Na društvenim mrežama objavljen je snimak na kom se vidi kako vozač u Beogradu ne propušta drugog iako mu dolazi sa desne strane. Situacije slične ovoj nisu retke na ulicama glavnog grada, međutim u ovoj je zapravo najveći problem što vozač "mercedesa" nije ni razumeo u čemu je pogrešio.
Kako se vidi, vozač automobila u kom se nalazi kamera, ide ulicom i nailazi na "T raskrsnicu". Pokušava da skrene levo, međutim vozač "mercedesa" ga ne propušta. U nastavku videa se čuje rasprava između dvojice muškaraca, gde vozač u čijem se vozilu nalazi kamera, objašnjava drugom da je morao da ga propusti zbog pravila desne strane.
Na to mu vozač "mercedesa" odgovara da je "vozio pravo, a da je on izleteo na pola ulice" na osnovu čega se izvlači zaključak da ne razume grešku koju je napravio. Rasprava je, inače, započela pitanjem: "Ko je budala", a koje je postavio vozač u čijem se vozilu nalazila kamera. Na sreću, u ovoj situaciji nije bilo povređenih, međutim, moglo je da ih bude. Situacija je mogla da se završi i gore, da neki od učesnika u saobraćaju izgubi život.
"Opšte poznato pravilo obavezuje vozača da u raskrsnici propusti vozilo sa njegove desne strane, ukoliko prvenstvo prolaza u raskrsnici nije regulisano na drugi način. Međutim u praksi neretko dolazi do sudara u ovakvim raskrsnicama", započeo je razgovor za MONDO direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović.
Naš sagovornik je u razgovoru za naš portal naveo razloge zbog kojih neretko dolazi do sudara u ovakvim raskrsnicama. Kao prvi navodi da u urbanom delu Beograda, na najvećem broju raskrsnica postoje ili semafori ili saobraćajna signalizacija, koja vozačima stavlja do znanja ko ima prvenstvo prolaza u raskrsnici.
"Tačnije, na raskrsnicama postoji saobraćajna signalizacija koja vozačima koji dolaze sa sporednog puta stavlja do znanja da nailaze na put sa prvenstvom prolaza. Međutim, u Beogradu iz nepoznatog razloga, nije praksa da se vozačima koji se kreću putem sa prvenstvom prolaza stavlja do znanja da se kreću tim putem postavljanjem "žutog romba", pa vozači prepostavljaju da ako nema obrnutog trougla ili znaka STOP, oni imaju prednost u raskrsnici. Mnogi će reći da vozač ne sme ništa da pretpostavlja i da mora pažljivo da prati signalizaciju u svakoj raskrsnici, što jeste tačno, ali upravljač puta mora da ima u vidu psihologiju vozača i pojave poput "autopilot" efekta, odnosno vozačke rutine. Kako ne bi dolazilo do sudara u ovakvim raskrsnicama, upravljač puta trebalo bi ili da postavi signalizaciju kao na većini raskrsnica u Beogradu, ili da upozori vozače da se pred njima nalazi raskrsnica puteva iste važnosti na kojoj važi pravilo desne strane", objasnio je Okanović.
Drugi razlog koji navodi sagovornik za MONDO jeste da je u saobraćajnoj psihologiji poznata pojava da, u takozvanim "T raskrsnicama" (kao u ovom slučaju), vozači koji se kreću putem koji se nastavlja podsvesno drže da imaju prvenstvo u odnosu na put koji se u raskrsnici završava.
"U nekim državama postoji opšte pravilo zasnovano na tom stavu, pa vozači koji dolaze putem koji se u raskrsnici završava moraju da propuste vozila koja se kreću putem na koji nailaze, bez obzira na to što nemaju obrnuti trougao ili STOP znak", naveo je.
Naš sagovornik je napomenuo da zbog toga upravljač puta ne bi trebalo da dozvoli da u "T raskrnicama" saobraćaj bude regulisan pravilom desne strane, već da reguliše saobraćaj i postavi semafor ili odgovarajuću saobraćajnu signalizaciju.
Direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović naveo je za MONDO da pravilo desne strane važi isključivo na raskrsnicama puteva iste važnosti, pa čak iako iz nekog razloga ne postoji saobraćajna signalizacija u raskrnici. "Tako na primer ako se neki asfaltni puteljak sa nečije privatne parcele spaja sa putem poput Ibarske magistrale, ne znači da vozila koja dolaze sa tog puteljka imaju prednost u odnosu na vozila koja se kreću Ibarskom magistralom ako nema znaka STOP ili obrnutog trougla. Takva situacija nije retkost, jer postoji veliki broj takozvanih "divljih priključaka" na glavne puteve, za koje ne postoji dozvola, a samim tim ni signalizacija. Slična situacija je iako iz nekog razloga postojeća signalizacija bude uništena ili oštećena. Na primer, na ukrštanju bulevara sa šest saobraćajnih traka i kolovoza koji vodi sa parkinga, ukoliko neko ukrade znak STOP ne znači da važi pravilo desne strane. Vozači koji se kreću bulevarom i dalje imaju prednost, samo što vozači koji dolaze sa parkinga nisu o tome propisno obavešteni i mogli bi da budu u zabludi da imaju prednost kao desni", objasnio je naš sagovornik.
Prema njegovim rečima upravljači puta ne bi trebalo da dozvole da vozači budu u zabludi ili nedoumici o prvenstvu prolaza kroz raskrnicu, jer se takve zablude i nedoumice plaćaju ljudskim životima. "Mnogi saobraćajni i građevinski inženjeri projektuju saobraćajnu signalizaciju smatrajući da svi vozači imaju njihov nivo znanja u pogledu saobraćajne signalizacije, što nažalost nije slučaj. Zbog toga najviše apelujem na projektante da imaju u vidu da je čovek sklon greškama, i da zato primenjuju koncept opraštajućih puteva koji je prihvaćen u saobraćajnoj struci", zaključio je razgovor za MONDO direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović.
BONUS VIDEO:
(MONDO)
"Hajde bolan, skloni se, ćuti više!": Grof žestoko udario na Radeta Bogdanovića
Čukarički pustio menicu Partizanu: Novi problemi u Humskoj, moraju da spreme novac!
Kladionice i kockarnice više neće smeti da se reklamiraju: Silaze sa bilborda i mesta na otvorenom u Srbiji
Bez Miloša Teodosića na Žalgiris: Težak udarac za Zvezdu, a to nije sve!
Mondo ukrštenica za 29. oktobar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!