Slušaj vest

Odluka OŠ “Ljuba Nenadović”, da rasformira jedan razred, dovela je do protesta koji su pokrenuli roditelji i dece koja ne odlaze na nastavu. Dok iz škole poručuju da je sve urađeno po zakonu i uz saglasnost Ministarstva prosvete i Grada Beograda, roditelji negoduju i ukazuju na niz proceduralnih propusta, ali i posledice koje ovaj postupak može izazvati.

Kao jedan od razloga direktor škole naveo je nova pravila koja su na snazi od ove školske godine, da broj učenika u jednom odeljenju ne sme prelaziti 28. I zaista, ova izmena zakona doneta prošle godine, na snagu stupa od ove, a nalaže upravo to. Međutim, isti zakon dozvoljava da, uz dozvolu Ministarstva, ta granica bude povećana na maksimalno 31 đaka.

Međutim, da "prekobrojnost" ne može biti prihvatljiv argument rekla nam je Jelena Maletić, članica Školskog odbora i predstavnica u Savetu roditelja, uz objašnjenje da je svako od tih 5 rasformiranih odeljenja imalo je po 31 učenika, (samo u jednom je imalo njih 32), pozivajući se upravo na ovaj deo zakona koji dozvoljava izuzetak.

"Druga informacija koju smo dobili je da je razlog za rasformiranje odeljenja i taj što je jedno imalo 7 problematičnih učenika", sa već smanjenim ocenama iz vladanja. To nije problem od juče već od ranije, čak su imali tokom četvrtog razreda i eksterni nadzor, a pedagoški savetnici su tada preporučili da se, na prelazu između četvrtog i petog razreda, ti problematični učenici razmeste, a ne da se cela odeljenja rasture", rekla je Jelena za MONDO.

Devojčica sa Daunovim sindromom premeštena bez znanja roditelja

Iako je rečeno da je ovo urađeno zarad najboljeg interesa dece, roditelji se ne slažu s tim što nam potvrđuju i primerom devojčice koja ima Daunov sindrom, a redovna je učenica sada već sedmog razreda ove škole.

Kako smo saznali, njene roditelje, kao ni ostale, niko nije konsultovao oko menjanja odeljenja, već je, po priči koju je devojčica ispričala mami kasnije, "neka teta došla i pitala je da nabroji koga od drugara najviše voli".

ranac-škola-stefan-stojanović.jpg
MONDO/Stefan Stojanović 

"Učiteljica tog bivšeg odeljenja 6-1 tako je lepo postavila stvari da je to dete redak svetao primer dobre inkluzije u našoj školi. Ostali učenici su je apsolutno prihvatili i podržavali. Stajali ispred nje u slučajevima kad su se iz drugih odeljenja pokušavali da ismevaju, ona punih 6 godina ide bez ličnog pratioca... Po detetovom iskazu, ona je nabrojala nekoliko drugara i oni su s njom u novom odeljenju, ostale ne zna a najveći problem je što je jedna učenica koja ju je ismevala, a od koje su je ranije drugari branili, sada u novom sa njom", saznali smo.

Škola ćuti, najavljena inspekcija

Iako smo poslali mejl na adresu škole, odgovor do objavljivanja teksta nismo dobili, pa je za sada nejasno kakvi su dalji koraci i da li su spremni da ispune zahteve roditelja. Ipak, kako saznajemo, škola tvrdi da je sve urađeno uz saglasnost Ministarstva prosvete, odnosno školske uprave Grada Beograda a sve "u najboljem interesu učenika".

Roditelji su od dece već u poslednjim danima avgusta načuli šta bi moglo da se desi, ali ih je direktor, kako su nam potvrdili, uveravao da će sve biti u redu, možda neće dobiti odobrenje za razmeštanje učenika po odeljenjima, da će organizovati i roditeljski gde će se svi dogovoriti.

školske uniforme
MONDO/Stefan Stojanović 

Školska uprava je poslala načelno odobrenje, ali je naglašeno da roditelji biti blagovremeno obavešteni. Ipak, oni su 26. avgusta dobili poruku kroz Viber grupe, a sutra poneko i na mejl.

"Sazvan je roditeljski nakon tih poruka, mi smo se 28. avgusta sastali, a tu smo imali sasvim čudnu komunikaciju. Psiholog je objasnila da oni znaju mnogo bolje našu decu nego mi, pa da ćemo videti za nekoliko dana da će deca biti srećna i ljuta na nas što smo se bunili, što je jedno nesuvislo objašnjenje. Pedagog je rekla "kad vidim roditelje vidim da su nam deca super", a direktor "biće tako jer ja tako kažem“", rekla nam je Jelena.

Direktor tvrdi da su mu roditelji pretili

Dan nakon roditeljskog održana je i sednica Saveta roditelja, na kojoj je, saznajemo, direktor bio prisutan dok je bilo reči o početku nove godine, nakon čega se izvinio i izašao pre nego što je na red došla tema o rasformiranim odeljenjima.

"Na elektronskoj sednici školskog odbora uključio se na trenutak, rekao da je primio neke roditelje koji su mu pretili i da je on navodno jako uznemiren", saznajemo, ali naši sagovornici kažu da nisu uspeli da nađu ko je pretio. Ipak, direktor je zbog toga tražio da ne prisustvuje sednici, nakon čega sve nove informacije roditelji dobijaju putem obaveštenja.

Roditelji protestuju, deca ne idu na nastavu

Roditelji dece iz rasformiranih odeljenja u znak protesta zbog ove doluke, decu nisu poslali na časove, a od 156 učenika u školu je otišlo 46. Kako smo saznali, direktor im se nije obratio, a oni planiraju da nastave borbu dok nadležne institucije ne preispitaju ovu odluku škole.

Kako smo nezvanično saznali, u školi je danas bila jedna inspekcija, a i samo Ministarstvo prosvete preispitaće ovu odluku škole, da li je sve urađeno po procedurama, zbog čega se čekalo do sedmog razreda i, ukoliko se utvrdi da su propisi prekršeni, reagovaće.

(Mondo.rs)