Prijava za upis na fakultete Univerziteta u Beogradu, za drugi upisni rok, počinje 29. avgusta, a polaganje prijemnih ispita je 2. i 3. septembra. Najviše slobodnih mesta ima na pojedinim fakultetima tehničko-tehnoloških nauka, a poneko je ostalo i na fakultetima na kojima je u prvom upisnom roku bila najveća navala.
Mesta za najveći broj studenata imaju Rudarsko-geološki fakultet, Šumarski fakultet, Poljoprivredni fakultet, Tehnički fakultet u Boru, čak 192, ali i Arhitektonski, koji će upisati još dva svršena srednjoškolca sa diplomom stečenom u inostranstvu, dok će vrata budućim brucošima otvoriti i nastvanički fakulteti na prirodnomatematičkim naukama.
Beogradski Univerzitet objavio je i listu sa fakultetima koji su spremi da prime još nekog studenta, pa je, recimo, na Građevinskom fakultetu indeks spreman za još 15 brucoša, koji će biti upisani "na budžet", ukoliko polože prijemni i budu imali dovoljan broj bodova, kao i 61 koji će se sami finansirati. Mesta za četiri buduća studenta ima i Elektrotehnički, ali samo za one koji su srednju školu završili u inostranstvu.
Rudarsko-tehnološki fakultet spreman je da otvori vrata za 23 buduća geologa, koji će moći da studiraju o trošku države i 21 koji će se sami finansirati. Prema oglasima za posao, potražnja za ovim zanimanjem je velika, a kako se na jednom od foruma za traženje posla navodi, naši stručnjaci iz ove oblasti naročito su cenjeni kod inostranih kompanija. Zaključak je, kako se navodi, da se sa diplomom ovog fakulteta neće dugo čekati na posao, a plate se kreću od 1.300 evra pa naviše.
Jedno, ali vredno mesto
Samo jedno mesto za budućeg studenta koji će se finansirati sam ima na Mašinskom fakultetu, smer "mašinsko inženjerstvo", a intereasntno je da se za polaznicima ovog smera otimaju kompanije još tokom druge godine studija, pa im je posao zagarantovan. Plata mašinskog inženjera iznosi više od 260.000 dinara, a uz činjenicu da ih ima jako malo, a potražnja je velika, jasno je zašto je toliko oglasa za posao namenjen upravo mašinskim inženjerima.
Na pitanje da li je tačno da studenti po zavreštku Mašinskog fakulteta njihovi studenti mogu da dobiju platu od dve i više hiljada evra, uoči junskog roka dekan prof. dr Vladimir Popović potvrdno je odgovorio i objasnio da plate jesu visoke, naročito za one sa iskustvom i znanjem, dok "početnici moraju da stiču znanje i iskustvo".
Kako je bilo prethodnih godina?
Prethodnih godina najveće interesovanje vladalo je za FON, Elektrotehnički i Arhitektonski, bez obzira na visoke školarine.
Fakultet organizacionih nauka (FON) u Beogradu godinama unazad je omiljen među srednjoškolcima, a razlog se uglavnom nalazi u činjenici da su u ovoj profesiji visoke plate u informatičkom sektoru.
Samo prošle godine bilo je prijavljeno 2.308 potencijalnih brucoša, gotovo tri puta više nego što ima mesta na fakultetu koji žele.
Među popularnijima je godinama unazad Elektrotehnički fakultet i to smer softversko inženjerstvo. Srednjoškolci se rado odlučuju na studiranje Arhitektonskog fakulteta, iako školarina prelazi 200 hiljada godišnje, a razlog je sličan kao i za FON - odlične plate koje su "zagarantovne" nakon diplomiranja.
Za drugi upisni rok, na Univerzitetu u Beogradu ostalo je 3.781 mesto - 2.085 za školovanje o trošku države, i 1.696 mesta za studente koji će se sami školovati.
(Mondo.rs)
"Zašto navijači Crvene zvezde to rade?": NBA as tražio objašnjenje, jedan detalj mu nije jasan
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi
Srbija ostaje jedina reprezentacija bez stranaca! Šok u evropskoj košarci, poklekla i velika košarkaška sila!