"Ušla sam u Crkvu Svetog Đorđa koja se nalazi na Oplencu, a onda me je muškarac pitao da li imam ulaznicu. Zbunila sam se jer mi nije ni na kraj pameti bilo da se naplaćuje ulazak u crkvu. Izašla sam i došla do kućice gde se prodaju ulaznice i videla da za odrasle one koštaju 600 dinara, a za đake 500. Onda sam pobesnela", započela je razgovor za MONDO Slađana Milisavljević (43) iz Beograda.
Ispričala nam je da je na Oplenac u Topoli došla sa mužem i dvoje dece i da se šokirala kad je shvatila da bi za ulazak u crkvu trebalo da izdvoji 2.200 dinara. Napomenula je da je na cenovniku, koji je istaknut na staklu objekta u kom se vrši prodaja ulaznica, navedeno da u cenu ulazi: obilazak Crkve Svetog Đorđa (mauzolej Karađorđevića), galerije kuće kralja Petra I, Karađorđevog konaka i Vinogradareve kuće.
"Bila sam mnogo besna jer sam samo želela da vidim crkvu. Želela sam da se u njoj prekrstim sa svojom porodicom i da vidim kako izgleda. Nisam u nju ušla kao turista već iz nekih svojih ličnih razloga koje ne bih da pominjem. Jasno mi je da obilazak ostalih istorijskih građevina treba da se naplaćuje i smatram da je to u redu, ali mislim da nikad i nigde ne treba da se plaća da bi se ušlo u crkvu", kazala je naša sagovornica.
Dodala je da bi možda i platila obilazak ostalih objekata da je ulaz u crkvu bio besplatan ili da je cena za nju bila simbolična. Ovako je besna sa porodicom otišla sa Oplenca.
"Verujem da nisam jedina koju je to iznerviralo. Takođe verujem da nisam jedina koja zbog toga nikad neće kupiti ulaznicu zaobilazak drugih istorijskih građevina i mislim da je to velika šteta jer bi građani trebalo da se upoznaju sa tim delom naše istorije", istakla je.
Slađana Milisavljević (43) iz Beograda je razgovor za portal MONDO zaključila pitanjem zašto ulazak u crkvu nije besplatan. Iz Zadužbine kralja Petra Prvog su za naš portal naveli da se ovo pitanje redovno javlja, po pravilu svake godine u proleće i jesen.
"Naš odgovor je ranije i sada ostao nepromenjen, zbog čega žalimo, ali nemamo drugo rešenje osim ovo koje je na snazi. Zadužbina ima obaveze i dužnosti, ali nema drugih prihoda osim onih koje ostvaruje naplatom ulaznica za obilazak objekata koji su pod njenom brigom i upravom, i proizvodnjom i prodajom vina iz grožđa ubranog na zadužbinskoj plantaži. Država i lokalna samouprava ne učestvuju u izdržavanju Zadužbine, kojoj se osporava pravo na bilo kakvu imovinu koju joj je zaveštao Osnivač. Naprotiv, ta imovina postepeno, ali neumitno, prelazi u privatno vlasništvo koje sa prirodom i motivom nastanka i svrhe Zadužbine nema nikakve veze", započeli su iz Zadužbine.
Na naše pitanje zašto se naplaćuje ulazak u crkvu odgovorili su da se to ne radi, već da se naplatno mesto za obilazak Zadužbine nalazi na ulazu u crkvu jer nema drugog mesta gde bi moglo da se postavi, a da to ne zadire u stečena ili osvojena prava drugih vlasnika ili korisnika imovine koja je pripadala Zadužbini, a više se ne vodi kao njena.
"Ulazak u crkvu, kad god se održava bogosluženje, besplatan je, taman kao i ulazak u crkvu Svetog Marka u Veneciji. U drugu crkvu koja se nalazi na području Zadužbine, Bogorodičinu crkvu u Karađođevom gradu, ne plaća se ni ulazak ni izlazak, bez obzira na to da li je bogosluženje u toku, tako da prava vernika, kojima je molitva prvi i jedini interes, nisu zaista narušena. Nemamo ništa protiv pitanja, ali naš odgovor nije stvar dobre volje ili pogrešnog prosuđivanja, već objektivnih okolnosti. Zadužbina svakako nije autor tih okolnosti, ali je prinuđena da na njihov izazov nalazi moguće rešenje", objašnjeno nam je.
Na pitanje portala MONDO da li bi trebalo da se dozvoli da ulazak u crkvu bude besplatan za one koji samo nju žele da vide su odgovorili da bi voleli da troškovi održavanja Zadužbine, uključujući egzistenciju zaposlenih, ne zavise od broja prodatih ulaznica.
"Trenutno, zavise. I to potpuno. I ti troškovi nisu simbolični, oni su stvarni, a da bi oni postali simbolični, potrebno je da se udvostruči ili utrostruči cena obilaska svih drugih prostora i sadržaja Zadužbine. A onda bi i samo njeno postojanje bilo diskutabilno, pa bi verovatno rasprodaja Zadužbine i njena privatizacija bila očekivani odgovor na Vaše pitanje", naveli su.
Takođe su objasnili zašto cena za ulazak u crkvu ne može da bude simbolična kad već nije moguće da se ne naplaćuje.
"Veoma bismo voleli da možemo da kažemo da je pronađen način ili model da se postojeća praksa izmeni. Da bi to bilo moguće, potrebno je da država i njeni organi zaključe da Zadužbina nije narodni neprijatelj, već duhovna svojina svih, a ne ratni plen ili tekovina onih koji su na neprijateljstvu prema Crkvi i sopstvenoj istoriji izgradili sopstveni mit i demagošku jurisprudenciju.
Još jednom Vam se iskreno zahvaljujemo na interesovanju i pitanjima koje ste nam uputili. Za nas je to stalna briga i pitanje koje ni jednog momenta nije van dnevnog reda Upravnog odbora. Ali kao što je rečeno, mi nismo vlasnici Zadužbine, mi smo njen deo. Kao i vi", zaključili su za MONDO iz Zadužbine kralja Petra Prvog.
BONUS VIDEO:
Šta čeka Zvezdu i Partizan u Evroligi? Jedan grad može da bude prekretnica sezone, tamo "večiti" idu prvo!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
Partizanovog igrača čeka duža pauza: Mijailović otkrio detalje o povredi košarkaša!
Željko učio igrače kako da promaše slobodno bacanje: Uzeo loptu, šutnuo i okrenuo se ka Amerikancu (video)
Napadnut autobus sa fudbalerima Zvezde u Novom Pazaru! Bačen topovski udar, policija hitno reagovala