Slušaj vest

Crkveno venčanje nije obavezno, ali ono predstavlja tradicionalni način stupanja u brak na ovim prostorima. Crkveno venčanje podrazumeva molitvu i obred spajanja dve nesavršene polovine u jedno savršeno jedinstvo. Ono sa sobom nosi brojna pravila, običaje i simboliku, a više o tome rekao je đakon pri Svetojovanskom hramu u Bačkoj Palanci Branko Batalo i govorio je za BAP vesti.

"Crkveno venčanje ne može da se obavi u toku posta, ne može da se obavi na velike praznike, ne može da se obavi sredom i petkom, kao i kad su jednodnevni postovi kao što su Krstovdan Usekovanje svetog Jovana Krstitelja. Takođe, maloletna lica ne mogu da se venčaju i osobe moraju biti suprotnog pola", rekao je đakon i dodao da postoje osnovni uslovi koji treba da se ispune:

"Jedan od uslova je čista slobodna volja, ne može niko da bude nateran i prisiljen da uđe u bračnu zajednicu, krvno i duhovno srodstvo se računa do sedmog kolena, to znači da ne možemo da se večamo sa direktnim potomcima. Kad kažemo krvno to znači porodica, kad kažemo duhovno to znači kumstvo sa krštenja. Brak se računa kao sveta tajna u crkvi - ako se neko venčao van crkve, može da se venča u crkvi, ali se praktikuje da se to obavi istog dana", rekao je đakon.

undefined
Shutterstock/EA230311 

Objasnio je i kako crkva gleda na razliku u godinama.

"Postoji pravilo za razliku u godinama. Supružnik ne treba da bude stariji više od 15 godina. Ako je više od 15 godina onda se piše posebna molba, mada retki su ti slučajevi. Mlada i mladoženja ne moraju da budu iste veroispovesti, ali pre sklapanja braka oni odlaze kod sveštenika da izvrše predbračni ispit i na tom ispitu potpisuju izjavu da će deca iz tog braka biti krštena i vaspitana u pravoslavnoj veri. Kada je u pitanju kumstvo, svedok prvi mora da bude pravoslavne veroispovesti, drugi ne mora, ali i za to se piše posebna molba na koju se čeka odobrenje", rekao je đakon.

Predbračni ispit

Đakon pri Svetojovanskom hramu u Bačkoj Palanci Branko Batalo otkrio je sve i o predbračnom ispitu.

"Polažu ga svi koji žele da se venčaju. Oni se čuju sa sveštenikom da bi zakazali venčanje, sveštenik im zakazuje predbračni ispit pre toga. Taj ispit postoji da se ispita slobodna volja budućih supružnika, da se potpišu izjave da žele da se venčaju i da uđu u brak slobodno. Može da se vrši u crkvi, može da se vrši i u crkvenoj kancelariji. To još podrazumeva izlaganje pravoslavne vere budućim supružnicima i šta ta vera predstavlja i kako pravoslavni brak treba da izgleda", rekao je đakon.

Crkveni običaji

Kako je rekao đakon postoji više crkvenih običaja koji treba da se ispoštuju.

"Imamo dve krune koje se stavljaju na glave supružnika, one označavaju slavu i čast. Oni su centralni događaj tog dana i ta ista kruna ne predstavlja samo to, već predstavlja i venac slavnih mučenika koji su trpeći muke nasledili carstvo božije. Supružnici tad postaju jedno telo kako bi zajednički venac poneli sa blagoslovom crkve. Pored kruna tu se nalazi i sveto Jevanđelje. Tu se nalazi i čaša koja predstavlja čašu kada su se mladenci pričešćivali. Iz te jedne čaše mladenci popiju po malo vina", rekao je đakon.

BONUS VIDEO:

Kurir/Petar Aleksić Sala u kojoj je venčanje Bore Santane i Milice Kemez

 (MONDO/J.D.)