• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ŠTA RADITI AKO JE NEKO ZADOBIO POVREDU OD PETARDE? Ovo je ključno, može pomoći da se amputiran prst reimplantira!

Autor Miloš Škrbić

Pirotehnika nije namenjena deci, i u slučaju da se koristi, potrebno je da budu pod nadzorom roditelja.

 Povrede od petarde  Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac

U prazničnom periodu, uprkos apelima policijskih organa da se izbegava korišćenje pirotehničkih sredstava, česte su zloupotrebe, posebno među maloletnim osobama. Doktori beleže slučajeve povreda petardama svake zime, a najteže su povrede kada su deca u pitanju. Rakete i druga pirotehnička sredstva često izazivaju požare, a čak i praznična dekoracija može biti opasna. O tome kako izbeći povrede, požare i druge probleme povezane s ovim periodom godine, razgovarali su dječji hirurg Rok Kralj i vatrogasni zapovednik Slavko Tucaković u emisiji Studio 4 na HRT-u.

"Pirotehnika nije namenjena deci, i u slučaju da se koristi, potrebno je da budu pod nadzorom roditelja. Trebalo bi je koristiti samo osobe koje poznaju pravilan način rukovanja. Najčešće povrede su opekotine, ali u većini slučajeva hospitalizacija nije potrebna. Ipak, kod malih dece i nepažljivog rukovanja, povrede mogu dovesti do amputacije prstiju i slično", rekao je Rok Kralj, dr. med., dječji hirurg iz Klinike za dečje bolesti Zagreb.

Šta raditi u slučaju povrede?

Ako dođe do nesreće, pre nego što se osoba preveze u bolnicu, treba pružiti prvu pomoć povređenoj osobi. Kralj ističe da su najčešće pogođeni ruka ili lice. Ako je reč o povredi ruke, treba staviti vlažnu gazu s više zavoja na oštećeno mesto, a zatim pozvati hitnu pomoć.

Međutim, ako dođe do amputacije, amputirani deo treba staviti u gazu, a zatim u dve vreće s vodom i ledom na temperaturi od četiri stepena, ukoliko postoji mogućnost reimplantacije oštećenog udova. Takođe, važno je vreme dolaska, te bi reimplantacija trebala biti izvršena u roku od 12 sati, kaže Kralj.

Šta uzrokuje požare?

"Paljenjem otvorenog plamena unutar prostora, neispravne lampice za jelkui druge dekoracije mogu izazvati požar", upozorio je Slavko Tucaković, glavni vatrogasni zapovednik RH. "Neoprezno odlaganje pepela i petardi u kante takođe može dovesti do požara i opasnih posledica, pa je potrebno odložiti pepeo u metalne kante tek nakon što se potpuno ohladi", poručio je Tucaković. On ističe i da vatrogasni putevi u gradovima moraju biti slobodni kako bi vatrogasci mogli brzo stići i pružiti pomoć u slučaju nesreće.

Tucaković preporučuje gradonačelnicima koji organizuju vatromete u centru grada da jasno označe i ograde mesto na kojem je to dozvoljeno. Mnogi gradovi su već preduzeli te korake.

BONUS VIDEO

Pogledajte

02:47
STAVLJAJU PETARDE DRUGOVIMA U KAPULJAČU I U USTA! Pedijatar izneo zabrinjavajuće podatke o povredama dece: SVAKE GODINE SVE GORE!
Izvor: Kurir teleivizija
Izvor: Kurir teleivizija

(Mondo/HRT/M. Š.)

Možda će vas zanimati

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

pantelno

Treba zabraniti prodaju i zatvoriti postojeće prodavnice pirotehnike. Kome to treba?

special image