Hrvatska je zemlja koja ima rigorozne granične prelaze, pa putnici treba da vode računa šta sa sobom nose kad ulaze u ovu državu. Ukoliko uvozite robu iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Albanije limit za uvoz robe ne sme biti veći od 430 evra po osobi u pomorskom i vazdušnom prevozu i 300 evra u svim ostalim vrstama prevoza.
Za putnike mlađe od 15 godina, ta granica je na 150 evra, bez obzira na prevozno sredstvo kojim putuju. Lista šta i koliko je dozvoljeno se odnosi na uvoz robe iz zemalja van EU, sa izuzetkom Švajcarske, Islanda, Norveške, San Marina, Andore i Lihtenštajna. Za te zemlje važe ista pravila kao da prevozite robu unutar EU i nema ograničenja. Za Farska Ostrva i Grenland važe posebna pravila.
"Premašuje li vrednost pojedinog predmeta navedene vrednosne limite, podela vrednosti takvog predmeta nije dopuštena, niti se njegova vrednost može deliti na dve ili više osoba. Isto tako, nije dopuštena kumulacija ukupne vrednosti robe na koju se može ostvarivati pravo na oslobođenje na dve ili više osoba", navodi se na sajtu hrvatske carine.
Putnici avionom u Hrvatsku mogu doneti nešto više duvanskih proizvoda od onih koji putuju drugim vidovima prevoza. Oni koji putuju avionom mogu da ponesu 200 cigareta, 100 cigarilosa, 50 cigara i 250 grama duvana za pušenje. Ljudi koji putuju drumom ili železnicom mogu da ponesu 40 cigareta, 20 cigarilosa, 10 cigara i 50 grama duvana za pušenje. Svi putnici mogu da ponesu istu količinu od 50 grama zagrejanog duvanskog proizvoda, 10 mililitara e-tečnosti i 50 grama takozvanih novih duvanskih proizvoda iz člana 94 stav 2 Zakona o akcizama.
Ako želite da platite akcizu, moguće je, pod uslovom da imate više od 17 godina, da unesete 800 cigareta, 400 cigarilosa, 200 cigara, kilogram duvan i 100 mililitara e-tečnosti. Кada je reč o alkoholnim pićima, ista pravila važe za putovanje drumskim, vazdušnim i pomorskim prevozom. Svako sme da unese 16 litara piva, četiri litra vina i dva litra alkoholnih pića koja imaju manje od 22 procenata alkohola, odnosno jedan litar jačeg alkoholnog pića.
Takođe, možete uneti veću količinu ukoliko želite da platite akcizu i pod uslovom da imate više od 17 godina. Tada možete uneti 10 litara žestokog pića, 90 litara vina, 110 litara piva. Količine i za cigarete i alkohol preko navedenih nećete moći da unesete ni uz plaćanje.
Carinski službenici obavljaju službene kontrole proizvoda životinjskog porekla, tako da uoptše nije dopušteno uneti meso i mleko kao ni proizvode od mesa i mleka. Dopušteno je po osobi uneti 20 kilograma sveže, sušene, kuvane, osoljene ili dimljene ribe, rakova i dagnji.
Kada su u pitanju drugi proizvodi životinjskog porekla, poput meda, jaja, proizvoda od jaja, mesa puževa ili žabljih bataka, tu je dopušteno uneti do dva kg po osobi. Ostali proizvodi (hrana za bebe i kućne ljubimce, kolači, slatkiši, dodaci prehrani, gorivo...) putnici iz trećih zemalja (u koje spadaju Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina) mogu u Hrvatsku uneti do dva kilograma. Toliko možete uneti i mleka u prahu za hrane za bebe.
Do dva kilograma je dozvoljena i posebna hrana koja se koristi zbog medicinskih razloga, ali i hrana za kućne ljubimce koja se koristi zbog zdravstvenih razloga uz uslove i da ne zahteva držanje u hladnjaku pre otvaranja. Svi putnici u Hrvatsku mogu uneti hleb, kolače, keks, vafle i oblatne, dvopek, tostirani hleb bez ograničenja ili u količini za ličnu upotrebu.
Isto se odnosi na slične prepečene proizvode s manje od 20 odsto prerađenih mlečnih proizvoda i proizvoda od jaja koji su trajni na sobnoj temperaturi. Bez ograničenja se mogu uneti i brojni drugi proizvodi poput čokolada i poslastica s manje od 50 posto prerađenih mlečnih proizvoda i proizvoda od jaja, dodataka hrani pakovanih za krajnjeg potrošača koji sadržavaju manje količine (ukupno manje od 20 procenata) prerađenih proizvoda životinjskog porekla.
Masline punjene ribom, testenina i rezanci koji nisu mešani niti punjeni mesnim proizvodima s manje od 50 procenata prerađenih mlečnih proizvoda su takođe dozvoljeni u neograničenoj količini. Kada je u pitanju gorivo, u kanisterima smete prevesti do 10 litara identičnog goriva onom koji se nalazi u vašem vozilu. Dakle, ukoliko vozite benzinca, ne možete da prenesete dizel. "Od plaćanja uvoznih davanja oslobođeno je gorivo u standardnim spremnicima svakog prevoznog sredstva, kao i do 10 litara identične vrste goriva u prikladnim prenosivim spremnicima za rezervno gorivo", navodi se na sajtu hrvatske carine.
Unošenje gotovih lekova za lične potrebe putnika moguće je u količinama potrebnim najviše za lečenje do mesec dana (uz uslov da su odobreni od nadležnih organa zemlje proizvođača). Takođe će vam biti potrebne odgovarajuće medicinske dokumentacije (istorija bolesti, potvrda lekara). Unošenje lekova koji sadrže drogu, takođe za lične potrebe putnika, moguće je u količini potrebnoj za lečenje do najviše pet dana, i to takođe uz posedovanje medicinske dokumentacije.
BONUS VIDEO:
(MONDO/Blic)
Bolan poraz Crvene zvezde u Milanu: Radonjićeva bomba nedovoljna, prolaz u Ligi šampiona nemoguća misija!
Herojska pobeda Partizana u Berlinu! Karlik Džouns 2 sekunde pre kraja doneo petu u nizu!
Partizan prosuo sve i izgubio u Subotici: Bledi crno-beli nisu mogli protiv Spartaka!
"Ovo je sramota za Ligu šampiona, nas ovde ne žele": Vladan Milojević prekinuo ćutanje u Milanu i žestoko udario
Hrvatski komentator u šoku šta su uradili Zvezdi u Milanu: Vikao kad je video sudijsku nepravdu i gol! (Video)