Slušaj vest

Danas Šveđanin Faris, letujući na hrvatskoj obali naišao je na slatke kraste, poznate i kao "impetigo“, zaraznu infekciju kože koja je najčešće često se javlja kod beba i male dece, a u većini slučajeva tokom leta.

"Prošlog leta sam imao kraste koje su mi na koži ostale oko mesec dana, tako da sam imao promene na koži", rekao je za RTL Danas Faris.

Dermatolog Sanda Gojčeta objasnila je da je reč o "bakterijskoj infekciji, uglavnom površinskih slojeva kože, koju izazivaju ili streptokokne bakterije ili stafilokok aureus”.

Na koži se prvo pojavljuje plikovi, a kada pukne nastaje crvenilo i žućkasta kora, što može izazvati svrab. U suprotnom, mogu da zahvate celo telo, najčešće na licu, rukama i stopalima, a prenose se kontaktom.

"Nije pretnja, u većini slučajeva nije opasna, utiče samo na površinski sloj kože tako da se ne širi nigde dublje i obično odlično prolazi terapiju bez ikakvih posledica", dodao je pomenuti dermatolog.

Takođe, bakterije koje izazivaju tzv "impetigo" može da živi na suvim površinama nedeljama ili čak mesecima. Pored dece, ovu infekciju mogu razviti i odrasli, posebno oni sa slabijim imunitetom. Pored slatke šuge, zbog letnjih uslova mogu se razviti i druge promene na koži kao što su tamne mrlje ili gubitak pigmenta.

Uglavnom prolaze same, ali bakterije i gljivice vole vlažne uslove gde se brže razmnožavaju, kao što su plići delovi vode, odnosno mora. Pored plićaka sa više ljudi, vole i mokre peškire.

"To se retko dešava, nije česta pojava, nije toliko opasno, ali se ipak preporučuje da se suši i često menja peškir", savetuje dermatolog Gojčeta, ističući da "nisu opasni i da se lako leče".

(Net.hr, Mondo, I.L.)