• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NIKAKO NEMOJTE DA GA BACITE U ĐUBRE: Šta treba uraditi sa badnjakom posle Božića - oglasila se teološkinja i objasnila

Autor Jana Desovski

Teološkinja je objasnila ša tačno treba da uradimo sa badnjakom posle Božića i koji dan treba da ga iznesemo iz kuće.

 Šta uraditi sa badnjakom posle Božića Izvor: Kurir/Nenad Kostić

Za božićne praznike ritualno smo unosili badnjak, palili ga i grančicama pravili varnice, ali se sada postavlja pitanje kako pravilno da postupimo i da ga iznesemo iz naših domova. Nije retkost da badnjaci posle Božića završe u kontejnerima i na pločnicima pored kanti za đubre, što je velika greška.

Za razliku od svečanog unošenja badnjaka, za njegovo iznošenje ne postoje zvanični rituali ili pravilo, ali je činjenica da su svi pravoslavni vernici, tokom Božića ovo drvo imali u svojim kućama i da sada treba nešto da urade sa njim. Prema tradiciji, badnjak se nekada posle Božića ložio u kućnim ognjištima, pa se sada nameće pitanje, kako danas, kada živimo u stanovima bez ložišta, da ispoštujemo ovu tradiciju.

Da bismo našli sredinu između nasleđa i modernog načina života, najbolje rešenje je da badnjak vratimo u prirodu, odakle smo ga i uzeli, objasnila je Olivera Stančić, teološkinja i koordinatorka verske nastave za Lepeničko namesništvo u Kragujevcu. Običaji se razlikuju od mesta do mesta, ali, kako je istakla, bez obzira na običajne razlike, prema ovom drvetu koje simbolizuje novo rađanje, treba da se ophodimo s poštovanjem.

"Jako je bitno da se badnjak ne baci na smetlište ili u kontejner, već ga treba vratiti prirodi kako bi nastavio tok novog rađanja. Najbolje je da se ostavi na nekom rodnom drvetu, koje će s proleća ponovo doneti rod. Badnjak upravo to i simbolizuje u našim domovima, svi želimo dobru, berićetnu, bogatu i rodnu godinu, a da bismo imali novi napredak, treba da ga vratimo u prirodu odakle i dobijamo sve što nam je potrebno za život", rekla je Stančić.

Ona dodaje da se prema tradiciji badnjak iz kuće iznosi trećeg dana Božića, ali da postoje i krajevi u kojima badnjak u domovima ostaje do Malog Božića, odnosno do Nove godine po Julijanskom kalendaru, pa se tek tada zalaže u ognjištima ili iznosi u prirodu.

"Badnjak simbolizuje mladog Hrista i unošenjem tog drveta svi želimo da se Hristos u našim kućama svake godine ponovo rodi. Badnjak nam je neka vrsta domaće, kućne svetinje i jasno je da ono što je sveto nikako ne treba da završi u smetlištu ili da se vuče po nečistim prostorima. Treba ga ostaviti na čistom mestu, po kome se ne gazi ili odneti kod prijatelja i rođaka koji imaju ložišta“, poručila je teološkinja Stančić.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

00:16
Badnjak u Zemunu
Izvor: instagram/moj_beo_grad
Izvor: instagram/moj_beo_grad

 (Nova/MONDO/J.D.)

Možda će vas zanimati

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nakaradne religije

1) Isus je obrezan u tradiciji svog naroda i svoje religije 2) Hriscani samo zanemare sta im ne odgovara u religijskim ucenjima sto rezultira u nakaradnom ektremizmu 3) SKINITE PLASTIKU SA BADNJAKA TUPSONI! Religija vas valjda ne uci da budete glupi i da se takmicite medjusobno ko ce da bude gluplji i bahatiji!!!

nikako nemojte

A sta kaze Sveto Pismo za to drvece i za ljude koji ih koriste, mogla bi nam objasniti teoloskinja.

Jednostavno - izneseš badnjak napolje i zapališ ga

Nekoliko listova novina staviš na zemlju i zapališ i badnjak preko toga i izgoreće kao šibica.

special image