Čitalac portala MONDO Milan Jakovljević (35) iz Beograda usmeno se pre oko dve nedelje dogovorio sa kolegom da od njega kupi automobil. Bilo mu je potrebno vreme da dođe do novca jer je morao da podigne keš kredit. Banka ga je odobrila, međutim vozilo je u međuvremenu prodato, a naš sagovornik smatra da je zbog toga oštećen jer je, kako kaže, usmeni dogovor obavezujući kao i ugovor.
"Nisam sa kolegom potpisao nikakav ugovor pre kupovine jer sam smatrao da je sasvim dovoljno to što smo se dogovorili. Objasnio sam mu da ću automobil sigurno kupiti, samo da moram da dobijem novac od banke. Kazao je da će me sačekati, a onda je pogazio svoju reč", započeo je razgovor naš sagovornik.
Objasnio nam je da je njegov kolega prodao automobil po ceni koju su njih dvojica dogovorili. Napomenuo je da bi razumeo da je od drugog kupca dobio više novca, ali da to nije slučaj.
"Osećam da sam oštećen jer sam dobio novac od banke koji sad nemam gde da uložim. Takođe sam planirao tim automobilom da uskoro idem na put. Sad nemam čime da idem. To što je kolega pogazio svoju reč uticalo je na mene na više načina", zaključio je razgovor Milan Jakovljević.
Da li je usmeni dogovor obavezujući?
Advokat Ozren Slović objasnio je za portal MONDO da li je usmeni dogovor obavezujući.
"Usmeni dogovori mogu stvarati ugovorni odnos koji je obavezujući za stranke iako nije potpisan zvaničan ugovor. Zakon o obligacionim odnosima je propisao da zaključenje ugovora ne podleže nikakvoj formi osim ako je zakonom određeno drugačije. Na primer, kod ugovora o kupoprodaji nepokretnosti je obavezna forma solemnizacije (overa) kod javnog beležnika. Dakle, ako su se dve strane nešto dogovorile da jedna drugoj daju ili ispune, samim tim se nalaze u Ugovornom odnosu", kazao nam je advokat.
Naš sagovornik je napomenuo da kod usmenih dogovora može da dođe do problema.
"Problem kod usmenih dogovora u slučaju spora ili problema između dve strane jeste u tome što je teško da se dokaže ko je u pravu, odnosno šta je u startu dogovoreno jer se sve svodi na 'moja reč protiv tvoje'. U takvim slučajevima mogu da budu od pomoći neki svedoci, neki mejlovi ili SMS/Viber prepiska ako postoji, fotografije i tako dalje, dakle sve što na neki način može da upućuje na to šta je stvarno bio dogovor.
Na primer, ako nemate Ugovor a dogovorili ste se da drugoj strani prodate neku stvar, ako u SMS prepisci imate pomenut iznos novca i rok u kome je potrebno da vam isti isplati, to vam može biti dobar dokaz na sudu", zaključio je razgovor za MONDO advokat Ozren Slović.
BONUS VIDEO:
Zvezda pokazala Evropi da joj je mesto u plej-ofu: Kad imaš igrača koji može sve, pobede se i najbolji!
Šta čeka Zvezdu i Partizan u Evroligi? Jedan grad može da bude prekretnica sezone, tamo "večiti" idu prvo!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
Partizanovog igrača čeka duža pauza: Mijailović otkrio detalje o povredi košarkaša!
Željko učio igrače kako da promaše slobodno bacanje: Uzeo loptu, šutnuo i okrenuo se ka Amerikancu (video)