• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

CRKVA SVETE BOGORODICE U ZEMUNU POSTOJI VEĆ 240 GODINA! Spomenik kulture čiji je ikonostas delo Arsenija Todorovića

Autor Aleksandra Virijević

Pre nešto više od 240 godina sagrađena je crkva Presvete Bogorodice u Zemunu.

 Ikonostas u crkvi rođenja Presvete Bogorodice u Zemunu oslikao čuveni Arsenije Todorović  Izvor: Facebook/Bogorodičina Crkva u Zemunu

Prestonicu Srbije krase mnogobrojne svetinje. Među njima su crkva Svetog Marka, Saborna crkva, hram Svetog Save, koje redovno poseti veliki broj vernika, ali i turista. Pored navedenih verskih objekata smeštenih u centru grada, jedna beogradska opština krije pravo blago srpkse istorije. U Zemunu se pored mnogobrojnih starih zdanja, ustanova i kulturnih institucija, nalazi i jedna od najvećih verskih objekata crkva rođenja Presvete Bogorodice. 

Već dva veka odoleva vremenu

Crkva Svete Bogorodice u Zemunu je značajan verski i kulturni spomenik. Ova crkva, poznata i kao Crkva Uznesenja Presvete Bogorodice, sagrađena je u 18. veku i predstavlja izuzetno vredan primer barokne arhitekture. Njena impozantna fasada, bogato ukrašeni ikonostas i freske čine je jednim od najlepših sakralnih objekata u ovom delu Srbije. 

Jedan od najznačajnijih verskih objekata Zemuna, ujedno i najveći, nalazi se u zapadnom delu Zemuna. Temelj crkve je postavljen davne 1777. godine, dok je gradnja u potpunosti završena 1780. godine. U to vreme crkva je bila bez zvonika i imala je neke srpsko-vizantijske elemente koji su se kasnije prilikom rekonstrukcije 1880. godine izgubili. Otprilike u to vreme je izgrađen i dvospratni zvonik koji i danas stoji uspravno i ponosito nad Zemunom. Prvo zvono, postavljeno 1815. godine, simbolično je predstavljao pobedu nad Napoleonom. Pošto je izgradnju finansiralo pravoslavno stanovništvo Zemuna, uglavnom Srbi i Grci, ispod zvonika je izgrađen depozitorij za odlaganje kostiju, pošto je to u skladu sa pravilima Grčke pravoslavne crkve.

Iknostas i arhitektura

Posebnu vrednost crkve predstavlja raskošno rezbareni ikonostas, delo piltora Aksentija iz poznate zanatske porodice Marković, sa ikonama jednog od najznačajnijih predstavnika klasicizma u srpskoj umetnosti, Arsenija Teodorovića. Svod i ikone na ikonostasu u neoklasičnom stilu oslikavao je od 1813. do 1815. godine. 

Glavna fasada crkve je bogato ukrašena, sa baroknim ornamentima i detaljima. Centralni deo fasade dominira visok zvonik sa kupolom, dok bočni delovi imaju elegantne prozore sa polukružnim završecima. Zvonik crkve je jedan od elemenata koji je krasi. Njegov gornji deo se završava u obliku barokne kupole, koja se sužava prema vrhu i završava krstom. Ovaj zvonik je vidljiv iz različitih delova Zemuna i služi kao orijentir. Takođe, krov crkve je pokriven crvenim crepom, što je tipično za barokne crkve u ovom regionu. Krovna konstrukcija je složena i uključuje nekoliko nivoa koji se međusobno prepliću.

Crkva Svete Bogorodice danas

Crkva je restaurirana tokom 2000. i 2001. godine, kada je obnovljeno zidno slikarstvo, postavljen novi pod i podno grejanje. Proglašena je za spomenik kulture, a na istoj parceli se nalazi i Dom Srpske pravoslavne crkvene opštine sa kojim Bogorodičina crkva u Zemunu čini jedinstvenu celinu.

U okviru Bogorodičine crkve rade dva hora, mešoviti i dečji. Tu je i parohijska biblioteka sa bogatim fondom duhovnih knjiga, koje su na raspolaganju građanima, a oni koji to žele svojom donacijom mogu obogatiti taj fond. Tu se takođe, organizuju besplatni časovi za sve zainteresovane beogradske mališane.

Crkva Svete Bogorodice u Zemunu je značajan verski i kulturni spomenik. Ova crkva, poznata i kao Crkva Uznesenja Presvete Bogorodice, sagrađena je u 18. veku i predstavlja izuzetno vredan primer barokne arhitekture. Njena impozantna fasada, bogato ukrašeni ikonostas i freske čine je jednim od najlepših sakralnih objekata u ovom delu Srbije. Crkva je ne samo mesto molitve i duhovnosti, već i važno mesto okupljanja za lokalnu zajednicu, naročito tokom verskih praznika i svečanosti.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

01:25
Ruska soba - Bela Crkva
Izvor: MONDO/Stefan Stojanović
Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

X

Čuo sam da je nekad na tom mestu bila džamija, pa su je Austrijanci srušili, i na tom mesti digli katoličku crkvu, pa su je onda Turci srušili, i onda je počela da se gradi kao pravoslavna crkva, tako je i ostalo do dana današnjeg. Ako neki stariji zemunac pročita ovo neka potvrdi ili demantuje. Jer ja sam samo čuo priču ne znam da li je proverena informacija.

special image