Slušaj vest

Strahote ratova devedesetih delimično su pokušali da ublaže Crveni krst Srbije, u saradnji sa kolegama iz Grčke, kada su pokrenuli projekat organizovanog boravka dece u grčkim porodicama. Plemenita ideja pokrenuta je sa željom da deca koja su u ratu izgubila roditelje, ostala bez domova, mališani iz socijalno ugroženih porodica... makar na kratko ponovo budu samo bezbrižna deca, ali je nastavila da živi narednih 19 godina.

Kroz program su prošli mališani iz Srbije, Republike Srpske, Crne Gore i Republike Srpske Krajine.

U razgovoru za naš portal te, u početku potresne dane i za većinu dece praćene suzama, ali i traumama zbog svega što su doživeli u nedeljama i mesecima pre toga, opisala je Despina Tastemiroglou, Grkinja iz Larise čija je porodica ugostila jednu Gordanu Račić.

"Mi smo 1995. godine ugostili, tada devojčicu, Gordanu. Nakon te prve posete, nastavila je da dolazi kod nas i u narednim godinama. Dolazila je i na odmor nekad i više puta godišnje", počela je priču Despina koja je za Mondo rekla da je njenoj porodici osećaj za pomaganje drugima nekako "ukorenjen".

"Prvih nekoliko nedelja komunicirali smo na znakovnom jeziku, zatim je otišla u grčku školu sa profesorkom srpskog, a istovremeno je učila i grčki. Tako da smo za nekoliko meseci mogle da pričamo bez problema. Od prvog trenutka kada sam je videla, postala je moja sestra, sve smo delile", emotivna je Despina dok se priseća tih godina.

A, onda, ova prelepa priča dobila je još lepši nastavak. Život, kao najmaštovitiji režiser, namestio je događaje tako da je Gordana u Grčkoj, osim druge porodice, upoznala i ljubav svog života.

"Gordana se nakon nekog vremena i udala za njega, a mi smo krstili njeno dete", otkrila nam je Despina, koja je kroz svoj posao nastavila da pomaže drugima, danas je članica Tima dobrovoljnih spasilačkih i zdravstvenih misija.

Prijateljstva za ceo život i neraskidive veze

Prva grupa dece je u Grčku otišla 1993. godine na mesec dana. Nakon posete tokom leta, ovaj program se razvijao kroz različite faze, od šestomesečnog boravka u grčkim porodicama preko poseta tokom božićnih i vaskršnjih praznika, do letovanja.

Despinina i Gocina priča nije jedina, naprotiv, ima ih pregršt. Rađala su se prijateljstva koja su prerastala u kumstva ili praktično rodbinske veze, neki su gubili kontakte, ali pojavom društvenih mreža uspevali da ih obnove, da se "pronađu posle toliko godina".

Srbija, Grčka, kamp za decu
Crveni krst Srbije 

Od 1994. godine započeli su program šestomesečnog školovanja mališana od drugog do četvrtog razreda osnovnih škola. Organizovan je tri puta, a1995. godine, nakon operacije "Oluja", program je obuhvatio više od 1100 dece u više od 50 gradova Grčke i 2 grada na Kipru. 

Odeljenja su brojala po 20 učenika i jednog učitelja, koji je izvodio kombinovanu nastavu prema planu i programu Ministarstva prosvete Republike Srbije.

Deca su bila smeštana u porodice grčkih domaćina sa decom sličnog uzrasta i pola. Tokom boravka, uz decu su boravili i pratioci Crvenog krsta Srbije – pedagozi, sociolozi, psiholozi i lekari, svi volonteri u ovom programu. 

Despina spasila bebu od davljenja u moru

Ova mlada žena velikog srca danas se bavi poslom u kom iz dana u dan dokazuje da ne nose svi heroji plašt. Kao članica Tima dobrovoljnih spasilačkih i zdravstvenih misija Larise svakodnevno je na liniji odbrane, spremna da deluje tamo gde je potrebno.


Jedna takva situacija dogodila se krajem jula, kada je, na slobodan dan, otišla na plažu da se opusti i odmori. Trogodišnja devojčica, koju su toditelji doveli na kupanje, počela je da se davi i sekunde su je delile od sigurne smrti.

"Odjednom sam čula čoveka kako viče 'dete mi se davi, moje dete se davi'. Vidim ga kako trči, roni u more i grabi svoje dete iz vode. Potrčala sam i kada sam videla da su malenoj modra usta, znala sam da je izgubila kiseonik. Počela sam sa ispumpavanjem vode iz tela, a Hitna pomoć je pozvana odmah i brzo stigla", ispričala je hrabra Despina za MONDO.

Devojčica je, kako smo saznali, ubrzo posle prebačena u bolnicu u Solun, a sada već kod kuće bezbedno i bez ikakvih zdravstvenih problema.

(Mondo.rs)