Jaka geomagnetna solarna oluja koja je pogodila Zemlju dovela je do pojave polarne svetlosti na Zemlji. Tokom protekle noći aurora borealis je u Evropi primećena i na južnim delovima kontineta, na Balkanu, gde to nije uobičajeno.
Iako je polarna svetlost fenomen koji se povezuje sa severom Evrope, sinoć je obasjala nebo i iznad Bosne i Hercegovine, kao i Hrvatske, prenose regionalni mediji, a mogla se videti i u severnim delovima Srbije.
Oluja će trajati do ponedeljka
Ova oluja je od 2005. godine prva geomagnetna oluja jačine G4, a trajaće do 13. maja, a osim što bi mogla da poremeti rad satelita i letelica u orbiti i sistema za navigaciju i komunikaciju na Zemlji, geotermalna oluja predstavlja opasnost i za visokonaponske dalekovode i elektrane.
Geomagnetna oluja ekstremne jačine G5 poslednji put je zabeležena u oktobru 2003. godine i izazvala je nestanke struje u Švedskoj i oštećenja na transformatorima struje u Južnoj Africi.
Polarna svetlost je uočena na području Irske i Velike Britanije, kao i Češke i Nemačke, a mogla se videti i na području Balkana. Primećena i u severnim delovima Srbije, iznad Bosne i Hercegovine, kao i u delovima Hrvatske.
Posledice tokom vikenda, možda i sledeće nedelje
Polarna svetlost je u petak bila vidljiva duž Istočne obale, kao i na jugu Sjedinjenih Američkih Država, javio je CNN, a upozorenje na jaku geomagnetnu oluju izdato je u petak popodne.
Američka Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA) je saopštila da će efekti oluje moći da se osete tokom vikenda, a možda i tokom sledeće nedelje. Pojava oluja mogla bi da poremeti rad satelita u orbiti i sistema za navigaciju i komunikacije na Zemlji.
Opasnost preti i 2025. godine
Mada nikome nisu vidljivi golim okom, geomagnetni talasi stvaraju solarne oluje koje mogu da ometaju rad električne mreže, dok posebno ometaju radio komunikaciju. Najvažnije je napomenuti da se posade u avionima tokom leta izlažu u tim trenucima visokim nivoima radijacije, dok ometanja utiču i na rad satelita.
Sunce je prošle godine započelo novi jedanaestogodišnji ciklus zračenja koji će svoj vrhunac da dostigne 2025. godine. Zračenje koje bude stiglo do Zemlje uticaće izuzetno mnogo na funkcionisanje elektronskih uređaja što donosi velike probleme ljudima koji se sve više oslanjaju na tehnologiju. Poslednja velika sunčeva oluja bila je pre 17 godina.
Magnetna oluja se stvara zbog sunčevih baklji, a to su elektromagnetne eksplozije koje se dešavaju u sunčevoj atmosferi i to ima neke uticaje na planetu, na našu planetu.
Fenomen koji se događa jednom u 20 godina
"Jednom u 20 godina se događa ovako jaka eksplozija na Suncu. Videla se širom planete, pre svega severne polovine, do geografskih širina 30 stepeni. Na jugu Sjedinjenih Američkih država, većem delu Evrope, delovima Azije. Prekjuče je bila jedna eksplozija koja je pogodila više Indijski okean, a jutros pogodila je Pacifik, tako da u tim regionima je taj efekt pojačane elektromagnetne energije bio izražen, što ima određene posledice na život na Zemlji", kaže meteorolog Nedeljko Todorović.
Pikovi energije bili su kratkog trajanja, što, kako objašnjava Todorović, ne bi trebalo da ostavi neke ozbiljnije posledice.
"To je isto kao da idete na rendgen zračenje nekog organa, kod medicinskih pregleda. Ali te energije utiču na zdravlje čoveka u smislu da postoje od određenih, kao kažemo, meteoropata, uslovno rečeno glavobolje, reakcije reumatizma, svi oni koji su lomili kosti mogu da osećaju slične probleme, žiganje itd. S druge strane, ta energija uzrokuje poremećaj u elektromagnetnim talasima medija, radio i televizijskih signala, tako da i satelita, znači sve, i interneta uslovno rečeno, svih telekomunikacijskih prenosa energije. U krajnjem slučaju, kroz nekoliko dana, videće se i posledica u vremenskim prilikama", prenosi Blic Todorovićevu izjavu za Tanjug.
