Pravilna ispovest se vrši u vreme kada nije bogosluženje zbog toga da bi sveštenik mogao u potpunosti da se posveti razgovoru sa vernikom, a i onaj koji se ispoveda da može da kaže sve ono za šta se kaje. Otac Predrag Popović je na svom Jutjub kanalu objasnio sve o ispovedanju.

"Čovek treba da ispoveda grehove kao što su, na primer, nešto kad te muči. Onda neko kaže: 'Kako oče vi kažete da Sveta tajna ispovesti treba da se radi retko, a pričešće često?' Kako sad to pričešće može češće, a veća je Sveta tajna nego ispovest, a ispovest ne. Zato što je lako spremiti se četiri puta godišnje za pričešće (budi spreman svake nedelje), a time što se ne ispovedaš često ja te držim u što bezgrešnijem stanju. A ne da se naviknete svake nedelje da se ispovedam, baš me briga, sad ću da se grešim, a u subotu ću da se ispovedam u nedelju ću da se pričestim i to je super", rekao je otac Predrag Popović, pa dodao:

"Ne može tako druže. Sad ćeš ti taj greh da nosiš sa sobom još tri meseca, pa ćeš da ga iskajavaš. Kao što ni gospod nije oprostio odmah, neću ni ja tebi - e ne može sad. Drugo je kad čovek napravi neki veliki greh, recimo, pa ga to baš onako muči", objasnio je otac Predrag Popović.

Ispričao je i kako mu je došla jedna žena da se ispoveda i objasnio je kakvo je iskustvo imao sa njom. "Žena jedna mi dođe i ispoveda se svake subote. Ona svake subote ispoveda kako se svađala, svađala, svađala... Ženo, činiš li ti nešto da ne dođe do te svađe. Pa ja sam, kaže, odustala. Ja je pitam: 'Od čega si odustala?', ona kaže: 'Od pokušaja da budem sa nekim'. I sad ćeš da dolaziš kod mene ovde da me maltretiraš. Misliš da će Bog da primi tu tvoju ispovest. Misliš da on neće da zna da ti njega foliraš? Odeš kući i svađaš se sa svima i računaš u subotu ćeš da dođeš da izdeklamuješ šta imaš i da kažeš okej i da odeš. Ti misliš da to vredi išta? To baš ništa ne vredi. Rekao sam da će sledeći put da dođe kod mene da se ispovedi za tri meseca", rekao je otac Predrag Popović.

Šta je ispovest?

Sveta tajna ispovesti u Crkvi postoji i data je kao mogućnost obnavljanja i isceljenja grehom narušene ljudske prirode i života. Zato je greh u duhovnom životu i okarakterisan kao bolest koja opterećuje i muči ljudsku savest. Otuda je ispovedanje i pokajanje oblik duhovnog lečenja, stoji na sajtu hram Svetog Save.

Kako se vrši ispovest?

S obzirom na činjenicu da današnji vernici svetu tajnu ispovesti i pokajanja obavljaju uglavnom na Svetoj Liturgiji uoči pričešća, i najčešće za vreme nekog od velikih postova, to će umnogome sputati sveštenika da se u celosti posveti pokajniku. Vernici čekaju u redu, a ispovest koja se obavlja mehanički, i ne traje duže od par minuta po osobi. Kod ovakvog načina ispovedanja vernih, s razlogom možemo postaviti nekoliko pitanja: da li takvu praksu možemo nazvati svetom tajnom ispovesti, da li je oproštaj grehova dobio onaj koji na takvoj ispovesti nije ništa rekao, odnosno ispovedio (jer se zbog brzine ispovest najčešćše svodi na pitanje: Kaješ li se? – Kajem. Jesi li grešan?- Grešan sam). Sveštenik potom čita razrešnu molitvu, i opet se postavlja pitanje od čega je razrešio vernika ako ovaj nije ništa rekao?

Pravilna ispovest se vrši u vreme kada nije bogosluženje zbog toga da bi sveštenik mogao u potpunosti da se posveti razgovoru sa vernikom, a i onaj koji se ispoveda da može da kaže sve ono za šta se kaje. Za to bi bilo najbolje da se ispovest vrši posle jutarnjeg ili večernjeg bogosluženja. Takođe onaj koji se ispoveda mora da bude svestan svega što ispoveda, kako bi ta ispovest bila potpuna.

BONUS VIDEO:

MONDO Bogojavljanje Bela Crkva

 (MONDO/J.D.)