Pojedini poslodavci u Srbiji, kako smo ranije pisali, koriste usluge privatnih detektiva kako bi utvrdili da li zaposleni zloupotrebljavaju bolovanje. Međutim, ovo nije jedini razlog zbog kojih ih unajmljuju sa ciljem da provere svoje radnike. Kako je za MONDO naveo Mirsad Mehmedović, direktor detektivske agencije Seguridad Beograd, firme u našoj zemlji, doduše u malom broju, vrše nadzor zaposlenih tako što im prisluškuju službene telefone ili ugrađuju GPS u službena vozila.
"U današnjem digitalnom dobu, prisluškivanje i nadzor zaposlenih postalo je lakše nego ikada ranije. Uz pomoć špijunskog softvera, poslodavci sada imaju moć da prate svaki potez svog zaposlenog. Ovaj vid nadzora nad zaposlenim poslodavcima daje mogućnost da prikupe informacije i imaju uvid u aktivnosti, što je do pre nekoliko godina bilo nemoguće. Ali sa razvojem tehnologije dolazi i debata o etici i granicama nadzora na radnom mestu", započeo je razgovor za MONDO Mehmedović.
Prema njegovim rečima, prisluškivanje zaposlenih više nije ograničeno na potajno prisluškivanje njihovih razgovora u okviru firme. Sa napretkom tehnologije, poslodavci sada imaju moć da prate svaki potez zaposlenog, zahvaljujući špijunskom softveru za telefon. Ovaj softver je dizajniran da prati i snima različite aktivnosti na telefonu zaposlenog, pružajući poslodavcima neviđeni nivo pristupa informacija, ali i dokaza.
"Kada govorimo o "spy" softveru za mobilni telefon važno je napomenuti da se on instalira u telefon koji je vlasništvo firme, odnosno telefon i broj koji se koristi u poslovne svrhe, nikako u privatni telefon zaposlenog jer je nemoguće instalirati "spy" softver bez ličnog kontakta sa telefonom, a između ostalog nadzor privatnog, odnosno ličnog telefona zaposlenog bi predstavljao krivično delo.
Još jednom naglašavam, da bi se izbegle sve moguće spekulacije oko nadzora telefona zaposlenog, "spy" softver se instalira isključivo u telefon koji je u vlasništvu firme, odnosno koji se vodi kao imovina preduzeća", istakao je direktor detektivske agencije.
"Spy" softver je neprimetan u telefonu i prikuplja podatke o telefonskim pozivima i porukama čak i kad se koriste aplikacije za komunikaciju. "Primarna svrha softvera za špijuniranje telefona je da omogući poslodavcima da nadgledaju zaposlene i obezbede usklađenost sa politikama kompanije, spreče curenje informacija, odavanje poslovnih tajni, zaštite imovinu kompanije i proizvode od krađe zaposlenih i poboljšaju produktivnost. Poslodavci najčešće koriste prikupljene informacije kako bi donosili ispravne odluke i brzo rešavali probleme", objasnio je za MONDO Mirsad Mehmedović.
Napomenuo je da upotreba telefonskog špijunskog softvera izaziva zabrinutost, posebno kada je u pitanju privatnost zaposlenih. Praćenje telefonskih aktivnosti zaposlenih skoro da briše granicu između ličnog i profesionalnog života, potencijalno kršeći njihova prava na privatnost.
"Kada je reč o korišćenju špijunskog softvera za telefon za prisluškivanje zaposlenih, za poslodavce je ključno da uspostave delikatan balans između zaštite svojih poslovnih interesa i poštovanja prava na privatnost svojih zaposlenih", istakao je naš sagovornik.
Mehmedović veruje da će broj firmi u Srbiji koji koriste ove usluge u budućnosti rasti. Istakao je da se ne prisluškuju službeni telefoni svih zaposlenih već pojedinih u koje poslodavac sumnja. "Na primer, ukoliko poslodavac gubi zaredom nekoliko tendera i unosnih poslova, a pre to nije bio slučaj, opravdano sumnja da neko iz menadžment tima koji ima pristup informacijama o ponudi, te informacije odaje konkurenciji. Bukvalno jedini način da sazna ko je "krtica" u timu je putem "spy" softvera, jer će imati uvid u komunikaciju i saznati ko je ta osoba sa sigurnošću", kazao je.
Prema njegovim rečima, drugi primer je dostavljač robe. Od deset dostavljača u firmi baš kod njega se dešava da mu neko krade robu iz kombija dok je on bio van njega tokom dostave. Preko "spy" softera poslodavac može da sazna da li zaposleni nekom prodaje robu.
Inače, u poslednjih nekoliko godina rasprostranjen je i nadzor zaposlenih preko GPS-a koji se postavlja u službena vozila. Ovaj uređaj samo prati kretanje zaposlenih. "Većina većih kompanija u Srbiji u službenim vozilima ugrađuje GPS, a svrha je uglavnom da poslodavac ima uvid da li se automobil koristi isključivo u poslovne svrhe i da se proveri efikasnost u radu, obilazak klijenata, odlasci na sastanke i slično", zaključio je razgovor za MONDO Mirsad Mehmedović direktor detektivske agencije Seguridad Beograd.
BONUS VIDEO:
(MONDO)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu