Da li ste znali koliko odluka donosite u toku samo jednog dana? Verovali ili ne, čak 35.000, pokazuju mnogobrojna istraživanja psihologa. Velika brojka odnosi se na obične i kompleksne odluke koje su od ključnog značaja za kvalitet života. Ako znate da napravite pravi potez, možete lakše da ostvarite cilj. Mada, ponekad nije lako doneti dobru odluku. To je zato što na njih utiče nekoliko faktora istovremeno - emocionalno stanje, sistem vrednosti, procena poteškoća, nezadovoljena želja, a često i cilj koji nije realan. Kako da svaku prepreku koja vam stvara dilemu, transformišete u dobru odluku? Pre svega, analizirajte opcije i napravite dobru procenu u razlici.
Strah od donošenja odluke je prva blokada sa kojom se suočavate u želji da poboljšate kvalitet života. Veliki stepen pritiska da ne pogrešite može da stvori probleme u svakodnevnom funkcionisanju. Bilo da ste perfeksionista, ljubitelj komfor zone ili jednostavno niste sigurni u svoju intuiciju, postoji nekoliko saveta koji mogu da vam pomognu da mudro donosite odluke. Prave, dobre, nepogrešive odluke.
Srce ili razum
Srce govori ono što želimo, ali razum razmatra odluke srca. Tokom takvog procesa, razum sumira iskustvo, predviđa moguće posledice i pravi listu "za" i "protiv". U većini situacija se slažu, ali ako se njihove odluke ne poklapaju, nastupa sukob. Kada pravite kalkulaciju, važno je da uključite ono što osećate. Srce češće bolje zna šta je dobro za vas nego bila kakva analiza razuma. Pre nego što donesete odluku, dobro razmislite šta zaista želite.
Emocionalna blokada
Da li su vas emocije nekada toliko savladale, da niste mogli da jasno razmišljate i idete napred, uprkos svim naporima? Emocionalna blokada je duboko potisnuta u vama - skrivena barijera koja vas sprečava da osnažite potencijal, pređete na sledeći nivo i ostvarite cilj. Ako ove emocije postanu zatvorene, život postaje manje udoban. Zato je važno da ih razumete, slušate sebe i budete spremni za rizik.
Dobiti i štete
Ako želite da donesete odluku koja će imati dugoročne posledice, najvažnije je da sagledate njene prednosti I mane. . Pored svih prednosti koje bi vam donela promena navike, načina razmišljanja ili ponašanja, morate sagledati I nedostatke sa kojima se možete suočiti, usled tih istih promena. Potom napravite istu “pro et contra” listu za slučaj da naviku ne promenite. Ukoliko ste punoletni pušač, savršen primer je ostavljanje tradicionalnih cigareta. Ako se odvažite da ostavite potpuno cigarete I sve nikotinske proizvode, doneli ste najbolju moguću odluku i uklonili sve rizike. Negativna strana ove odluke je što mnogi posustanu I ubrzo se vraćaju ovoj lošoj navici. Ukoliko odlučite da nastavite sa pušenjem I ne sprovedete nikakvu promenu, na pro listi će biti - zadržaćavanje užitka, ali šteta po zdravlje ostaje ogromna. Postoji I treća odluka, srednje rešenje, koje može poslužiti onima koji nisu dovoljno odlučni da donesu onu prvu, najbolju,a li verovatnu I najtežu odluku.
Ukoliko pređete na Iqos, prednosti u koje ćete se uveriti su: ne stvara katran jer zagreva duvan, umesto da ga sagoreva, stvara drastično manje količine ugljen-monoksida I ostalih štetnih materija u odnosu na cigarete.. Sa druge strane, ni Iqos nije proizvod bez rizika, on oslobađa nikotin, koji izaziva zavisnost, ali je I dalje značajno manje štetan u odnosu na cigarete. Ovo treće rešenje ima izbalansiraniji odnos dobiti I štete, Pa omogućava i da se promeni loša navika, ali i da se zadrži zadovoljstvo i poboljša kvalitet života. Iqos nije proizvod bez rizika, oslobađa nikotin koji izaziva zavisnost. Samo za punoletne.
Odlučujte samostalno
Psiholozi kažu da je dobro konsultovati se sa drugima. Preporuke, mišljenja i saveti nikada nisu na odmet, ali je važno da ne dozvolite da tuđi uticaj bude jači od vašeg. Uvek odlučujte samostalno. To je jedini način da smanjite šanse od nastanka kajanja zbog odluke koju ste doneli. Čak i ako se to dogodi, znaćete da ste samo vi pogrešili, a to znatno umanjuje proces prihvatanja greške. Ukoliko ste bili u pravu, dobijate osećaj koji nema cenu - ponosni ste na sebe.
Ne odlažite odluku
Da li ste znali da odluka koja je imala loše posledice, da je doneta pravovremeno, rezultat ne bi morao da bude isti? Odugovlačenje je proces koji može da vas dovede u situaciju da u poslednjem momentu napravite izbor na koji ste prinuđeni. Ako predugo odlažete da donesete važnu odluku, pojačavate nezadovoljstvo. Dobra odluka sa sobom povlači promenu nečega što je do tada bilo ustaljeno ponašanje. "Od sutra ću", "Od ponedeljka ću", "Od sledećeg meseca ću", fraze su koje treba da izbegnete.
"Vi zadnji derbi računate kao poraz? Baš lepo": Obradović reagovao na pomen osam neuspeha protiv Zvezde u nizu
Kalinić se okrenuo i otišao posle ovog pitanja: Hoćeš da izvučeš neku izjavu... Ćao! (video)
Srbija u nemilosti, UEFA dozvolila "namešten" žreb za SP: Hrvatska i drugi biraju da li će igrati s nama!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Predrag Mijatović u Fudbalskom savezu Srbije! Čeka ga važna funkcija u vrhu organizacije