Slušaj vest

Talibanska vlast u Avganistanu nedavno je donela novi set zakona o porocima i vrlinama, koji ženama strogo zabranjuje otkrivanje lica i javno iznošenje mišljenja. Ova potresna vizija budućnosti Avganistana izazvala je ozbiljne zabrinutosti u međunarodnoj zajednici, dok Ujedinjene nacije upozoravaju na dugoročne posledice po prava žena. Talibani, međutim, odbacuju sve kritike, tvrdeći da samo štite tradicionalne vrednosti.

O ugroženim pravima žena širom sveta i uticaju ovih zakona, u emisiji „Uranak“ na televiziji K1, razgovaramo sa advokatom Zorom Dobričanin i Muhamedom Jusufspahićem, predsednikom Sabora Islamske zajednice i bivšim ambasadorom Srbije u Saudijskoj Arabiji.

Zora Dobričanin ističe da se šerijatsko pravo značajno razlikuje od savremenih pravnih sistema: "Moral i zakon su izbori prava. Međutim, zakon bi trebao da bude ogledalo i potreba jednog društva. U Avganistanu je nova vlast, ali ono što se nije promenilo u savremenom svetu je to da je svaka vlast ograničena dostignutim nivoom ljudskih prava, i ta prava se ne smeju umanjivati ni po koju cenu. Svako umanjenje ljudskih prava je nedozvoljeno.“

12207452.jpg
SAMIULLAH POPAL/EPA Žene u Avganistanu potpuno prekrivene...

Dobričanin dodaje da je šerijatsko pravo jedno od najstarijih i da se značajno razlikuje od rimskog prava, s posebnim naglaskom na patrijarhalne aspekte koji su često neprihvatljivi sa evropskog stanovišta. "Lično smatram da u šerijatskom pravu ima mnogo ograničenja ljudskih prava, ali isto tako smatram da su ljudska prava koja mi imamo ponekad preterana,“ zaključuje ona.

Muftija Muhamed Jusufspahić ukazuje na to da ni jedna krajnost nije opravdana: "Kuran ne podržava to što vlasti u Avganistanu nalažu. Prema Kuranu, islam znači bogopredanost, a to što su tamo uradili nije Islam.“

Zora Dobričanin dalje objašnjava i ulogu Ujedinjenih nacija: "Kada se pojavila fotografija žena potpuno prekrivenih lica, bili smo potpuno skandalizovani. Talibani su obećali da će dozvoliti devojčicama da nastave školovanje, ali to obećanje nije ispunjeno. Oni stvaraju potpuno primitivnu i neobrazovanu ženu, koja će biti vrlo pogodna za manipulaciju. Svi se nadamo mnogo od UN, ali pitanje je šta će uraditi povodom ove zabrinjavajuće situacije. Mnogo smo se uzdali u njih, ali su u poslednje vreme pokazali da nisu ono što smo od njih očekivali.“

Na kraju, Zora Dobričanin ističe da su žene u Avganistanu primorane da potpuno prekrivaju tela i lica kako bi izbegle „iskušenje i greh“ kod muškaraca. "U nekim zemljama, pokrivanje je stvar izbora, dok u Avganistanu žene nemaju pravo na taj izbor,“ rekla je ona.

Jusufspahić se nadovezuje: "Avganistan je kvazi-muslimanska zemlja u smislu da ova vlast radi samo ono što im odgovara. U Kuranu nigde ne piše da žene treba da pokriju oči. Ono što je najvažnije, ukoliko želimo da imamo prave informacije o Islamu, treba ih potražiti u Kuranu, a ne u onome što se dešava u Avganistanu.“ – zaključio je Muhamed Jusufspahić u emisiji "Uranak" na televiziji K1.

BONUS VIDEO: SLIKE KOJE ĆEMO DA NASTAVIMO DA GLEDAMO IZ AVGANISTANA: Žene će moći da se obrazuju, ali samo pod ovim uslovima

Kurir televizija SLIKE KOJE ĆEMO DA NASTAVIMO DA GLEDAMO IZ AVGANISTANA: Žene će moći da se obrazuju, ali samo pod ovim uslovima

(Mondo/Miloš Škrbić)