Početak školske godine doneo je uzbuđenje među školarcima, ali i dodatni udar na budžet roditelja zbog kupovine knjiga, pribora i svega što je potrebno za nastavu. Kako prve septembarske dane prate i izrazito visoke temperature, dodatni problem za pojedine škole nastao je jer nemaju klima uređaje pa je sedenja na časovima na +37 stepeni neizdržljivo.
Ovaj problem u nekim školama predstavlja i potencijalni dodatni trošak, jer se roditelji samoinicijativno udružuju, skupljaju novac kako bi sami kupili klimu i instalirali kako bi njihova deca mogla da prate nastavu.
Zbog visokih temperatura u Hrvatskoj je početak školske godine odložen za sedam dana, istu odluku donelo je i Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Posavskog kantona koji se nalazi u BiH, dok su se školarci u Srbiji vratili u školske klupe prema ranije utvrđenom kalendaru.
Učenike OŠ "Karađorđe" u Ostružnici, sačekalo je obaveštenje o skraćenim časovima tek što su krenuli sa nastavom.
"Obaveštavaju se zaposleni i učenici da će od danas, 4.9.2024. godine do petka, 6.9. zbog visokih temperatura i otežanih uslova rada časovi biti skraćeni na 30 minuta", navodi se u saopštenju koje je potpisala direktorka Emilija Rajić Matić.
Kako smo saznali od nekoliko roditelja, škola nema klime i to je zapravo bio razlog zbog kog su časovi skraćeni.
"Očajni smo, deca su u učionicama po ovim paklenim vrućinama. Razmišljamo da se raspitamo kakva je procedura da kupimo klimu i kao poklon ili donaciju damo školi", rekla je za MONDO mama jedne učenice.
Skraćene časove juče sui male i dve škole na Novom Beogradu, za koje su nam roditelji naveli da je isti razlog što nastavnici ne mogu normalno da drže nastavu.
Iako smo se obratili Ministarstvu prosvete, sa pitanjem da li će doneti odluku koja bi svim školama na teritoriji Srbije naložila skraćenje časova iz istog razloga, do objavljivanja ovog teksta nisu nam odgovorili. Ignorisali su i pitanje o pomenutim klimama i da li je to dužnost roditelja ili škole da obezbedi.
S druge strane, o ovoj temi govorila je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković koje je kazala je da jedno od rešenja ovog problema da roditelji nabavljaju klima uređaje u učionicama.
"Ne mislim da je to sistemski način rešavanja problema, ali je u redu ako treba i mi da učestvujemo", navela je poverenica na Radio televiziji Srbije, ocenila da ulaganja države u obrazovni sistem i sređivanje škola treba da budu mnogo veća i dodala da su uslovi u nekim školama u unutrašnjosti Srbije katastrofalni.
Roditelji sami skupljaju novac za popravke
U želji da svojoj deci obezbede pristojne uslove za školovanje, roditelji često samoinicijativno organizuju skupljanje novca za neophodne popravke ili renoviranja učionica. Svoje iskustvo podelila je jedna korisnica društvene mreže X, a slični komentari su se samo nizali, nakon čega je postalo jasno da su primorani sve češće da “uskaču” kako bi rešili probleme ove vrste.
"Mi smo prvo skupljali za vrtić, a posle i za učionicu sa učiteljicom. Kada je mlađi nasledio starijeg u istoj učionici, na zidu je stajala još jedna klima. Naša učiteljica nije htela da deli daljinski sa drugom smenom, jer kada im je predložila da 2 odeljenja podele troškove nisu hteli", napisala je.
U istom tonu nastavila je i naša sagovornica, Milena A. inače mama troje dece, koja je za Mondo rekla da je za 21 godinu roditeljstva više puta bila u sličnoj situaciji.
"Često sam se susretala sa situacijom da se mi kao roditelji dece u vrtiću ili školi organizujemo da platimo servis ili popravku klime. Moram da napomenem da to niko od nas nije tražio, ali kako škola to nije rešavala, zbog nedostatka novca, mi smo se organizovali zbog dobrobiti naše dece. Smatram da to nije na nama da rešavamo i da bi država morala da obezbedi deci prijatan boravak u vrtićima i školama i dostojanstvene uslove u obrazovnim ustanovama", rekla je za naš portal.
Upaljeni meteoalarmi u Srbiji
Prema prognozama Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) u određenim delovima Srbije u toku dana možemo da očekujemo padavine.
Zbog maksimalnih dnevnih temperatura od 32 do 37 stepeni Celzijusa na snazi su žuti i narandžasti meteoalarmi. Od petka, 6. septembra, očekuje se manji pad temperature, ali će i dalje biti toplo - od 30 do 32 stepena. Međutim, u petak će cela Srbija biti u žutom zbog tri pojave - ekstremno visokih temperatura, kiše i grmljavine.
Zbog ekstremno visoke temperature u većem delu Srbije danas je na snazi narandžasti meteoalarm u Vojvodini, Beogradu, zapadnoj Srbiji, Šumadiji, Pomoravlju, istočnoj i jugoistočnoj Srbiji.
U jugozapadnoj Srbiji na snazi je žuti meteoalarm zbog grmljavine i ekstremno visokih temperatura. Meteorolozi objašnjavaju da u ovakvim vremenskim prilikama postoji rizik od udara groma, opasnost za život ljudi i životinja, mogućnost javljanja problema u radu svih uređaja koji koriste električnu energiju, rizik od iniciranja pojave vatre, mogući problemi u telekomunikacijama i transportu električne energije zbog udara groma...
(Mondo.rs)
Zvezda pokazala Evropi da joj je mesto u plej-ofu: Kad imaš igrača koji može sve, pobede se i najbolji!
Šta čeka Zvezdu i Partizan u Evroligi? Jedan grad može da bude prekretnica sezone, tamo "večiti" idu prvo!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
Partizanovog igrača čeka duža pauza: Mijailović otkrio detalje o povredi košarkaša!
Željko učio igrače kako da promaše slobodno bacanje: Uzeo loptu, šutnuo i okrenuo se ka Amerikancu (video)