Čitateljka portala MONDO koja je zaposlena u jednoj beogradskoj firmi obratila nam se zbog problema koji ima. Kako nam je objasnila, planira da da otkaz ali joj je ostalo 20 dana odmora, a u kompaniji u kojoj radi po ugovoru ne dozvoljavaju da se koristi više od 10 dana odmora odjednom i nemaju praksu da neiskorišćene dane plaćaju. S obzirom na navedeno pitala se koja su njena prava i na koji način može da reši situaciju a da ne bude oštećena.
"U firmi u kojoj radim je otkazni rok 30 dana. S obzirom na to da mogu po ugovoru da iskoristim samo deset dana strahujem da neću iskoristiti svoje pravo, odnosno da ću ostati bez drugog dela odmora koji mi neće ni platiti jer nemaju praksu da plaćaju neiskorišćeni deo odmora", kazala nam je I. P. (29) iz Beograda.
Advokat za radno pravo Ozren Slović objasnio je za portal MONDO da otkazni rok iznosi minimum 15, a najduže 30 dana.
"Kako postoji obaveza da se godišnji odmor iskoristi ili da se isplati u novcu nakon prestanka radnog odnosa, neretko se poslodavac i zaposleni sporazumeju da za vreme otkaznog roka, zaposleni iskoristi i godišnji odmor. Ukoliko je otkazni rok kraći od broja dana neiskorišćenog odmora, zaposleni i poslodavac mogu da se, na kraju krajeva, dogovore da se otkazni rok, odnosno poslednji dan radnog odnosa, pomeri za toliko koliko je potrebno da se iskoristi godišnji odmor", kazao nam je sagovornik.
Slović je istakao da ukoliko iz bilo kog razloga nije moguće niti željeno odlaganje i pomeranje prestanka radnog odnosa, za sve dane koji ostanu neiskorišćeni se srazmerno isplaćuje naknada u novcu.
"Podsećam da je članom 77 Zakona o radu propisano da ako zaposleni da ili dobije otkaz a nije ni stigao da koristi godišnji odmor, poslodavac je dužan da mu obračuna dane neiskorišćenog godišnjeg odmora i da neiskorišćeni godišnji odmor isplati u novcu. Naknada se izračunava u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, srazmerno broju dana neiskorišćenog godišnjeg odmora", objasnio je advokat.
Napomenuo je da je isplata godišnjeg odmora u novcu moguća isključivo posle prestanka radnog odnosa, odnosno zabranjeno je da se zaposleni i poslodavac u toku trajanja radnog odnosa, dogovore da se odmor ne koristi i da se isplati u novcu.
Podsetimo, nedavno smo pisali o tome da zaposleni može da dobije otkaz dok je na bolovanju, kako nam je ispričao advokat Ozren Slović. Istakao je da jedino trudnice i porodilje ne mogu da dobiju otkaz dok odsustvuju zbog trudničkog bolovanja, porodiljskog odsustva i odsustva radi nege deteta jer te kategorije uživaju posebnu zaštitu. Napomenuo je da zaposleni ne mogu da dobiju otkaz iz razloga što su na bolovanju.
BONUS VIDEO:
Zvezda izgubila na startu Lige šampiona: Predugo se oporavljala od šoka, pa joj isteklo vreme!
"Crvena zvezda je oštećena za gol protiv Benfike": Srpski sudija tvrdi da je Englez napravio grešku
Gde je Crvena zvezda na tabeli Lige šampiona posle 1. kola: Sve se gleda, zato je "ispod crte"
"Ne ide Zvezda na finale Lige šampiona!": Vladan Milojević rekao da nema bekove, otkrio probleme
Zvezda ima dva velika problema pred Partizan: Milojević menja sve tri dana pred derbi!