Visoke temperature, koje su se preko noći ušunjale u april i ulice učinile nalik na letnje - pune građana sa poluistopljenim sladoledima u laganoj odeći, iščezle su naglo u sivoj izmaglici, kišnim jutrima i hladnom vetru koji prati drastičan pad temperature.

Sudeći prema najavama Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), dugoročna vremenska prognoza do 15. maja donosi nam vreme sa temeperaturama u proseku najvišim od 20 do 25 stepeni Celzijusa, dok će kraj aprila uglavnom obeležiti kiša. 

Sneg prekrio tri planine - Zlatibor, Taru i Jelovu goru

Od 17. do 22. aprila RHMZ prognozira za Kopaonik sneg i temperature koje će ići od minus četiri do plus tri stepena, Posle 25. aprila i Kopaonik bi trebalo da izađe iz minusa u potpunosti, a polovinom maja temperature bi na ovoj planini trebalo da idu do 10 stepeni Celzijusa.

Na višoj nadmorskoj visini ugroženi su voćnjaci, posebno zasadi maline jer težak sneg lomi izdanke, ali se proizvođači nadaju da mraz neće „obrati“ sav očekivani rod.

Stručnjaci tvrde da je nagla promena vremena uticala na celokupnu poljoprivredu i da su biljke doživele temperaturni šok, što će usloviti sporiji razvoj.

Jasna Savić, profesorka Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, ističe za Mondo da niske temperature u ovom trenutku jedino mogu da naškode voćarskim kulturama.

"Pšenica nije ugrožena niskim temperaturama. Pšenica je već klasala i to neuobičajeno rano. Njoj niske temeperature ne smetaju, kao voću koje se gaji i na planinskim delovima gde pšenica nije glavni uzgojni proizvod", navodi profesorka Savić.

U prilog toj tvrdnji ide i kiša koja koja od juče pada u većem delu Vojvodine, a koja je konačno prekinula dugu sušu. Oni koji su posejali pšenicu nadaju se da će se padavine nastaviti narednih dana i povećati šanse za bolji ovogodišnji rod.

"Konačno pada neka normalna kiša. Sušu i nedostatak vlage u zemljištu pšenica jako loše podnosi, jer već dva meseca nije bilo padavina. Ono što je padalo, dve do tri litre, to se nije ni osetilo", kaže ratar Radovan Denić iz Silbaša kod Bačkog Petrovca.

Pa tako dok ratari imaju poverenja u svoje useve, u procvale grane zabrinuto gledaju voćari. U Čačku, Šapcu, Kosjeriću, užičkom, ariljskom i sjeničkom kraju je pao sneg. Sneg je pao i na području Zlatibora i Tare.

Kako za Mondo kažu iz Instituta za voće u Čačku, situacija na terenu nije kritična. Dr Darko Jevremović, naučni savetnik i direktor pomenutog instituta ističe da sneg nije uništio rod. "Bilo je susnežice i snega, ali nisu uzrokovali probleme jer je temperatura bila preko nula stepeni", kaže Jevremović i ističe da nije bilo loma grana i grančica pošto je kiša sprala sneg sa grana jabuke, kruške, dunje, šljive, kajsije i breskve.

Dr Jevremović podseća da se sneg malo duže zadržao na mestima preko 800 metara nadmorske visine, gde nije bilo kiše.

"Malina se nalaze u fazi rasta bočnih rodnih grančica i tu je bilo u izvesnom procentu loma na tim grančicama, koji ih je ugrozio. Sneg je kratko trajao i ne treba očekivati velike štete u narednom periodu usled padavina".

"Biće jabuke i svega ostalog, temperatura iznad nule je izvukla čitavu situaciju. Što se tiče povrća, ni ono nije oštećeno jer se nalazi u plastenicima i proizvođači nisu prijavili nikakave probleme", zaključuje direktor Instituta za voće u Čačku, podsećajući na to da još uvek nije započela proizvodnja povrća na otvorenom polju.

BONUS VIDEO: "UPOZORILI NAS NA NAJVEĆU OLUJU U POSLEDNJIH 75 GODINA, NIKO NIJE OZBILJNO SHVATIO" 

Kurir televezija "UPOZORILI NAS NA NAJVEĆU OLUJU U POSLEDNJIH 75 GODINA, NIKO NIJE OZBILJNO SHVATIO" Miloš opisao apokaliptične scene u Dubaiju