Slušaj vest

Ranije smo pisali o tome kako mali broj poslodavaca u Srbiji prisluškuje službene razgovore svojih zaposlenih, a sada nam je direktor detektivske agencije Seguridad Beograd Mirsad Mehmedović rekao da "šefovi" mogu stalno da čuju svoje radnike.

Špijuniranje telefona je tema koja izaziva veliku zabrinutost u savremenom društvu, posebno u eri kada mobilni uređaji postaju sve prisutniji u našem svakodnevnom životu. U Srbiji, kao i u mnogim drugim zemljama, špijuniranje telefona je ozbiljan problem, sa brojnim pravnim, etičkim i bezbednosnim implikacijama. 

"Postoji nekoliko softvera i alata koji se koriste za špijuniranje telefona, a neki od njih su špijunske aplikacije i špijunski softveri. Špijunske aplikacije se mogu instalirati na telefon bez znanja vlasnika i omogućavaju napadaču da prati pozive, poruke, lokaciju, i druge aktivnosti na uređaju i one mogu da budu i prikrivene kao obične aplikacije, što otežava njihovo otkrivanje. Špijunski softveri su specijalno dizajnirani softveri koji se instaliraju u telefon koji se želi nadzirati i nemoguće ih je fizički otkriti, ne postoji aplikacija. Ovi softveri su puno napredniji od aplikacija jer mogu aktivirati kameru na telefonu, mikrofon i slično", započeo je razgovor za MONDO Mirsad Mehmedović.

Objasnio je da se špijunski softver često koristi za industrijsku špijunažu, nadzor zaposlenih i praćenje muževa, žena, dece...

"Najnoviji i najsofisticiraniji softveri omogućuju aktiviranje prednje i zadnje kamere na telefonu i uživo snimaju okruženja kamere. Takođe snimaju i zvuk okoline, odnosno razgovor u krugu od nekoliko metara od telefona, telefon bukvalno postaje mikrofon", kazao je naš sagovornik. 

Indikacije o prisluškivanju

Mehmedović je objasnio koje su indikacije da se telefon prisluškuje. 

"Brzo pražnjenje baterije, povećana potrošnja podataka, pregrevanje uređaja i sporije performanse mogu da budu pokazatelji da se nečiji telefon prisluškuje. Špijunski softver često radi u pozadini i može uzrokovati brže pražnjenje baterije. Ukoliko se više troše podaci to može da bude znak da se oni prenose preko špijunskog softvera. Ukoliko sofver radi u pozadini može da se zagreva telefon kao što može i da se uspori njegov rad jer koristi resurse uređaja za praćenje aktivnosti", zaključio je razgovor za MONDO direktor detektivske agencije Seguridad Beograd Mirsad Mehmedović.

Podsetimo, ranije smo pisali i o tome da poslodavci unajmljuju privatne detektive koji imaju zadatak da proveravaju zaposlene na bolovanju. Mehmedović nam je tom prilikom kazao da je zloupotreba bolovanja zaposlenih sve zastupljenija u srpskim preduzećima.

"To je postalo razlog za zabrinutost kod poslodavaca, koji beleže značajan porast broja zaposlenih koji uzimaju bolovanje bez pravih zdravstvenih razloga. Ova zloupotreba bolovanja ne samo da finansijski košta kompanije, već utiče i na produktivnost i efikasnost radnog mesta. Srpske kompanije su počele da shvataju ozbiljnost ovog problema i okrenule su se angažovanju detektivskih agencija kako bi otkrile zloupotrebe zaposlenih na bolovanju", objasnio je ranije za naš portal.

BONUS VIDEO: 

Kurir televizija KADA ZAPOSLENI IMA PRAVO NA OTPREMNINU I U KOJIM SLUČAJEVIMA NEMA? Stručnjaci do detalja odgovorili na ovo pitanje