Slušaj vest

Veći deo Evrope nalazi se na udaru toplotnog talasa koji je doneo ekstremne temperature širom starog kontinenta. U Srbiji su danas u Kraljevu izmerena čak 53 stepena, a meteorolozi najavljuju nastavak visokih temperatura sve do 19 juča nakon čega nas očekuje nagli preokret sa snažnim superćelijskim olujama.

"Svakodnevno padaju novi temperaturni rekordi. Brinu me zone niskog pritiska sa Atlantika. Zimi, (L) obično mirno, bez vetra, i vrlo hladno, ali leti kada naiđe na užarenu masu visokog pritiska (H) = superćelijske oluje (jaki usponski vetrovi, tropske kiše i moguć krupan grad)", naveo je Vladimir Nikolić iz udruženja "Karbon 3" koji je podelio mapu.

Da podsetimo, Srbija je na udaru toplotnog talasa nakon snažnog nevremena koje je pogodilo našu zemlju pre 10 dana. Klimatolog Vladimir Đurđević objasnio je ovaj meteorološki fenomen koji nosi naziv "toplotna kupola".

Za celu Srbiju danima je na snazi crveni meteoalarm, a da je u pitanju fenomen poznat kao 'toplotna kupola'. U meteorologiji kažemo stacionirani anticiklon u blokingu. U atmosferi, kad se gleda severna hemisfera, raspoređeni su takozvani cirkularni sistemi koji utiču na formiranje i premeštanje vazdušnih masa – cikloni i anticikloni. I cikloni i anticikloni imaju svoje tipično vreme, cikloni su obično sveži i kišni, anticikloni podrazumevaju toplo, stabilno vreme.

Oni se kreću, putuju od zapada ka istoku ali dešava se da se zaglave na jednom mestu na duži period. Kad je anticiklon dugo stacioniran na jednom području, dolazi do formiranja takozvane 'toplotne kupole' (ili 'heat dome' na engleskom). Naime, visok pritisak pravi kupolu koja pojačava efekat, poput poklopca koji zadržava visoke temperature“, objasnio je Đurđević.

Prema njegovim rečima, reč je o fenomenu o kojem se govori tek od skoro. Sve to je uzrokovano problemom klimatskih promena o kojem je klimatolog Đurđević govorio za MONDO u januaru ove godine. On dalje objašnjava da trenutno postoje tri stacionirana anticiklona.

Njegov centar se nalazi iznad Maroka, ali njegov krak prodire u jugoistočnu Evropu. Taj krak se spušta od severa Afrike, preko Italije i dolazi do Srbije. Zbog tog anticiklona imamo priliv toplog vazduha iz Afrike prema navodima klimatologa Đurđevića.

Heat dome.jpg
papa papong/shutterstock 

Šta je toplotna kupola?

“Toplotna kupola” je meteorološki fenomen u kojem je velika masa vrućeg vazduha “zarobljena” iznad određenog područja što uzrokuje ekstremne temperature. Uobičajeno je da topli vazduh ima tendenciju da se diže u vis. Međutim, snažan sistem visokog pritiska zaustavlja to dizanje i širenje i time “prisili” topli vazduh da ostane “zarobljen” blizu površine u određenom području.

BONUS VIDEO:

kurir televizija JEDNA STVAR JE OPASNA NA VRUĆINAMA, A O NJOJ NE VODIMO RAČUNA! Nada Macura upozorava za Kurir: VAŽAN ORGAN SE GUŠI, to nije fraza!

(Nova S/MONDO/A.B.)