• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KIM JE NAPRAVIO DVE NEZAMISLIVE STVARI I SVI GOVORE ISTO: Sa Amerikom nema razgovora, ali šta znače ta DVA RUKOVANJA?

Autor Uroš Matejić

Kim Džong Un najbolje opisuju dva značajna rukovanja.

 Kim Džong Un imao dva značajna rukovanja Izvor: Profimedia

Put koji je prešao severnokorejski lider Kim Džong Un najbolje opisuju dva značajna rukovanja. Prvi se dogodio u junu 2018. u Singapuru. Tada mu je ruku pružio predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp. Drugi se dogodio u septembru ove godine u Sibiru. Tada se rukovao sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom. Sa Trampom je razgovarao o nuklearnom razoružanju pre pet godina, a ove godine je razgovarao sa Putinom o slanju oružja Rusiji. Oba sastanka je napustio sa osmehom na licu, piše The Times.

Na godišnjem sastanku Radničke partije Koreje u četvrtak, Kim je rekao članovima stranke da se, zbog konfrontacijskih poteza "bez presedana" koje povlači grupa nacija predvođena SAD-om, "ubrzaju ratne pripreme". On je dodao da je vojna situacija na Korejskom poluostrvu postala "ekstremna". Zatim je naglasio da će Severna Koreja poboljšati odnose sa "antiimperijalističkim" nacijama. Kim je 2023. proglasio godinom "velikih promena i preokreta".

I zaista, Kim je ove godine pokazao da može da se prilagodi geopolitičkoj situaciji u svetu, da zna da balansira između agresije i kompromisa. Severna Koreja nastavlja vojno napredovanje, Kim se uspešno dodvorio Putinu i nije ugrozio prijateljstvo sa kineskim predsednikom Si Đinpingom. Čak je dozvolio i malo političkog neslaganja. S obzirom na to koliko je jaka represija u Severnoj Koreji, i koliko je režim nepopustljiv, njegov potez nije prošao nezapaženo.

Izvor: Profimedia/ SHEALAH CRAIGHEAD

Pogrešna računica

Najveći izazov sa kojim se Kim nedavno suočio bila je nova politika Seula prema Pjongjangu. Za razliku od prethodnog predsednika, liberalnog Mun Džae Ina, koji se protiv Kima borio sankcijama i strpljenjem, sadašnji predsednik, konzervativac Jun Suk Jeol, pokazuje mišiće Kimu posle svakog severnokorejskog raketnog testiranja. Jun time želi da pokaže Kimu da je Južna Koreja jača od njega i da će se loše provesti ako on i njegovi saveznici uđu u direktan sukob. Američki nosači aviona, nuklearne podmornice i bombarderi dugog dometa više puta su prolazili pored Južne Koreje, a dve zemlje su održale nekoliko vojnih vežbi i izvele sopstvene testove naoružanja. Jun je rekao da je moguće da će Južna Koreja napasti bunkere u kojima Severna Koreja drži svoje rakete ako se pokaže da se Kim sprema da napadne. Kimovi i Junovi potezi podigli su nivo napetosti na Korejskom poluostrvu. Povećale su se i šanse da dođe do "pogrešne računice", odnosno da jedna strana pogreši i pomisli da će je druga uskoro napasti. Ništa od ovoga nije obeshrabrilo Kima.

Jun je obećao da će poslati pomoć Severnoj Koreji ako se odrekne svog nuklearnog oružja. Moguće je, međutim, da je to samo učvrstilo Kimovu poziciju da samo moćno oružje može da garantuje njegovu bezbednost. Kim je poslednje dve godine utrošio na razna testiranja raznih sistema za lansiranje nuklearnih bojevih glava.

Kimov govor na sastanku Radničke partije usledio je nedelju dana nakon što je Severna Koreja ispalila interkontinentalnu balističku raketu u Japansko more. Izvori iz japanskog odbrambenog sektora tvrde da Pjongjang može da ispali tu raketu na bilo koji američki grad. Kako prenose severnokorejski državni mediji, Kim je u februaru ove godine prisustvovao testiranju "podvodnog nuklearnog drona" koji može da izazove "radioaktivne cunamije" i da ugrozi brodove i priobalne gradove. Severna Koreja je u decembru testirala svoju najmoćniju balističku raketu - Hvasong-18. Ona nuklearnu bojevu glavu potencijalno može da donese do kontinentalnog dela SAD. U novembru, Kim je uspešno lansirao špijunski satelit kako bi njegove rakete bile preciznije. Kada se u septembru sastao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, rekao mu je da će mu ruski naučnici pomoći da lansira taj satelit. Nije poznato da li je pomoć koju je dobio od Putina bila presudna, ili je ruski predsednik njome platio municiju koju mu je Kim dao, ali jedno je jasno - sa Vašingtonom više nema razgovora.

Izvor: Profimedia/ SHEALAH CRAIGHEAD

Sedmi nuklearni test

Kao i napolju, Kim je težak i kod kuće. Vlasti aktivno rade na smanjenju uticaja južnokorejske kulture na severnokorejski narod. To je kažnjivo čak i ako zvučite kao Južnokorejac. Jedan prebeg je nedavno rekao da je 22-godišnji muškarac javno pogubljen jer je slušao južnokorejsku muziku i delio je sa svojim prijateljima. Kimov režim čini sve da onemogući bekstvo iz Severne Koreje. Granica sa Kinom se pomno prati, i navodno je minirana.

Severnokorejski lider je povukao i neke poteze koji su donedavno bili nezamislivi u toj duboko patrijarhalnoj zemlji. Sve je više žena na pozicijama moći. Kimova sestra Kim Jo Džong je druga najmoćnija osoba u zemlji. Njegova supruga Ri Sol-ju često mu pravi društvo na javnim događajima, a na njih dovodi i svoju ćerku Ju-ae.

Severna Koreja je dugo održavala tzv. izbore na kojima članovi Radničke partije brane svoje mandate. Do sada su uspeli jer nisu imali protivnika. Međutim, na lokalnim izborima održanim u novembru bilo je birača koji su odbili predložene kandidate. Daleko je to od ikakvih reformi, ali pokazuje da Kim zna kakvu reputaciju njegova zemlja uživa i da je spreman da radi na tome.

Da se ​​Kim suočava sa ograničenjima najjasnije je iz onoga što nije uradio, a ne iz onoga što jeste. Početkom 2022. južnokorejske i američke obaveštajne agencije su tvrdile da će Severna Koreja izvesti svoj sedmi nuklearni test. Isto ste mogli čuti i od Kima. On je rekao da će "naporno raditi na usavršavanju moći svoje zemlje kako bi nuklearni rat učinio nemogućim". Međutim, taj eksperiment još nije sproveden. Posmatrači situacije u Severnoj Koreji smatraju da ga je kineski predsednik Si Đinping ubedio da to ne izvede. Ako jeste, nije teško shvatiti zašto ga je Kim poslušao. Peking u svakom trenutku može da zatvori granicu sa Severnom Korejom i potpuno je odseče od ostatka sveta. Za sada neće biti pokušaja.

Za sada.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

01:34
KIM DŽONG UN SA PUTINOM: Verujem da će Rusija pobediti protiv zla u Ukrajini
Izvor: Reuters
Izvor: Reuters

(MONDO/U.M.)

Možda će vas zanimati

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image