti ako ga pronađu. Lopovi su tražili novac, očigledno, zato savetujemo svima da ne drže novac u kolima. Čuli smo da su jednima uzeli 300 evra, a drugima 700 evra. Sve su bili naši državljani. Moj savet je samo da ljudi ne drže ama baš ništa u kolima", poručuje ova turistkinja.

Jovana nije jedina kojoj se odmor pretvorio u noćnu moru. Na Fejsbuku se danima ređaju negativna iskustva članova grupe koji su "prošli kroz ruke lopova". Lopovi se ne zadržavaju dugo na licu mesta pa ih je teško zateći u krađi. Kažu da ovakve krađe traju između 10 i 15 sekundi, a dešavaju se u bilo koje doba dana ili noći.

Oni obično nekim čvrstim predmetom razbiju staklo na kolima (jer im za to nije potreban alat) ili obiju bravu, zgrabe šta nađu i beže. Odlično su upoznati na kojim lokacijama turisti najčešće ostavljaju vredne stvari u kolima. Zato, ne ostavljajte ništa vredno u automobilu čak ni kada izlazite na par minuta van, ni u prometnim ulicama, ni na javnim parkinzima koji nemaju čuvara.

Posebno na vidnom mestu u automobilu ne smete ostavljati novac (čak ni sitne metalne novčice), kartice, ključeve, kofere i ženske tašne, tehniku, novčanike, naočare, parfeme. Na sedištu ne smete ostaviti čak ni jeftine naočare koje ste platili 400-500 dinara, jer lopovi mogu pomisliti da su veće vrednosti i zbog njih vam razbiti staklo. Ne smete ostaviti ni žensku tašnu iako ste sa sobom poneli sve vredno iz nje. Lopov to ne zna i vrlo je verovatno da će pokušati zbog te tašne da obije auto.

​Ugradite alarm. Iako alarm možda nije 100% pouzdan način zaštite, moguće je da će odvratiti lopove od namere. U principu, nezavisno od toga da li će kradljivci pokušati da vam obiju bravu na vratima ili razbiju staklo, pa čak i da ništa vredno ne ukradu iz kola, činjenica je da će vam napraviti veliku štetu.

Na kojim lokacijama posebno treba da vodite računa

Portal grčkainfo.com objavio je ključne lokacije na kojima su, na osnovu dosadašnjih prijava turista, lopovi sve učestaliji. Ovo ne znači da će se i vama desiti na istom mestu, ali vam svakako može biti dobar podsetnik da budete obazrivi na sličnim mestima.

Prema dosadašnjim iskustvima, lopovi najčešće "operišu" na parkinzima velikih supermarketa i tržnih centara kao što su IKEA, Lidl, Jumbo, One Salonica, zatim na otvorenim parkinzima u Solunu, kod BeleKule, u okolini trga Aristotelis, na parkingu "Aquaparka Waterland" u Solunu, kao i na parkinzima nekih plaža Halkidikija, na primer, Orange, Tigania, Golden beach Paliouri, Ark beach Sarti. Na portalu se navodi da turisti nikako ne idu u kupovinu u velike markete pravo sa granice i kolima u kojima su koferi i ostale stvari.

"Lopovi odlično znaju da turisti najčešće pravo sa puta obavljaju kupovine namirnica za smeštaj kako ne bi morali dolaziti kasnije i znaju da su puni vrednih stvari. Nemojte to raditi, a ako već morate neka bar jedna osoba ostane pored automobila da pazi na stvari. Upoznati smo i sa nekoliko slučajeva obijanja na parkingu kod tržnog centra One Salonica. Nažalost 2021. godine nekoliko porodica iz Srbije je zateklo razbijeno staklo i pokradene stvari na parkingu Srpskog vojničkog groblja Zejtinlik u Solunu. Slučaj razbijanja šoferšajbne i krađe stvari ispred ovog groblja prijavljen nam je i prošle godine. Minimum 4 automobila obijeno je u poslednja tri dana na neobezbeđenom parkingu pored beach bara Sahara u Nea Irakliji i u Nea Kalikratiji. Iz jednog obijenog automobila ukradene su patike, iz drugog laptop i pasoš", ističe se na portalu.

Osiguranje i šteta od krađe

Većina obaveznih osiguranja ne pokriva štetu od krađe, pa je potrebno da se raspitate i informišete o svemu pre nego što zaključite polisu. Dodatne vrste osiguranja ili kasko, koji pokriva sve, pa i provalu u vozilo, imate pravo na odštetu. Važno je da znate i da štetu nastalu na vozilu ne sanirate dok se ne izvrši procena i prijava štete, a da naknadu štete možete ubrzati ukoliko odmah po nastanku štetnog događaja obavestite nadležne organe čime ćete upotpuniti prijavu odštetnog zahteva.

Bez obzira na to da li su vam lopovi nešto ukrali ili su samo razbili staklo ili obili bravu, poželjno je da ceo slučaj prijavite grčkoj policiji. Najbolje je da ništa ne dirate, već da odmah pozovete policiju na broj 100 ili da odete do najbliže policijske stanice. Naglasite policiji ako ste primetili da je nešto ukradeno, jer uvek postoji šansa da vam ukradene stvari budu vraćene. Ako su vam ukradene bankovne kartice, pozovite svoju banku i odmah odjavite sve kartice da ne biste ostali bez novca. Ukoliko vam je ukraden pasoš, sa potvrdom iz policije otiđite u konzulat ili ambasadu Srbije.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

00:40
Evija, Grčka
Izvor: Tiktok/grckainfo
Izvor: Tiktok/grckainfo

(MONDO/Nova)

Možda će vas zanimati

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image