Profesor istorije Jovan Kocmanović (35) pre 11 godina je odlučio da se preseli iz Beograda u manji grad. Više od decenije kasnije smatra da mu je to bio jedan od najboljih poteza. Kad je prihvatio posao nastavnika istorije na zameni u osnovnoj školi u gradiću u istočnoj Srbiji Beograđani su ga pitali: "Šta ćeš da radiš tamo?". Prema njegovim rečima, kad su upoznali Golubac rekli su da ga potpuno razumeju.

"Obično se ta rečenica izgovarala uz zalazak sunca kada se Dunav i obronci Karpata koji okružuju Golubac pomešaju sa bojom sutona. Taj prizor se ne može prepričati. Ambijent u kojem je Golubac ušuškan i ležeran način života koji meštani žive, u stvari je jedna vrsta sna o kojem ljudi iz velikih gradova danas maštaju“, priča Kocmanović.

Istakao je da je za Golubac oduvek bio vezan i da je to mesto njegovih predaka. U njemu živi najveći deo njegove familije. Profesor istorije ima dva broda na kojima organizuje razgledanja Golubačke tvrđave i okoline sa vode, a uspeo je da otvori i smeštaj u Golupcu sa pet apartmana, takođe pored Dunava, nedaleko od centra.

"Od detinjstva u Golupcu imam drugove. Posećivao sam ga sa roditeljima i starijim bratom redovno, a tamo sam provodio sve velike praznike i raspuste. Uvek sam voleo to mesto. Možda sam u podsvesti negde imao i da ću u njemu osnovati i porodicu“, objašnjava sagovornik, koji se u Golupcu venčao sa Bojanom, profesorkom matematike.

Pre godinu dana postali su roditelji i dobili sina Bogdana. Kocmanovići su smeštaj otvorili krajem leta 2022. godine. Kocmanović je, kako kaže, u svakodnevnom kontaktu sa turistima shvatio da kapacitet privatnog smeštaja u Golupcu nije bio dovoljan da podmiri potrebe tržišta.

pricesadusom.com/Nenad Blagojević Jovan Kocmanović

"Štedeo sam novac i kupio plac. Štedeo sam, a nešto i pozajmio da bih sazidao namensku kuću sa pet smeštajnih jedinica. Nameravao sam da kuća bude autentična. Svojim spoljnim izgledom, ambijentom i ukrasima, ona treba da "gura" taj nautički, ribarski i romantični fazon koji je jedna od glavnih odlika Golupca. U tome mi je mnogo pomogao teča. On mi je bio glavna tehnička, i svaka druga podrška. On je autor i prvobitnog nacrta, odakle je i nastao građevinski projekat", ponosan je sagovornik.

U toku sezone, od maja do oktobra, profesor istorije živi dinamičnim životom i u pokretu je od ranog jutra. "U sezoni mi radni dan traje po 15 sati, ali znam da se kući vraćam umoran i srećan. Odmor mi daje samo jaka košava, koja nam privremeno stopira ture brodićem. Zimi sanjam, zamišljam i planiram. U tom periodu snažnije se posvetim porodici, familiji i prijateljima. Tada imam vremena i da čitam i izučavam teme koje me zanimaju. Pogledam poneki film. Provodim vreme i u prirodi Golupca, jer ovde imamo mnogo lepa šumovita brda, puna lepih vidikovaca, izvora i divljih životinja", kaže.

Otkrio je da je među turistima bilo i Kineza, Japanaca, Amerikanaca, Rusa. 

BONUS VIDEO: 

Kurir televizija SRPSKI RAJ NA SAT VREMENA OD BEOGRADA! Beševačko jezero, raj za turiste i meštane: ZBOG OVOGA GA NAZIVAJU NAŠIM KARIBIMA

 (MONDO/Priče sa dušom)