Prema njegovim rečima, postoje dva oblika te energije.
"Kada se dogodi geomagnetna oluja ona utiče, na prenos električne energije, na vodove, poremeti napon trafo stanice, zatim utiče na prenos u vidu smetnji na radio i televizijske signale. Utiče i na zdravlje kod osetljivih ljudi, javlja se glavobolja ili aritmija srca, neki drugi poremećaji i reumatičari reaguju na to. Tako da i sve druge životinjske i biljne vrste osećaju taj poremećaj manje-više", osvrnuo se ranije čuveni meteorolog.
Todorović je objasnio da je što se tiče vremenskih prilika utvrđeno da ove oluje neposredno utiču stvaranje visokih slojeva oblaka, pojave polarne svetlosti i drugih nekih meteoroloških fenomena.
Smetnje na radio signalima, nestanci struje...
Godine 2017. solarna oluja prouzrokovala je smetnje na radio signalima i utišala ih u vreme kada je uragan pete kategorije počeo da besni Karipskim morem. Dve godine ranije solarne oluje izbacile su iz rada sistem za globalno pozicioniranje u severoistočnom delu SAD što bi danas dovelo do velike opasnosti jer je na ulicama veliki broj samoautonomnih vozila.
Piloti su u posebnoj opasnosti jer u trenutku udara solarne oluje mogu da obole od katarakte, dok je ženski deo posade u velikoj opasnosti jer posledice mogu da budu da dožive pobačaj.
U martu 1989. solarna oluja koja je prošla kroz Kvebek izazvala je nestanak električne energije koji je trajao devet sati. U izveštaju koji je Geofizička unija objavila 2017. predviđa se da bi čak 66 odsto populacije SAD moglo da trpi posledice od udara solarnih oluja uključujući i ekonomske gubitke koji bi mogli da iznose više od 41 milijarde dolara.
Administracija Baraka Obame počele je da razvija strategiju o izbegavanju opasnosti od solarnih oluja. Donald Tramp je prošle godine potpisao zakon kojim je krenula izrada tehnologije kako bi se poboljšali sistemi za predviđanje vremenskih prilika i uticaja iz svemira.
Možemo li da se zaštitimo
Među naučnicima se vodi debata koliko mi, ustvari, možemo da uradimo na zaštiti ranjivih delova naše planete od zračenja koje dolazi sa Sunca. Jedan od predloga je upotreba razmagnetisanog čelika za izgradnju strujnih transformatora kao i ugrađivanje sistema za prednaponsku zaštitu ali bi najbolja odbrana bilo, slažu se naučnici, bolje predviđanje vremenskih prilika.
Uskoro bi trebao da bude predstavljen novi sistem koji je razvio Univerzitet u Mičigenu koji će pružiti znatnu pomoć u predviđanju vremenskih neprilika koje stižu iz svemira.
Tokom petnaest godina SAD i Engleska su napravili sistem za predviđanje svemirske vremenske prognoze. Međutim, iako mogu da upozore na opasnosti, današnji sistemi ne mogu da predvide koliko će biti jaki udari iz svemira sve dok ne dođu na udaljenost od miliona milja od naše planete. U tom trenutku solarnoj oluji preostaje još oko 60 do 90 minuta da stigne do Zemlje.
Najjača zabeležena geomagnetna oluja desila se 1859. godine kada su prestali sa radom telegrafski sistemi i prekinuli vezu između Severne Amerike i Evrope. Kada bi Zemlju danas pogodila oluja te jačine, milioni, možda i milijarde ljudi bi ostalo bez struje.
BONUS VIDEO:
(Blic/MONDO/N.D.)
Bolan poraz Crvene zvezde u Milanu: Radonjićeva bomba nedovoljna, prolaz u Ligi šampiona nemoguća misija!
"Ovo je sramota za Ligu šampiona, nas ovde ne žele": Vladan Milojević prekinuo ćutanje u Milanu i žestoko udario
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
"Navijači nas već vide na fajnal-foru": Marinković zna da su igrači gladni, ali je oprezan
Italijani, pa ipak Zvezda dolazi - zar samo toliko pažnje? U fokusu im Vlahović i Zlatanova svađa...