Duel Božidara Đelića i Mlađana Dinkića od pre dvadeset godina se pamti i danas. Pamti i prepričava. Bilo je tu svega a posebno će ostati upamćene dve stvari - Đelić je zapretio Dinkiću da mu ne pominje majku, a Dinkić je "zamolio" Đelića da mu ne govori na sahrani ako umre pre njega.
"Stvari koje ću da obelodanim su razlozi zbog kojih bi Vlada trebalo da padne“, izjavio je Mlađan Dinkić pre dve decenije dok je bio guverner Narodne banke Srbije, u TV duelu na RTS-u u julu 2003. godine gde mu je rival bio ondašnji ministar finasija Božidar Đelić.
Dinkić je podsetio Đelića na obećanje da će podneti ostavku ukoliko se utvrdi da u Vladi Srbije postoji korupcija, na šta je ministar finasija tvrdio da je spreman da se povuče tek ako Sud to utvrdi.
“Mene ne zanima rekla kazala”, poručio je Đelić, a preneo Danas. Đelić je tom prilikom obećavao i garantovao da monetarna stabilnost neće biti ugrožena.
U duelu na Radio televiziji Srbije u emisiji „Licem u lice“, čuli su se poznati argumenti za i protiv Predloga zakona o Narodnoj banci Srbije, ali i Đelićeva potvrda da postoji politička pozadina sukoba Vlada – guverner. Dinkić je nagoveštavao da bi naredni guverner mogao da bude liberalniji u svojim stavovima da štampanja novca neće biti, podsetivši da ga je Đelić dva dana ranije optužio da dečji dodaci kasne, jer NBS nije želela da kratkoročno pozajmi novac iz primarne emisije. Đelić se branio da je taj zahtev bio dogovoren sa međunarodnim finasijskim institucijama i da je došao kao posledica činjenice da zbog komplikovane procedure ratifikovanja međunarodnih kredita preko državne zajednice u Srbiju nisu stigle ranije očekivane pozajmice.
Na to je, kako piše Danas, guverner odgovorio da državni budžet ima na računu trezora NBS 6,2 milijarde dinara, što je , kako je naglasio, daleko više od 900 miliona dinara neophodnih za mesečnu isplatu dečjih dodataka, te da razloga za traženje pozajmica nema.
Kritikujući predlog zakona o NBS, Dinkić je tada rekao da on uništava instituciju srpske centralne banke, jer je stavlja pod ingerenciju Vlade, te da je funkcija guvernera svedena na činovničku.
“Ako ste hteli mene da smenite mogli ste to da učinite po postojećim odredbama, a ne da donosite novi zakon”, poručio je Dinkić, ocenivši i da je neprofesionalno što se takav sistemski zakon donosi u kratkom roku, bez detaljnih konsultacija sa NBS.
Tokom razgovora, Đelić je priznao da je Vlada Srbije duže vreme radila na predlogu tog zakona, kao i da su poslednje odluke Vlade da se zakon o centralnoj banci donese po ubrzanoj proceduri delom politički motivisane.
"Guverner je postao političar i počeo da smeta drugim političarima”, naglasio je Đelić i dodao da je pokušavajući da pomiri guvernera i Vladu “progutao veliki broj knedli“. Istakao je i da je tadašnji premijer Srbije Zoran Živković dugo pokušavao da uspostavi “strateško partnerstvo” sa G17 Plus.
Prema Đelićevim rečima, Dinkićev politički angažman doveo je u pitanje sprovođenje ekonomske politike Vlade, kao i da smena guvernera nije suštinski razlog za donošenje novog zakona. Dinkić je optužio Đelića da je “pujdao” premijera Živkovića na njega, a posle se stavio kao pomiritelj.
“Đelić ima dve osobine: neprofesionalnost i neiskrenost”, ocenio je Dinkić, nakon čega je ministar finasija sa guvernerom prešao na “ti”. “Nisam ništa radio bez tvog znanja”, naglasio je Đelić. On je odbacio i tvrdnje da je novi zanon rađen bez znanja guvernera, naglašavajući da je hitno predlaganje zakona urađeno na inicijativu Vlade.
On je osporio i Dinkićevu tvrdnju da je Evropska komisija ocenila da će ukoliko ne dođe do odlaganja zakona o NBS Srbiji biti uskraćena makrofinasijska pomoć. Guverner je naveo da je, kada je MMF poslao 21 primedbu na predlog zakona rekao Đeliću da takav zakon ne sme po hitnom postupku ući u skupštinsku proceduru, ali da mu je Đelić potom rekao “da ga pritiskaju” i da zakon mora biti usvojen. Na to Đelić nije direktno potvrdio da je to rekao Dinkiću, ali je demantovao da je bio “ucenjen”.
Dinkić je optužio Đelića da je počeo da se ponaša kao političar, te da je izgubio ekspertski pristup polsu i da ga je razočarao kao čovek.
Đelić je na kraju rekao da će Mlađan Dinkić narednih godina i decenija igrati važnu ulogu u javnom životu Srbije, te da se nada da će se njih dvojica pomiriti. Dinkić je ocenio da Đelić ima osobinu da kada želi da prikrije neku svoju grešku ide na patetiki ili se poziva na svoju majku, na šta se Đelić ubacio više puta rečenicom „Nemoj da mi diraš majku“, a taj klip i danas na Jutjubu izaziva interesovanje.
"Ma ne diram majku, pa zar vi mislite da ja nemam svoju majku. Jednostavno je, ako nemate šta da kažete, ako nećete da priznate grešku idete na patetiku. Ima jedna stvar, sad je ovako patetično govorio kao onomad kad je odlazio Radović, kao kad je odlazio Begović, evo sada kada ja odlazim imam samo jednu želju: molim te, ja se nadam da ćemo obojica doživeti dugu starost, ali ako ja pre od tebe umrem nemoj da mi govoriš na sahrani, kao što si Đinđiću govorio“, završio je Dinkić ovaj duel obraćajući se Božidaru Đeliću.
Dan nakon duela Mlađan Dinkić objavljuje dokaze da je kabinet Zorana Živkovića umešan u pranje novca, a samo nekoliko dana kasnije, 22. jula 2003. godine na Dinkićevo mesto za novog guvernera NBS izabrana je Kori Udovički, dotadašnja ministarka rudarstva i energetike.
BONUS VIDEO
(MONDO)
Zvezda izgubila na startu Lige šampiona: Predugo se oporavljala od šoka, pa joj isteklo vreme!
"Crvena zvezda je oštećena za gol protiv Benfike": Srpski sudija tvrdi da je Englez napravio grešku
Zašto Bobi igra za "siću" u Fenerbahčeu? Sve otkriveno, jedna klauzula je odgovor na pitanje!
"Ne ide Zvezda na finale Lige šampiona!": Vladan Milojević rekao da nema bekove, otkrio probleme
"Ovo je Liga šampiona, nije naše prvenstvo": Mirko Ivanić otvorio dušu posle poraza Zvezde