Slušaj vest

U centralnoj Evropi obilne padavine napravile su pravi haos. Poplave su odnele već prve žrtve ali, na sreću, u Srbiji situacija nije tako dramatična. Prema najavi meteorologa, u utorak nam se vraćaju suvi i topliji dani. Međutim, danas je na planinama kod pao i prvi sneg, prošarao je Kopaonik, Rudnik i Goliju.

"Sneg pada na najvišim tačkama Golije, na Odvraćenici i Jankovom kamenu. Zasad nije izazvao probleme kada je u pitanju saobraćaj. Mi smo svakako spremni za predstojeću zimsku sezonu", rekli su za RINU U JP "Putevi Ivanjica".

Meteorolog Slobodan Sovilj rekao je za RTS da su temperature znatno ispod proseka zbog priliva hladnog vazduha.

"Od utorka se očekuje postepeni porast temperatura, a krajem sledeće sedmice vratiće se u prosek. Može se očekivati susnežica na nadmorskoj visini iznad 1.500 metara. U Evropi se očekuje da intenzitet padavina postepeno slabi, a od utorka i prestanak. Padavine su uslovile porast Dunava, a kod nas su dobrodošle posle sušnog perioda i neće napraviti veće probleme. U ovim sistemima nema toliko superćelija i to je drugi tip oblačnosti. Ulazimo u hladniji period, jesen i zima biće malo toplije od uobičajenih, ali ne tople kao prošle godine", rekao je Sovilj.

poplave-4.jpg
Sergei GAPON / AFP / Profimedia Poplave u Češkoj

Međutim, zbog velike količine padavina u centralnoj Evropi vodostaj na Dunavu je u porastu i tendenciju rasta imaće naredna četiri dana. Trenutno je najveći vodostaj kod Apatina 175 centimetara, a na ovom mestu se u četvrtak prognozira 592 centimetara, dok je granica redovne odbrane od poplava 600 centimetara. Kod Bezdana vodostaj je trenutno 99 cm dok će u četvrtak biti 521.

Vodostaji ostalih takođe reka u porastu

Informacija o stanju voda Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda "vodostaj Tise je u stagnaciji sa tendencijom stagnacije i manjeg porasta naredna četiri dana".

"Vodostaj Save je u porastu sa tendencijom većeg porasta naredna četiri dana. Vodostaj Velike Morave je u stagnaciji sa tendencijom stagnacije i manjeg kolebanja naredna dva dana. Vodostaji na Dunavu i Savi su u domenu srednje niskih, na Tisi u domenu srednjih, a na Velikoj Moravi u domenu niskih vrednosti za ovo doba godine", navodi se na sajtu RHMZ.

Inače, redovna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj na reci dostigne propisanu granicu (koja je određena za svaki rečni sektor) i ima tendenciju daljeg porasta. Redovnu odbranu od poplava proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno osmatranje i praćenje stanja odbrambenih nasipa i objekata.

poplave-3.jpg
Sergei GAPON / AFP / Profimedia 

"Vanredna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj dostigne propisanu granicu i ima tendenciju daljeg porasta, ili kada to zahtevaju drugi razlozi (dugo trajanje vodostaja iznad granice redovne odbrane, stanje nasipa i objekata, nastupanje opasnosti od nagomilavanja leda i dr.). Vanrednu odbranu proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno praćenje stanja odbranbenih nasipa i objekata i otklanjanje negativnih pojava na njima. U slučaju da dođe do prelivanja ili nekontrolisanog proboja nasipa kao i kontrolosanog prosecanja nasipa, proglašava se vanredno stanje", navodi se na sajtu RHMZ i dodoaje:

"Vanredno stanje proglašava nadležna ugrožena opština, a podrazumeva izgradnju lokalizacionih nasipa, evakuaciju stanovništva i dr. U vreme trajanja odbrane od poplava Hidrološka služba Republičkog hidrometeorološkog zavoda uvodi vanredna hidrološka osmatranja, dodatno dostavljanje podataka, hidroloških i meteoroloških informacija i prognoza subjektima odbrane od poplava i javnosti".

BONUS VIDEO.

Mondo/Sanja Ćurčić Poplava bul despota Stefana

(Kurir/Mondo/Aleksandra Virijević